27 aralık 2019 tff var kayıtları açıklaması

video yardımcı hakem sistemi (var) uygulamaları kapsamındaki kayıtların paylaşımı hakkında son günlerde oluşan gündem üzerine bir açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

türkiye futbol federasyonu, fıfa ve uluslararası futbol birliği kurulu (ıfab) arasında 02.03.2017 tarihinde yapılan protokol üzerine, tff yönetim kurulu'nun aldığı kararla video yardımcı hakem (var) uygulamasına 2017-2018 sezonu tff 1. lig play-off müsabakaları ile başlanmış, sistem 2018-2019 sezonuyla birlikte süper lig, tff süper kupa ve son 16 turundan itibaren ziraat türkiye kupası'nda da uygulamaya konulmuştur.

futbol oyun kuralları var protokolü'nde yer alan ve ıfab'ın ülke federasyonları hakem kurulları'na sirküle ettiği var uygulamaları el kitapçığı'nın var kayıtlarının kamuoyu ile paylaşılamayacağına ilişkin düzenlemelerine göre, var kayıtlarının sadece eğitim amaçlı kullanılması uygulamasına devam edilmektedir.

ayrıca kayıtların paylaşılmamasını tavsiye eden ıfab tarafından yapılan açıklamalarda, bu husustaki nihai kararın ülke federasyonlarına ait olduğu belirtilmiştir. bu kapsamdaki uygulama avrupa ülkelerinin büyük bir çoğunluğunda olduğu gibi mevcut şekliyle sürdürülecektir.

kaldı ki; federasyonumuz gerek ıfab, gerekse var'ın uygulandığı ülke federasyonları ile yakın temasta olup bu ülkelerdeki çalışmaları yakından takip etmektedir ve olası gelişmelere sistemin adapte edileceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

değerli kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

türkiye futbol federasyonu
biz arkada ne dümenler çeviriyoruz çevirmeye de devam edeceğiz kimseye de hesap vermeyeceğiz tadında açıklama.

bu açıklamadan sonra ya bu tiyatroya devam ederiz ya da sahneyi yıkarız.