alex de souza

  • /
  • 6
2004 yılında ülkesinin cruzeiro takımından fenerbahçe'ye transfer olan 1977 doğumlu brezilyalı hücuma dönük orta saha oyuncusu. fenerbahçe'nin elde ettiği başarılarda aslan payı ciddi ölçüde kendisine ait. gün itibariyle federasyonun fikstürünü beğenmemiş.
fenerbahçenin bu akşam* sahadaki en önemli kozu olacak oyuncu.
bu sezon fizik olarak yetersizliği ön planda olan, geçen sene inönüdeki maçta necip çıkana kadar onun markajında kaybolmuş ve bugünkü maçtada aynısının olacağını tahmin ettiğim, fenerbahçeye ve ülkeye gelmiş geçmiş en bitirici orta saha oyuncusudur.ayrıca iyi bir profesyonel olup kendi halinde bir insandır.
kimseye sataşıp ucuz kahramanlıklar peşinde koşmaz.
fenerbahçe'nin oynadığı tüm maçlarda en büyük kozu olmuş-olacak futbolcu.

futbolu bıraktığındaysa fener-gs'nin senelerdir her aldığı 10 numaralı oyuncuya işte yeni hagi dediği gibi- yerine bi ton adam alacak fakat hiçbiri o meşhur tabirle bir alex olmayacaktır. büyük futbolcudur vesselam.
ilk yedi hafta itibariyle hiç asist yapamamış asist ve gol kralı.
bu istatistik hiç hoşuma gitmedi benim, bizim maça saklamamıştır umarım asistlerini. gerçi iyi marke edildiğinde bi halt edemiyor ama bi anlık gafleti affetmez alex.
27 ekim 2011 beşiktaş fenerbahçe maçında her zaman olduğu gibi götünden bal damlayan futbolcu. *
glnr1903 ve besiktasınkızı nın korkutuğunun başımıza geldiği futbolcu.
adam her maçında atıyor bize bir şekilde o koyduğumun topu önüne düşüyor bu ipnenin.
geçtiğimiz sezonun (2010-2011) ilk haftalarında, "benim sistemimde yeri yok" gerekçesiyle aykut kocaman tarafından oynatılmayan fenerbahçe futbolcusu. bu tavır fb taraftarı tarafından büyük tepki görmüş, bu tepkiye tüm camia katılınca, kocaman geri adım atmak zorunda kalmış ve bu oyuncuyu oynatmaya başlamıştır. sonrasını hepimiz biliyoruz. bunu durup dururken neden hatırladığım kısmına gelecek olursak, burada sivrisinek saz heyetini sahneye davet etmek isterim.

(bkz: jose maria gutierrez hernandez)
(bkz: türk spor basını)
(bkz: beşiktaş yönetimi)
(bkz: beşiktaş taraftarı)

saz heyeti, alkışlarınızla sahnede.
"basın tarafından kendisine verilen gazın onda biri guti'ye verilseydi böyle mi olurdu?" diye sormak istediğim skimsonik, gereğinden fazla abartılmış, iyi basan bir oyuncuyu başına dikince 90 dakika hiç bir sik yapamayan, spikerler tarafından maç içinde ismi bile zikredilemeyen, sahadan silinen vasat oyuncu.
lanet olsun ki ölmüş su kaplumbağam bile bundan daha hareketli.
bizde olsa bobo'ya 40 gol attırır argümanından 5 yıl boyunca beslendiğim topçudur.
hayatım boyunca fenerbahçe forması içindeki hiç kimseden korkmadım.ama bu adam beni bazen tedirgin ediyor.

tedirgin edebilen orta saha oyuncusu.
kendisine hediye edilen pozisyonlarda gol yapmayı iyi başaran futbolcu. (bkz: 21 ocak 2012 fenerbahçe kayserispor maçı)
2 şubat 2012 samsunspor fenerbahçe maçında mustafa kamil abitoğlu tarafından atılamayan oyuncudur. adamın ayağına bastığı anı herkes gördü.
türkiye ligi'ndeki en profesyonel adamdır.

hemen izah edeyim; faul yapar çaktırmaz, kart yer ses etmez, gider adamın ayağına basar farkettirmez. gider sadece işini yapar, ilerleyen yaşına rağmen tam 8 senedir bir takımı sırtlar, kendisiyle kıyaslanan tüm 10 numaraları donunda sallar. takımını yıllardır neredeyse tek başına şampiyon eder.

bizimkiler napar?

10 numaralarımız katar'larda fink atar, kart yiyen oyuncumuz hakeme diklenir, faul yapan oyuncumuz yaptığı faulu hakemin gözüne gözüne sokar, yıldız dediğimiz futbolcu derbi öncesi rakibine makas atar oyundan atılır, stoperimiz derbide adamı dirsekler vesaire.

kısacası, bu ülkede işini en iyi yapan futbolcudur.
hatta geçmişteki kariyerini falan siktir edin, bu ülkeye gelmiş en "verimli" futbolcudur. kabul etmek gerek.
hiç tartışmasız bu ülkedeki en başarılı ve efendi yabancı oyunculardan birisidir.kendisi son derece profesyonel bir oyuncu ve renkli takım forması giydiği halde sevdiğim birkaç futbolcudan biri
gençlerbirliği maçında 4.sarı kartını görmesine rağmen pfdk ya sevk edilmeyen futbolcu. *
twitter'da bir taraftarın kendisine ''sergen mi daha iyi frikik kullaniyor , sen mi?'' sorusuna ''sergen'' diye cevap veren fenerbahçe futbolcusu. http://www.sporx.com/futbol/superlig/superfinal/alexten-sergen-itirafisxhbq276850sxq
  • /
  • 6