6 mayıs 1972

türk siyaset tarihinin kara günlerinden biridir.

(bkz: darağacında üç fidan)
an itibariyle 38 yıl öncesidir. yürekteki burkulma, boğazdaki düğümdür.
tarihimizden asla silinmeyecek kapkara bir leke... her ne kadar son yıllarda pek çok kavram ve inanış gibi, sol, devrim, mücadele gibi kavramların içi boşaltılmaya çalışılsa da, bu leke silinmez, hiçbir zaman unutulmaz...

--- attila ilhan ---
bir yangın ormanından püskürmüş genç fidanlardı
güneşten ışık yontarlardı, sert adamlardı
--- attila ilhan ---
şu günlerde mazlum edebiyatından prim yapmak isteyenlerin, demokrasi şehidi olduğunu iddia edenlerin dönüp bakmaları gereken tarih.
üzerinden 43 sene geçen acı olayın tarihi.

deniz gezmiş, hüseyin inan, yusuf aslan unutulmayacaksınız.
asırlar bile geçse izlerinin geçmeyeceği bir gerçek. tarihin kara lekesi. denizler, hüseyinler, yusuflar çoğaldı o tarihten sonra. lakin sadece isimlerde kaldı.
üç gencin, üç bizden gitti üç de sizden gidecek diyerek, hukuksuzca asıldıkları gün. egemenler bu üç gence ölümsüzlük bahsettiler farkında olmadan.
alıntı--

denizler bu gece idam edilecek!...
5 mayıs 1972 cuma
sabah şimdiye kadar hiç görmediğiniz bir yüzbaşı geliyor koğuşa ve hepinizin görebileceği bir yerde duruyor. ona baktığınıza ve onu dinlediğinize emin olduğu an konuşmaya başlıyor:
“buraya kadar beyler! hakkınızdaki karar bu sabah resmi gazete’de yayınlandı. öbür dünyada görüşürüz!” diyor. size özel ulak olarak ölüm tebliğ etmeye gelmiş yüzbaşı sanki. dede’nin yusuf’tan ödünç aldığı sözler bir tokat gibi patlıyor yüzünde adamın:
“sen ve efendilerin bilmelisiniz ki biz halkımızın kurtuluşu ve türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi uğruna şerefimizle bir defa öleceğiz. bizi asanlar ise her gün öleceklerdir!
sizin yüreklerinize korku salmak için görevlendirilen yüzbaşı kendisi korku içinde arkasına dahi bakmadan hızla terk ediyor koğuşu.
dede sizlere dönüp sözlerine devam ediyor. “adamın verdiği haberin doğru olma ihtimali çok yüksek. karar bugün resmi gazete’de gerçekten de yayınlanmış olabilir. son anımızı, son yürüyüşümüzü planlamalıyız. orda infaz anında birbirimizi göremeyeceğiz. birbirimizin yanında olamayacağız. o nedenle orada o anda neler yapacağımızı, neler söyleyeceğimizi, nasıl davranacağımızı burada birlikte bir konuşalım” diyor.
yeni bir eyleme gider gibi, yeni bir thko eylemi planlar gibi düşüneceksiniz son anınızı.
yusuf “benim mektubum hazır, asıl siz düşünün” diye espri ya-parak havayı yumuşatıyor.
sen “burada yapmıyorlar bu işi, mutlaka ulucanlar kapalı cezaevine götüreceklerdir. bir yıl önceki ilk misafirhanemize. imam falan çağrıyorlarmış. nazikçe göndeririz adamı. verirlerse bir çay isteriz, bir de sigara. yazarız son mektubumuzu. bu mücadelenin bizimle başlamadığı gibi bizimle de bitmeyeceğini, asla pişmanlık duymadığımızı söyleriz. parkamızla, postallarımızla çıkarız sehpa-ya. kendi ilmiğimizi kendimiz geçiririz boynumuza. son sözümüzü söyleriz. ve cellata bırakmadan kendimiz tekmeleriz ayağımızın altındaki sehpayı!” diyorsun.
yusuf “son sözümüz ne olacak” diye soruyor ortaya.
hüseyin “en fazla birkaç cümle söyleme şansımız olacaktır. on-lar da bizi en iyi ifade eden sloganlarımız olmalıdır. senin mektup-ta yazdığın gibi. şöyle sözler söylemek geçiyor içimden. biz şahsi hiçbir çıkar gözetmeden halkımızın mutluluğu ve bağımsızlığı için savaştık. bu bayrağı bu ana kadar şerefimizle taşıdık. bundan sonra da bu bayrağı türkiye halkına emanet ediyoruz. yaşasın işçiler köylüler! yaşasın devrimciler! kahrolsun faşizm. gibi” diyor.
yusuf söze giriyor “her eylemimiz nasıl yüreklerine korku saldı ise son anımız da öyle olmalı. sözgelimi kellelerimizi almak için büyük gayret gösteren general elverdi de orda olacaktır. onun şahsında düzenin tüm hizmetkarlarına da bir çift söz söylemeliyiz. onlara sermayenin ve amerikan emperyalizminin hizmetkarları olduklarını hatırlatmalı, bizim ise gözümüzü kırpmadan kendimizi halkımıza adadığımızı göstermeliyiz” diyor.
derin bir sessizlik oluyor. yarını düşünüyorsunuz.
yarın 6 mayıs.
yarın hıdırellez!
yarın bayram.

(deniz gezmiş'in günlüğü / belgesel anlatı kitabından)

alıntı--