aileden gizli sigara içmek

evde aile bireylerinden kimse yokken içilen aniden ses duyulduğunda kokuyu bastırmak amacıyla çaba sarf edilen ancak zeki aile bireylerin bu durumu çakması doğal olarak..
sanırsam artık biraz daha azalacak olan eylem.

(bkz: 13 ekim 2011 ötv zammı)

zaten daha çok küçümenlerimiz yapıyoruz bu eylemi bu zamdan sonrada yapamazlar heralde 10 tane gofret parasını ben olsam sigaraya vermezdim sözlük.
ailenizin ve sizin iyiliğinize olan faaliyet.

anne-baba olanlara ve adaylarına ithafen;*
sigara mı içiyor ot mu içiyor bok mu içiyor diye kendinizi tırmalamayın. içiyorsa içiyor, doğrusunu söyleyip kararı ona bırakın. sıktıkça genleşir bu can, evlere sığmaz. cocuğu kendinizden uzaklaştırmayın.
odasını karıştırıp*, paket-çakmak-küllük triosu keşfine çıkmayın. bulduğunuzda ve ona bunu anlattığınızda* yada farkına vardığında,* onun size olan güveni yerle bir olur, içmeyeceği varsa da içer, hatta rehavet gelir* oturur odasında içer, daha fazla içer, bokunu çıkarır.*
her laf çarptığınızda onu daha çok buna itersiniz. en güzeli, çocuğunuzu yanınızda tutmayı bilin, bitmek tükenmek bilmeyen aile diyaloglarına imza atın. kalkıp gidemesin, sigara içme işini erteleyip dursun.
bu işin keyfi o yakalanma korkusudur. duman falan hikaye. dumanın keyfi ancak içki sofrasında arkadaşlara muhabbette olur.
kısacası; yaşı ne olursa olsun çocuk bir bireydir. güveni ve otoritenizi kendi ellerinizle sarsmayın.
sigara içmenin 'aksiyona' dönüşmesine neden olan durum. yıllar oldu bu aksiyonu deliler gibi özlüyorum, o günlerde tek isteğim ailemin sigara içtiğimi bilmesi ve rahat rahat sigara içmekti. şimdi bazen annemin sigarasına saldırıyom ''söndürmee söndürmeee ben içerim'' diye, ya da kendim sigara yakmaya üşenip anneme ''bi' fırt çekiyim mi kız?'' diye soruyorum ve inanın hiç eğlenceli değil. sıfır aksiyon.

kim derdi ki, bir gün çalma gereksinimi olmadan abinin sigarasından alıp, karşısına oturup yakacaksın üstüne bir de sigarayı beğenmeyip ''bok gibi sigara ya bu abi, nası içiyon sen bunu'' diyeceksin... teheey.
evi yakma ile sonuçlanabilecek eylemler arasındadır.
ecel terleri dökerek sigarayı 1 dakikada içmektir. 1 hafta saklarsın, 1 ay saklarsın sonra anlaşılır. yapacak birşey yok.
benim kakamı getiren faaliyettir. yakalanmayacağıma yüzde yüz emin bile olsam içtikten sonra kakam gelirdi. "ya yolunu şaşıran biri kapımızı çalar da açmamayı düşünüp, acaba kötü bişey yaptığımı anlar en iyisi açayım, durduk yere kıllanmasın diyerek kapıyı açarım, açınca da efendim olaylar gelişir de babama söyler diye bir düşünce birden aklıma gelir ve ardından da kakam.