13 düet

bir albümü eleştirmek benim haddime olan bir şey değil. özellikle bu albümde gerçekten kaliteli müzisyenler var ise ben ancak beğendiğim ve beğenmediğim parçaları söyleyebilirim. bu da tamamen şahsi fikrimi oluşturur ve bunun da ustalara saygısızlık olarak algılanmaması lazım.

gelelim nilüfer'in 13 düet albümü piyasaya çıkmadan albüm hakkında ileri sürebileceğim nacizane görüşlere;

albümün genel yapısı nilüfer'in, 12 düet albümünden çokça ders çıkarttığını gösteriyor bizlere. özellikle 12 düet albümünde " hayko cepkin - aşk kitabı, şebnem ferah - erkekler ağlamaz, gece yolcuları - haram geceler ve badem - intizar" düetleri en beğendiğim düetler idi. ancak bu parçaların düet şeklinde değil de sanatçıların yalın olarak söylemeleri çok daha iyi olurdu ki bunu da hayko cepkin'in " aşkın ızdırabı" albümünde " aşk kitabı" parçası oldukça net bir şekilde gösteriyor bize. badem'in akustik " intizar" performansı da keza bu şekilde. ancak " haram geceler"de gece yolcuları değil de cem kısmet tercihi yapılsa çok daha güzel olurmuş demek mümkün.

nilüfer ve prodüksiyon ekibi gerek yapılmış eleştiriler, gerekse de kendi birikimlerinden çokça şey çıkarmış olacaklar ki 13 düet albümünde daha bir ince eleyip sık dokumuşlar gibi geldi bana. bu albümde sanatçılarla şarkılar daha bir uyumlu seçilmişler. şarkı seçimleri de bir o kadar güzel. 12 düet'e nazaran daha geri planda kalan parçalar seçilmiş ama emre aydın bile sırıtmıyor diyeyim, varın gerisini siz düşünün.

albümde özellikle vega ile yapılan " ta uzak yollardan", feridun düzagaç'ın sesiyle güzellik kattığı " kavak yelleri", harun tekin'in çok güzel eşlik ettiği " dokun bana", zakkum'un " agora meyhanesi" yorumu ve çilekeş ile güzelleşen " değişir dünya", manga'yla daha bir tempo kazanan ve bu temponun oldukça yakıştığı " eğrisi doğrusu", ve de pinhani ile bambaşka bir havaya bürünen " dünya dönüyor" en güzel parçalar olmuş. gece'nin " başıma gelenler" yorumu da oldukça güzel.

albüm için en büyük hayal kırıklığı ise koray candemir'in de ayrılmasından sonra eski çizgisini yakalayamayan ve vasat bir grup görüntüsü çizen kargo ile yapılan " yaşamak ne güzel şey" düeti oldu.

albüm yarın satışa çıkıyor.

herkese keyifli dinlemeler.