16 haziran 2013 çarşı operasyonu

çağdaş hukukçular derneği istanbul şubesi çarşı grubuna ait bazı kişilerin evleri basılarak gözaltına alındığı bilgisi kriz merkezine iletilmiştir.
içlerinde deve erol ve cem abi'nin de bulunduğu söyleniyor.
çarşı ismini öne çıkarmak ile birlikte, işlerin 3-5 kişiye yıkılma çabasıdır
bugün serbest bırakılanlar: volkan ula, bora cuci, cem yakışkan, azad aydın.

edit: bilgi kesin değil. cem yakışkan serbest değilmiş henüz.
göz altına alınan abilerimizin; kardeşlerimizin bugün itibariyle sorgulanmaları başlayacak. neyi sorgulayacaklarsa artık, cidden merak ediyorum
göz altına alınanların; 19.06.2013 tarihi itibariyle mahkemeye çıkacakları opersayon. allah'ın izniyle çıkacaklar
http://www.kartalbakisi.com/gundem/carsi-grubu-uyeleri-adliyede-h22673.html
yöneltilen suçlamalar ve polisin sorduğu sorular:

http://www.radikal.com.tr/turkiye/polis_carsiya_sordu_bizim_tomadan_ne_istediniz-1138247

"toma kaçırdılar" söylentisine gücenmiş polis. "çarşı'nın gerçek hesabı değil" denilen twitter hesapları bile yırtındı: "öyle bir şey yok. o telsiz konuşmaları gerçek değil." dedi ama dinletemedi kimseye. nitekim bunu da sormuşlar; "neden bu yanlış bilgiyi yaydınız?" diye. şov uğruna insanlar ateşe atıldı. özellikle başbakanlık ofisini basma (!) kısmı çok tehlikeli. umarım alınlarının akıyla çıkarlar bu süreçten.
sürekli "polise sert cisim atma" ile ilgili sorular sorulmuş. canım polis cicim polis diyip onların mermisine çiçek atsalar hiç bir şey olmayacaktı oysa.

taş atmayı marifet olarak görmüyor aksine atanları gördüğümde tepki de gösteriyorum ama "siz bize taş attınız yeaa" vari söylemleri sinir bozucudur.

toma çalmadınız ama çaldınız diye niye ortalıkta laf dolanıyor nedir? bütün yalan dolan atılan tweetler ile ilgili herkes hesap verecek o zaman. he bir de başbakanlık ofisine yürüme var ki akıllara zarar.

kısacası şahsi fikrim bu operasyon göz dağından ibaret. uyarı verdiler akıllarınca.
bir de şu var;

-- spoiler--

çarşı ile ilgili soruşturmanın 2012 yılında tribün olayları nedeniyle başladığı ve soruşturmanın, (vurgula: bir grubun tribünden uzaklaştırmaya yönelik olarak yürütüldüğü) belirtildi. gezi olaylarının ardından yapılan son operasyonun da bu soruşturma kapsamında yapıldığı ifade edildi. çarşı grubuna yönelik yapılan telefon dinlemelerinin ise 2012 yılında başladığı öğrenildi.

-- spoiler--
twitter'da king çarşı ve çarşı 1982 hesaplarını yönetenlerin amına koyayım.onlar oturdukları yerden ergen ergen yazdılar ihale abilere kaldı. alın size davulcu vedat.

tanım: taksim gezi parkı direnişi olaylarında çarşı adının çok ön plana çıkarılması sonucu başımıza kalan bela.popüler olan her şey bir süre sonra illa boka sarıyor.
(bkz: çarşı ismini öne çıkarmak)
sanırım ne demek istendiği daha net anlaşılmıştır.
öncelikle (bkz: çarşı'ya sorulan soruları arka sokaklar senaristlerinin hazırlaması). önce beşiktaşlıların, ardından herkesin normal görmesi gereken olaydır. biz zaten çarşı'yı bu tür eylemlerde önde durduğu için çarşı olarak tanıdık. bunun bir bedeli olacaktı ve oldu da. aslında daha da büyüyor çarşı. her doğum her büyüme sancılıdır. sorulan sorularla hazırlanacak iddianame kabul edilirse ve hakikaten yargılanırlarsa bile türk adalet sistemi çökmüş demektir. çarşının ismini öne çıkarmak başlığında da söylediğim gibi bu olaylar bir şekilde bittiğinde hatırlanacak bir kaç güzel şeyden biri olacaktı, şimdi daha uzun yıllar hatırlanacak. diğer güzel şey için (bkz: duran adam)
cem yakışkan - halil ibrahim erol - mersinli giray - ibrahim turan - bülent ergenc

tutuklama isteği ile mahkemeye sevk edildi, kalanlar serbest bırakıldı.

https://pbs.twimg.com/media/bnır3owcyaez14g.jpg:large
(vurgula: 1 kıza 4 kişi tecavüz etmediği için!!) 5 abimizin tutuklanma kararı alındığı operasyon.
5 kişi hakkında tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi, yani daha tutuklama kararı çıkmadı. mahkeme tutuklama talebini reddedebilir. umudumuz bu yönde.

kalan 5 kişi için çıkan abilere sevinemiyoruz ama uzatmalarda altın golü atıp çıkacaklar inşallah.
gözaltına alınanlara şu soruların yöneltildiği operasyon;

-hangi amaçla binlerce mavi kapak toplayıp engelli vatandaşlara tekerlekli sandalye dağıtıyorsunuz? ülkemizde engellilerin doğru dürüst ilerleyemeyeceği parkurlar bile olmadığını bilmiyor musunuz?

-her yıl düzenlediğiniz kan bağışının sebebi nedir? yoksa devletin ileri gelenlerine "kansız" yakıştırması mı yapıyorsunuz?

-"van için soyunma" eyleminin altındaki mesaj nedir? internetteki filtreleme politikasını mı eleştiriyorsunuz?

-her maçın son 5 dakikasında neden gündoğdu söylüyorsunuz? yoksa yurdumuza faşist dolduğunu mu iddia ediyorsunuz?

-"nükleersiz türkiye" pankartının amacı nedir? ülkemizin ilerlemesinden rahatsız mısınız ve hangi dış güçlerden emir alıyorsunuz?

- kim lan bu davulcu vedat?!
cem yakışkan abi saat 22.30 sıralarında serbest bırakıldı. hadi gözümüz aydın.
halil ibrahim erol ve ibrahim turan tutuklanmış olup diğer arkadaşlarımız ve abiler serbest kalmıştır. serbest kalan 3 kişi 50.000 tl kefalet karşılığı serbest bırakılmış.
savcı, serbest bırakılan 3 kişinin tutuklanması konusunda ısrarcıymış.

http://www.radikal.com.tr/turkiye/savcidan_carsi_grubuna_tutuklama_israri-1138878