adil yargı

hukukun en temel kavramlarından biri adil yargınlanma, ve kişinin savunma hakkıdır. ne acıdır ki günümüzde ülkemizde ne adil yargı kalmıştır, ne bağımsız yargı makamları, nede halkın yargıya olan güveni.
karşılıksız çek yazanların çek mağduru diye tanımlandığı, suç üstü yakalanan hırsızların evden su alacaktım diyerek serbest bırakıldığı, ülkenin en değerli gazeteilerinin suçu bile kendilerine söylenmeden yıllarca içerde kaldığı, ülkenin genel kurmay başkanının çeteci suçlamasıyla suçlandığı, bağımsız savcıların artık bağımlı olduğu , davalar sürerken savcıların hakimlerin görevden alındığı bir adelet sistemine sahibiz.
böyle bir ülkede yaşarken ben dün salak gibi tahakkim kurulunun beşiktaşın seyircisiz oynama cezasının kalkıcağını yazmıştım. gerçekten çok safım.
şimdi size bir hikaye anlatayım. ahmet bey bgaranti bankası ıhlamurkuyu şubesine gider, yanında karıs ayşe hanım vardır, ı ev kredisi alacaklardır a sırada beklerlerken bir adam girer içeri ve kasaya yönelip silahını çıkartır, vezneciden kasayı boşaltmasını ister , kız korkmuştur ne yapacağını bilemez bu sırda soyguncu kıza vurur bayıltır ve banko arkasından paraları toparlar bu sırada güvenlik bir cesaret ile adama saldırır adam boğuşmaya başlar ve silah patlar, bizim ayşe hanım boynundan vurulur ve oracıkta ölür.
sonra ne mi olur? türk adaleti soyguncuyu serbet bırakır koçum senin suçun yok, olay garanti bankası şubesinde gerçekleşti, garanti bankası önlemeleri alsaydı der ve garanti bankasına ceza veriri.
soyguncu halen soygunlarına devm etmektedir aman bankaya giderken dikkat edin.

işte bizim saha kapama olayı işte budur. sahaya ne cisi atılmıştır? belli değil
kim atmıştır? belli değil
atan kişi suça ehil midir? belli değil
reşit midir? belli değil
hani saha kapama cezasında , insan yerine koymayıp aldıkları kadın cinsinden midir? belli değil
kamera görüntüleri var mıdır? yok
buna benzer kaç olay ceza ile sonuçlanmıştır? binlerce olaydan ilktir.

sonuç: asıl olay bülent uygunun kafasına gelen cisim değil, yıldırım efendi için küfürsüz bir şekilde söylenen tezahurat ve yalakaların yalakası gözlemcinin çabalarıdır.

kişisel fikrim: şike yaptıkları adalet mahkemelerce kanıtlanmış aziz insanların bile utanmadan sıkılmadan ben suçsuzum dediği, böyle bir olaydan sonra bile kimsenin tek puan bile ceza almadığı adaletin olmadığı bir ülkede hiç bir şeye şaşırmam. adalet olmayan yerde karkagaşa olur tıpkı futbolumuzda ve ülkemizde olduğu gibi.
belki de murat menteş'in bir sonraki romanının baş karakteridir.