adile naşit

annemin tvde her gördüğünde mezarında şimdi napıyo ki dediği tonton teyze . ölüdüğünde inanamıştım çok ağlamıştım. evden gizli gizli telefonla masal hattını arardım
uykudan önce programında çocuklara masallar anlatan, isimlerini sayan komedi ustası teyzemizdir. kahkahası evlere şenliktir. hala daha onun gibi gülebilen yoktur.
gelmiş geçmiş en güzel gıdaklayan kadın
anne havası estiren kadın sanatçı
"kuzucuklarım" deyişiyle özdeşleşmiş, eşsiz bir kahkaya sahip, çocukluk günlerimin tatlı tombulu.
uzun bir süre münir özkulla evli olduğunu düşündüğüm biricik pamuk teyzemizdir...

allah rahmet eylesin dediğimdir...
gülüşünü çok özledim..
genelde fedakat tonton teyze rolleriyle gördüğümüz oyuncudur..büyük oyuncumudur değilmidir tartışılır ama samimidir..izlendiğinde gerçekten bir samimiyet verir..
münir özkul ile birlikte müthiş bir ikili oluşturmuş, bir çok filmde birlikte rol almış, asla ayrı düşünemeyeceğim insan. birinden biri aklıma geldiğinde diğeri de onun hemen yanında geliyor
neşeli günler in aksi turşucusu. münir özkul şle kavgaları izlemeye değerdir
münir özkul ile beraber en hakiki aşka imza etmiş muhteşem annedir.
gülmek deyince akla gelen sanatçıdır.
bugün ölüm yıl dönümü olan, 1987 yılında bağırsak kanserine yenik düşerek aramızdan ayrılan ve çok özlenen insan...
özlenilen gülüşüyle hatırladığım yeşilçamın hafize anası toprağı bol olsun.
çocukluk yıllarımızın tek kanallı trt yıllarında , uykudan önce programında bize kuzucuklarım diye seslenerek masal anlatan, yeşilçam efsanesi.
onun için yazılacak çok şey var. öldüğü günkü sabah gazeteyi yıllarca saklamıştım, ilk okuduğumda haberi ağladığımı hatırlarım.belkide ilk kez sevdiğim birini kaybetmiştim.
hayatı boyunca içinde taşıdığı acı, sonunda bedenini ele geçirmiş, erken yaşta aramızdan ayrılmıştır adile teyzemiz.toprağı bol olsun oğluyla beraber huzurlu mutlu olsun diğer tarafta.


http://www.turknostalji.com/haber/adile-nasitin-baskosesindeki-dram-440.html
doğum günüdür bugün. hatırlanılası, kahkasına ölünesi kadındır vesselam.
benim için çok trajik bir kadındır aslında. ermeni kimliğini yeşilçamın gazabından korumak adına gizlemiştir. malum o dönemlerde pek dile geitirilemiyordu. asıl adı adela'dır. gerçi aklı selim insanlar için bunun pek bir önemi yok ama belirtmek istedim. turşu da sirke ile olur bu arada adile anne haklı valla.*
liselilerin direnişinde resimleri bir siyasi hareket tarafından kullanılan bu yanı ile ölümünden sonra da istismar edilen kişi. "kuzucuklarım direniyor."
google'ın 86. doğum günü için doodle hazırladığı büyük usta. iyi ki doğmuşsun, iyi ki tanımışız seni.
"gerçek adı adela özcan olan ancak türkiye’nin adile naşit olarak tanıdığı efsane oyuncu, 17 haziran 1930 tarihinde ermeni asıllı türk bir ailenin çocuğu olarak istanbul’da dünyaya geldi."