ada

güzel bir kız ismi olmakla beraber aynı zamanda "dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey" gibi muhteşem sözlere sahip bir zülfü livaneli eseridir...

bir kıyıdan baktım dünyaya
ellerimde tuz avcumda sedef avcumda sedef
bir mavilik bir açıklık özgürlük hasreti yüreğime vuruyor
nerede nerde insanlar

dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey

o üzüntü birden gelir
yağmurlu havalrda havalarda
yeniden kurarım ben dünyayı
kederlerden kederlerden
kimseler aşık değil mi bu şehirde

dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey

hava martılar
ışıklı şehir sarhoş ediyor beni
yosun kokusu hilesiz kucaklamak istiyorum
kucaklamak dünyayı şehri ve seni

dünyayı güzellik kurtaracak
bir insanı sevmekle başlayacak her şey

http://youtu.be/0p_adg6wwg4
kırklarelide bir restaurant ismidir efendim.dün tanıştım sahibiyle koyu beşiktaşlı kendisi.sözlükten bahsettim iki arada hemen haberi olmadığı için üzüldü ben de üyeliğe yönlendirdim tabii ki. vel hasıl güzel adam kral adam yolunuz düşerse buralara gideceğiniz yer olsun.beşiktaşlı olduğumu öğrendikten sonra o kadar içmeye güzel de indirim yaptı bu da aklınızda bulunsun.
dört tarafı denizle çevrili kara parçası. ilkokuldan beri öğrendiğimiz tanımı yaptığım için çok mesudum efendim. * ada nakarat kısımları hariç sözleri ve bestesi zülfü livaneli'ye ait güzel bir şarkıdır ayrıca. nakarat kısmı ise fyodor mihayloviç dostoyevski'ye aittir.
sakarya'nın merkez ilçesi adapazarı'na halkı tarafından verilmiş kısa isimdir. örneğin karasu ilçesindeki bir sakaryalı şehir merkezine gidecekse ben ada'ya gidiyorum diyebilir! ayrıca sakarya halkı tarafından gölcük depremi sonrası adapazarın'da yıkımın fazla olmasının sebebi olarak buralar eskiden hep adaymış gibi bir açıklama getirilmiştir. ama bu tamamen sallamasyon birşeydir.