aslı çakır alptekin

dünya salon atletizm şampiyonasında türkiye nin tarihte ki ilk madalyasını kazanan sporcudur. kadınlar 1500 metrede dünya üçüncüsü oldu
1500 metre elemelerinde 3.olarak yarı finale yükselen, birazda olsa tebessüm ettiren sporcumuzdur.
2012 olimpiyat oyunlarında 1500 metre finalinde yarın *tsi ile 22:55 te koşacak milli atletimiz.
gamze bulut ile birlikte bugün * saat 22.55 te kadınlar 1500 metrede final koşacak atletimiz. madalya umudum var şahsen kendisinden
2012 londra olimpiyatları 1500 metre finalinde altın madalya kazanan sporcumuz
1500 metre finali öncesinde trt mikrofununa şunları söyleyen gururumuz.

"sosyal medyada bizleri eleştirenlere şunu söylemek istiyorum. ne zaman ki dünyada son 16'ya kalacak herhangi bir şey yaparsınız o zaman bizleri eleştirebilirsiniz."
http://www.beyazgazete.com/video/webtv/spor-4/asli-cakir-alptekin-altin-gamze-bulut-gumus-madalya-kazandi-310822.html
türkiye de yer alan uluslararası standartlara uygun ilk atletizm salonununa ismi verilen milli atlet
eski milli atlet süreyya ayhan ile mahkemelik olan olimpiyat şampiyonumuz.
http://skorer.milliyet.com.tr/olimpiyat-sampiyonuna-agir-suclamalar/-/detay/1671183/default.htm
doping kullandığı haberleri, kulaktan kulağa yayılan milli atlet
dopingli çıkması durumunda ömür boyu men ve olimpiyat madalyasının geri alınmasına maruz kalabilecek milli atletimiz. inşallah doğru değildir haberler
büyük ihtimalle kazandığı madalyalar, bankaların verilmiş olduğu sponsorluklar geri alınacak sporcu.

http://spor.gazetevatan.com/ne-kazandilarsa-iade-edecekler/535980/5/spor
gamze bulut 'un olimpiyat finalinde kendisinden yaşça büyük olduğu için geçmediği atletimiz.böyle bir gerizekaılık olabilir mi ya? senin yaşın kaç daha bu yaşta olimpiyat altın madalyasıyla başladığını düşünsene bir kariyerine...aslı çakır alptekin altın madalya alsa ne olacak yani.aslı'nın dopingli çıkma ihtimali yüksekmiş.ona diyecek bir şey bulamıyorum zaten.
eğer dopingli çıkarsa en büyük haksılızlığı türk milletinden önce gamze bulut'a yapacak olan sporcu...
ceza almaktan yırtmış milli atlet.

http://www.ntvspor.net/haber/diger-sporlar/100092/asliya-ceza-yok-
spoiler--

uluslararası atletizm federasyonları birliği (ıaaf), aslı çakır alptekin'in ömür boyu spordan men edilmesi için cas'a başvurdu

spoiler--

doping yaptığı gerekçesiyle uluslararası spor tahkim mahkemesi* tarafından atletizm müsabakalarından sekiz yıl men edilmiştir.

edit: ayrıca elde ettiği tüm dereceler geri alındı.
atletizmin de tıpkı bisiklet gibi (bkz: lance armstrong) suistimallere açık bir branş olduğunu bize yeniden gösteren kadın atletimiz.doping almasında asıl sebebin doping almaması halinde alanların gerisinde kalacağına kanaat getirmesinden dolayıdır.
aldığı cumhuriyet altınlarının tamamının yasal faiziyle birlikte elinden alınması gereken dopingci atlet. bu boku herkes yiyor da şu artistliği yapmıyor.

http://www.hurriyet.com.tr/spor/digersporlar/21208333.asp

ayrıca doping yaptığı neredeyse kesin olduğu halde aslı'ya ceza veremeyen türkiye atletizm federasyonunun da gereğini yapması gerekir. nasıl ki o iki atletimiz ağlayan spikerin eşliğinde o çizgiyi en önde geçtiğinde sevindiysek ve aslı'yı göklere çıkardıysak ki kendisi reklamlardan falan da iyi kazandı, şimdi bu iş kesinleşince vereceğimiz ceza da o denli büyük olmalıdır. yüzlerce atletimiz dereceye giremiyor, ilk turda veda ediyor (marsel ilk turda elendi) kimse bu insanları saddamın oğlu gibi falakaya yatırmıyor arkadaş. sen de hakkınla yenil. canın sağ olsun der geçerdik.

sayın ecevit'in yıllar önce dediği gibi "bu kadına haddini bildiriniz".
alıntı--

2012 londra olimpiyatrları'nda aslı-gamze ikilisi 1.500 dublesi yaptığında ingiliz medyası, "bunların yaptığı iş şüpheli" demişti. eurosport’tan times’a kadar tüm ingiliz yayın kuruluşları 10'uncu olan ve kendilerine göre temiz lisa dobriski’nin hakkının yendiğini söylüyordu.

ben de yurtsever (!) bir türk gazetecisi olarak sosyal medya üzerinden ingiliz meslektaşlarıma ayar verme cesaretini göstermiştim.

şimdi geldiğimiz noktada ingilizler’e ciddi anlamda bir özür borcum olduğunu ifade etmek istiyorum. türkiye’de sporu yönetenler ve başta medya olmak üzere spora yön verenler birer devekuşu edasıyla kafamızı kuma gömmenin ceremesini art arda gelen bu tip şoklarla çekiyoruz. akdeniz oyunları’na bile inanılmaz ödüller verenler, “olimpiyat barajını aşın da, nasıl aşarsanız aşın” mantığını uygulayanlar, bu tip sonuçların geleceğini tahmin edemiyorlar. önemli olan anlık başarı ve ülke büyüklerinden gelecek telefon dolusu övgüleri hak edebilmek!

aslında aslı da dopingle yakalanan diğer atletlerimiz de çarpık bir sistemin kurbanları... onların en büyük talihsizliği kısa süre içinde bugüne kadar yanlarında olanların bir anda ortadan yok olacak olmaları. hatta olimpiyatta başarı gelince “ben onlara yardım ettim. ödül parasından pay istiyorum” diyenler de şimdi saklanacak delik arıyordur. ben onlar adına da özür diliyorum.

alıntı--

mert aydın

http://www.ntvspor.net/yazar/mert-aydin/1897/ozur-diliyorum
  • /
  • 2