6:2(1artı2)

facebook un yeni icadı olan sorular uygulamasının matematik sorusudur. cevabı 9 mu 1 mi diye 2 gündür bütün facebook arkadaşlarımdan mesajlar almaktayım.hayır bir de cevap veriyorsun bu sefer de neden diye soruyorlar.ay önce çarpmaymış,bölmeymiş,parantez içi yapılır geyiklerine girmeyelim soru gelirse cevap 9 dur...
çok fonksiyonlu hesap makinemin verdiği sonuca göre, cevabı 1 olan sorudur.

(bkz:facebook sorular)
"facebook sıçtın bunu zaten biliyoruz da sıvamaya ne gerek var ki?" dedirten sorular bölümünün en dikkat çekici sorusudur. 9 mu 1 mi bilmem kardeşim. ha bana sorarsan bugün yaparım 9 bulurum 1 ay sonra yaparım 1 bulurum orası ayrı mevzu.
bazılarının 9 bazılarının 1 bulduğu, facebookta dönen matematik sorusudur.şayet bana göre de sonuç 9 dur.şöyle ki önce parantez içi hesaplanır yani 1 artı 2 eşittir 3.soldaki 6:2 de 3 olur 3x3 eşittir 9.bu kadar sonuç 9.
matematikte işlem önceliği sırasında çarpma ve bölme işleminin aynı önceliğe sahip olmasından kaynaklanır farklı sonuçlar.
öss de böyle çıkmaz merak etmeyin liseliler**

2 ile parantez arasına * işareti konulmaması nedeniyle insanları şaşırtabilen sorudur. önce parantez içi hesaplansa da parantezin dışındaki 2 için normal işlem sırası uygulanmalıdır.
6/2*(1+2)=6/2*3= 9dur.

ha bana göre sonuna kadar gereksiz bi sorudur.