1 mayıs işçi bayramı

30 nisandan sonra gelir, mayıs ayının ilk günüdür.
doğum günümdür!.
işçi bayramıdır!. emeğin, emekçinin, alın terinin 1 günlük bile olsa hatırlandığı günür.. yaşasın 1 mayıs!.
meydanlarda olduğumuz büyük gün, şerefli gün...
marşı da var. 1 mayıs 1 mayıs işçinin emekçinin bayramı.
en anlamlı dayanışma günlerinden biri. devletin 30 yıllık esaretininde yıkıldığı gündür bugün
işçinin, emekçinin, haklın bayramı.
beşiktaş-galatasaray futbol karşılaşmasının oynanacağı tarihtir işçi bayramının yanında galatasarayı yenersek çitfe bayram yapacağım gündür
amerika'da greve giden dört kişinin öldürüldüğü gün.
bu senede gündoğdu meydanında halkın takımıyla kutlayacağımız bayramımız. sınıfça alanlardayız yaşasın ayak takımı!
ilk defa bir tatile üzülmemi sağlayan gün. 1inde ki sınav 8ine ertelenir ve antalyaya dönüş bi gün daha ertelenir.*
taksim meydanında, biber gazlarının havada uçuşacağı gün.
2013'te taksim'e girişlerin taksim meydanı projesi nedeni ile yasak olduğu gündür.
vali mutlu'nun açıklamalarına göre taksim meydanında sadece çelenk koyulması ve kazancılar yokuşunda bir anma töreni yapılabilecek, inşaat sebebiyle taksim meydanı uygun olmayacağı için kazlıçeşme'de kutlamaların yapılmasını önermişler.
"önce ki 1 mayıslarda katılımcıların büyük çoğunluğu halaskargazi ve tarlabaşından gelmiş şimdi oralar kapalı. taksim meydanında 20 metrelik inşaat çukuru var, orada birisine bir şey olmaz bu sefer valilik neden inşaat alanında 1 mayıs kutlattı diyecekler" dedi.

umarım sıkıntılı olaylar yaşanmaz. nerede olursa olsun güzel şekilde kutlanır.
http://gundem.milliyet.com.tr/1-mayis-ta-iptal-edilen-toplu-ulasim-hatlari/gundem/gundemdetay/30.04.2013/1701092/default.htm

devletin yol kapatarak; katılımı azaltmaya özen gösterdiği bayram.
o değilde yürümeninde yasak olduğu düşünüldüğünde uçmayı bilmiyorsan dışarıya çıkmayacaksın trajedisine konu olan bayram.
dünyada bu günü kutlayan ülkeler arasında sadece türkiye'de taksim meydanında devletin memuru ile ülkemin işçisi karşı karşıya geliyor. ben turizm bakanının yerinde olsam "böyle pazarlanmaz bu dünyanın en güzel şehri" der tepki olsun diye istifa ederim. ayrıca ben verdim ben alırım hakları zihniyetinde olan akp hükümetinin nasıl bir zihniyette olduğunu hepimiz görüyoruz.
http://www.youtube.com/watch?v=m5b8qob7srs&feature=youtu.be
her sene aynı teranenin yaşandığı, sözüm ona bayram.
orda kutla; burda kutlama. şurda kutla; ya da git evinde yat.
dünyada ilk kez 1886'da türkiye'de de 1921'de kutlanmaya başlanan bayram. işçilerin hakları için yılda bir kere kol kola girip 'biz buradayız, bu kadar çokuz, bizim isteklerimize kulak tıkayamazsın, biz insanız!'' deme şekli. devlet baba da korkuyor haliyle. ben devlet olsam, ben de korkarım o kadar sendikadan örgütlenmeden. düşünsene aniden bu kadar insanın benim için çalışmayı bıraktığını. 1 gün bile olsa kaybedebileceğim paranın haddi hesabı yok. o sebeple işçileri sindirmeliyim. ben ne kadar paraya, kaç saat, hangi şartlarda çalışmalarını istiyorsam öyle olmalı. sendikalaşmak mı? yediği kaba sıçıyor bu cahiller de peh...gerektiği durumlarda ülkedeki politik çıtırdamaları, sağ-sol çatışmalarını lehime kullanıp alan tarayıp onlarca insanı öldürebilirim. *

'işçiyi taksim'e kavuşturduk' övünmesiyle bunu zaten 'hakları' olan işçiye bir lütufmuş gibi sunan akp hükümeti döneminde kutlanan bilmemkaçıncı 1 mayıs. daha kutlamalara başlamadan gece yarısından hemen sonra polis baskınları ve gözaltıları başladı. birkaç saat sonra da gün doğacak işçiler bayramlarına heyecanla uyanacak, traşlarını olup en güzel kıyafetlerini giyecek ve meydanlarına gidecek. çocukken ''top benim bana ne oynatmıyorum'' diyen çocuğun büyümüş versiyonu hükümet de ''taksim benim ulan izin vermiyorum girmenize'' diyerek şanlı barikatlarını kuracak. günler öncesinde meydana yığdığı polislerine ve tomalarına 'emri verip' orada hak mücadelesi veren işçilere, ailelerine ve emekçi dostlarına saldıracak. sonra badem bıyıklı birilerini malum televizyon kanallarında göreceğiz. cümlesine ''marjinal gruplar'' diye başlayacak, ''milli irade'' ile devam edip ''biz bunlara prim vermeyiz''le bitirecek. çünkü her şey kutsal devletimizin bekası için yapılmış olacak. bu ''beka'' ki olası tüm şiddeti meşru kılacak.

değil çalışmanın, yaşamanın bile büyük emek istediği bu ülkede hem yaşama hem de çalışma mücadelesindeki önce babamın, iki abimin ve tüm emekçilerin bayramı kutlu olsun.
nazım hikmet dizeleriyle,

" ve elbette ki ,sevgilim ,elbet,
dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle :işçi tulumuyla
bu güzelim memlekette hürriyet.."

kutlu olsun.
  • /
  • 2