50 yaşın üstündekiler oruç tutmasın

diyanetten beklediğim açıklama...yazın en bunaltıcı, en sıcak günlerini yaşadığımız şu günlerde ramazan ayının başlayacak olması acil önlemler aldırmalı...aklı başında bir insan bu çağrıyı yapmalı...ve eklemeli...şimdi tutamadığınız oruçları ekim ayında tutun diye...ve bu sadece 50 yaşın üstünü kapsamamalı bence...nefes ve kalp problemi olan, astımı olan ya da bunun gibi hastalıkları olan tüm insanları kapsamalı...günde 17 saat aç kalmak bir şey yapmaz belki ama bu sıcaklarda o kadar saat sıvı tüketmemek normal sağlıklı bir insanı bile sıkıntıya sokabilir...diyanet bu açıklamayaı yapmaz muhtemelen ama siz sevdiklerinize yapın bence...
hangi hadisten iktibasla sorusunu aklıma getiren açıklama. genel manada böyle bir açıklama yapmak yersiz olmuş.
aklı başında ve kendini bilen (açlığa ve susuzluğa dayanma eşiğini bilen) her insanın, herhangi bir yönlendirmeye ve çağrıya ihtiyaç duymadan yerine getirmesini dilediğim öneri. yaratan'ın bize verdiği aklı kullanmaktan kimseye zarar gelmez. gelecek olsa verilmezdi o akıl.
içerik olarak doğru olabilecek olsada şekil olarak yanlış olan açıklamadır.

isslamiyette hiçbir ibadet kişinin sağlığından önde tutulmamıştır. ağustos ortasında yaşayacağımız zorlu bir ramazan ayının bizi beklediği gerçeği yadsınamaz. ciddi sağlık sorunlarını gündeme getirecektir bu durumda. dolayısıyla kendisine güvenmeyen bünyelerin doktor kontrolünden geçerek son durumlarıyla ilgili net sonuçlar alırlar. sonrasında doktorlar şu şekilde konuşur:

size oruç tutmayın diyemem ama tutarsanız .... problemlerle karşılaşma ihtimaliniz yüksek. kişinin sağlık durumunu ciddi mana da etkileyecek gibiyse oruç tutması zaten tutmaması daha doğru olur. ama bu durumu dile getirmek için böyle net, keskin cümleler kullanmak da doğru değildir. dini konularda bu şekilde kesin hüküm verebilmek için elde net veriler ve deliller olmalı. bunu söyleyen kişiye hangi ayet, hangi hadis diye sorulduğunda yanıtlayamazsa bu sefer bu bilgiler hurafeden öte gitmeyecektir.

doğru olan tutarsa veya tutmazsa nelerle karşılaşacağını kişinin kendisine bildiriip akabinde de bir din bilginiyle istişare yapmasını sağlayıp son kararı yine kendi vicdanına bırakmaktır.