askerlik

türkiye cumhuriyeti vatandaşlarından erkek olanlarının anormal durumlar dışında 20 yaşına geldiklerinde 15 ay gibi bir süreyle ödedikleri vatan borcu.kısa dönemi yedek subaylığı gibi çeşitleride mevcuttur. süreleride aha şöyle ;

kısa dönem= 5 ay 5 gün
uzun dönem = 15 ay
yedek subay = 12 ay
şükür bitirdim diye sevindiğim olay ya
gereksiz işlemlerin en başına yazılacak olan. bir insanın ömründen o kadar zamanı çalmaya kimin hakkı vardır?
vatan sevgisi, vatan borcu kavramlarına cidden bağlı bir zat olarak ; bu ülkede bir anlamı kalmadığına inandığım yükümlülük. millet ölüyor tak tak , neden a sözlük ?
sebebini açıklıyacak adam da yok başımızda...

gözlerimizin yaşı kurumadan bir yenisi..
her ne kadar vatan borcu namus borcu gibi görünse de mantıksızlığın diğer adıdır
erkeklerin 15 ay yaptığı ama 15 sene anlattığı kutsal görev.

(bkz: askerlik arkadaşı)
4-8 aylık bir döneme indirilirse doğru karar verilmiş olacağına inanmaktayım. zira böylece üniversiteler asker kaçaklarının yuvası değil tam tersi eğitim görme amaçlı gelenlerin toplandığı bir yer olacaktır. 4 ay fazladan askerlik yapmamak için 4 yıl boş boş okula gelen olmaz sanırım.
ülkemizde hayatına yön çizme zamanlarında erkeklerden çalınan süredir ..kısa süreli olabilecek eğitimlerle çözülebilecekken sanki artık savaşlar cephede göğüs göğüse yapılıyormuş gibi 1,5 sene gibi bir süreyle yaptırılıyor olması çok saçmadır.
devletin resmi görüşünün empoze edildiği bir çeşit torna tezgahı
ancak tezkere ile bittiğine inanabildiğiniz süreç
meslek olarak zorluklarla ve imkansızları yapmaya çalışmakla dolu bir iş hayatı vaad eden meslek
türkiye' de icra etmeyen kız verilmeyen görev.*
mantığın bittiği yer olarak bilinir, insan öldürme sanatıdır.
zorla yapıldığında şehitlik ile ilişkilendirilemeyecek süreç. türkiye de yaparken, komutan dayağından ölebilir veya, verilen cezalardan sakat kalabilirsiniz.
kartal sözlük yazarlarından bir kısmının şu an yaptığı eylemdir. kendilerini pek özlüyoruz, bilgilerinize
sabah 'koğuş kalk' nidasıyla uyandığın ve ne de olsa gün içinde kullanmayacağın için beynini çıkarıp bir kenara bıraktığın enteresan yer. rüya gibi.
20'li yaşlarda iseniz etrafınızda sayamayacağınız kadar insanın yaptığı görev.

şu an hakikaten sayamadığım kadar çok askerde arkadaşım var. kimileri şanslı her gün bilgisayar başında ellerinde telefon izmir'de falan. kimileri ise 15-20 günde bir görev biterse çarşıya çıkıp insan yüzü görüyor dağlarda falan. onlarla birlikte insanın da psikolojisi bozuluyor çok ciddiyim. onları anlamam mümkün değil bir dişi olarak biliyorum ama hissedebiliyorum. çünkü arkadaşlarımı tanıyorum. onlardaki değişimi görüyorum ve neler yaşadıklarını hissedebiliyorum. hayatı boyunca ve benim tanıdığım 10 yıl boyunca hiç bir şeyden dert yanmayan insan orada yaşadıklarını anlatıp dert yanıyor. haliyle oturup düşünüyorsun 20 yaşında bir insanın dağlarda terörist avlaması normal mi? bu adam lise hayatı boyunca -ki ergenlik dönemidir- bir tek kavgaya karışmamış, tabiri caizse karıncayı incitmemiş. evet biliyorum kimler daha iyi kavga eder kimler edemez diye seçmiyorlar insanı oraya ama mantıklı bulmuyorum. bulamıyorum. 20 günlük izninin 5. gününden döneceği zamanı düşünmesi bir insanın sağlıklı değil. mantığa sığmıyor.
surrealizmın tavan yaptığı yer, zira içerisinde yaşanan olaylar gerçek olamayacak kadar saçma..
  • /
  • 2