ateist

tanrının varlığını, hükmünü, tanrının peygamberlerini, meleklerini, dinlerini ve buyruklarını tanımayan kimse...
ilk olarak 2009-2010 futbol sezonunda fenevbahçenin yaptığı tüm pisliklerinden bir video cd hazırlayalım. ikinci olarakta sezon sonundaki fenev-trabzon, bursa-beşiktaş maçı ve maç sonrası kutlamalarınıda içeren bir video cd hazırlayıp izletildiği takdirde tanrının varlığına, hükmüne, peygamberlerine, meleklerine inanacaktır.. kısacası imana gelicektir
allah' ın varlığına ve onun emirlerine ve yarattıklarına inanmayan kimse.

tanıdığım birkaç ateist arkadaşımdan yaptığım izlenim sonucu bir çoğu aslında "bilmek böyle bir şeyse biz bilmeyelim" mantığındalardır. bununla ilgili yaşadığım bir diyalog;

+ madem kuran güzel şeyleri emrediyor niye daha ilk sayfalarında şiddetten bahsediyor.
- kuranı bir kerede nüzul (iniş) sırasına göre okumayı denedin mi?
+ yoo, hiç denemedim.
- kuran' ın ilk ayetini biliyor musun?
+ yooo bilmiyorum.
- ikra, yani oku.
+ hiç bu açıdan bakmamıştım, sağolasın. peki diyelim ki kutuplara yakın bölgede yaşıyoruz. oruç tutmak istesem neye göre tutacağım, neyi baz alacağım?
- hımm. güzel soru, ama ben bunun cevabını bilmiyorum, senin için araştırabilirim.
+ nasıl yani? bilmiyorum mu dedin sen? sonunda bir şeyi bilmediğini açıkça söyleyebilen, sallamayan bir inanan gördüm. benim inanmama sebep olan bu soruyu bilmediği için beni din dersinden bırakan hocam olmuştu..

bu cevap üzerine alah' ın varlığını inkar eden bu adama kızsam mı kızmasam mı anlayamadım.
ilkokuldaki din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde en arka sıradaki camdan dışarıyı izleyip , sıraya isim kazıyan çocuk .
tanrının varlığına inanmayan kişidir kendileri.

http://tinyurl.com/9gmmdnc
bakış açıları aşağıdaki gibidir:

-- spoiler--

allah var mı ? var.
kim söylemiş ? muhammed…
muhammed’e allahın varlığını kim söylemiş ? allah…
allahın, varlığını muhammed’e bildirdiğini bize kim söylemiş ? muhammed…
allah muhammed’e bunları nasıl söylemiş ? cebrail vasıtasıyla…
allahın bunları muhammed’e cebrail vasıtasıyla söylediğini kim söylemiş ? muhammed…
kuran ayetlerinin kesinlikle allahın sözleri olduğunu kim söylemiş ? allah…
kime söylemiş ? muhammed…
ayetlerin sadece allah sözü olduğunu bize bildiren kim ? muhammed…
muhammed’i kim peygamber seçmiş ? allah.
allahın muhammed’i peygamber seçtiğini söyleyen kim… muhammed’in kendisi….


-- spoiler--

çeşitli yöntemlerle imana getirilmeye çalışılan kişiler.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/118220/ateistleri-imana-getiren-origami
dün saat gece 1'de kendime yakıştırdığım sıfat. nasıl mı? anlatayım.

konserden çıkmış arkadaşlarla eve gidiyoruz. gayet uslu uslu. etrafa bulaşmadan. uzaktan bize doğru gelen bir sarhoş var. (aklınıza cem yılmaz'ın esprisi olan sürekli önünü iliklemeye çalışan tip gelsin) yanından geçer gideriz diye düşünüyorum. taa ki adamın konuya girmesine kadar. başladı bizimle beraber yürümeye.

sarhoş : abilerim ablalarım. saygılarr sevgilerr.
ben : .....
sarhoş : öğrencisiniz değil mi?
ben : evet abi. hadi git şimdi.
sarhoş : ben de öğrenciyimmmmmmm. (adam rahat 40 yaşında) hem de anaokulu öğrencisiyim.
ben : abi küçükleri aramıza almıyoruz.
sarhoş : madem öğrencisiniz dedik. bi güzellik yapamaz mısınız? hepiniz bi lira verseniz bissürü para yapar. (bütün bu cümleler yarım yamalak çıkıyor.)olmaz mı? hı?
bi arkadaş : ne için? ne için vereceğiz?
sarhoş : ne için mi? allah rızası için beeeeee.
ben : abi biz hepimiz ateistiz. bize işlemez.


bunu söyledim sarhoş durdu. hiç ilerlemedi. en son "dinsizlere bak beee" diye belli belirsiz bir ses duyduk. devam ettik yolumuza.

bundan sonra bunu taktik edindim. artık sarhoş size musallat olursa "ateistim ben" deyin. kurtulun. bedava.
mikroskop ile gözlenen her olayda; hah işte gördün mü bak tanrı yok, bilim var. diyen tayfa. tabi gelip geçici bir heves. yaşlı ateist yoktur sözü var mesela. doğrudur. *
pilot kalemle tanrıyı açıklayan şakirtlerden bin kat daha mantıklı adamlardır. sen tanrıyı hissedebilmişsindir belki ama o bunu başaramamıştır kendi adına. hayatta tanrıyı kendine ispat edebilmek için bile kısa, sen payını almış, hissetmişsin neticede, sus çekil köşene işte...

insanlar arası etkileşim azaldıkça, onlara olan yargılarımız daha somut olmakla beraber ayrımcı ve hatta faşistçe bir yol alıyor. adamın inancına, diline, bizimle hiçbir ilgisi olmayan hayatına takıyoruz ve ona göre değerlendiriyoruz.
allahsız, kitapsız, dinsiz, imansız, inançsız kimselerdir.
içinde kadını dövmeyi, köle almayı, adam kesmeyi, savaşmayı, diğer dinden olanları dışlamayı öğütleyen kitapların kutsal, ulu ve çok merhametli bir kimseden geldiğine inanmayan kimsedir. tarihte kimseyi müslüman, budist, hıristiyan diye öldürmemiş olan bu topluluk, kendini kafir diyerek aşağılayan cehennemde cayır cayır yanacaksın ben de seni izleyip çekirdek çitleyeceğim diyen kendini sürekli aşağılayan insanlar tarafından hep katledilmiştir.
cevap vermek gibi olmasın komünizmle ateizmi bir sanan toplam iki adam yazabilen renktaşlarıma da bir hatırlatma yapmak gerektiğini düşündüren kavram. ateizm bir siyasi görüş değildir. ateizm yaratıcıya inanmayan olarak özetlenebilir. gelgelelim içinde bir tanrı olmayan dinlerde mevcuttur. ateizm bu dinleri de geçersiz sayar. tarihte 9 eylül, haçlı seferleri, imam-papaz tecavüzleri, bombalı saldırılar, kundaklama kafa,el,kol vb. kesme eylemlerinde bulunmamış temiz insanların çoğunluğunu oluşturduğu felsefi akımdır. herkese nasip olmaz.
tarafımca komunizmle bir sayılmayan, bilakis müslümanlara yaptıkları bilinmesi gereken enver hoca'nın arnavutluk'u resmi olarak devlet türü ilan ettiği felsefi akıma mensup kişi.
insandır. müslüman, hristiyan veya musevi tıpkı bunlar gibi. o yaradılışının farkı olduğunu düşünür, tanıdığım hemen hemen hepsi iyi insanlardır yani ahlak bakımdan belki bir çok müslümandan daha ahlaklıdırlar. kendilerinin bir düşüncesi vardır, ve tıpkı diğer inanlar gibi saygıyı hak ederler. o şunu yapmış bu şunu yapmış dersek hata yapmış oluruz ki, dünya tarihinde en büyük katliamlar din adına yapılmıştır.
şimdi referans gostermek gibi olmasin genel yargi herkes istadigine tapar istedigine inanir gibi. kesinlikle dogrudur. kimse kimseyi yargilamasin saygisizlik yapmasin evet. baslikta yazdigim ilk entryi facebookta gordugum bi resim uzerine yazdim. capste hac ibadeti yapan muslumanlar icin. putu open putperest. putu taslayan putperest. kendini yagmurdan koruyamayan put (kabe) gibisinden seyler yaziyordu. anlatmak istedigim tam olarak sudur: ''saygi''.

benim gorusumde her insan istedigine tapar istedigine inanir. ama bunu yaparken saygili olmamiz lazim mi lazim. zoruma giden sudur, bir ateist kardesimizle konusurken suratini eksitip ciddiyete baglayip dine sallamasi (genelde islama. ne kadar manidar). ve saygısızca konusmasi. mesela bir gun biriyle islamda cok eslilik hakkinda bilgi veriyorum, bu neyin kafasi diye karsilik veriyor. yada sembolik seytan taslama ibadetine salakca degil mi diyor. ha kisi din dusmani veya karsimdaki muslumansa saygisizca konusabilirim dusuncesinde olabilir. eyvallah. bunu dile getirsin herkes agzina geldigi gibi konussun. ama kisi bilgili, medeni, saygili geciniyorsa adam gibi dinleyecek - anlatacak. gotluk yapmanin anlami yok. yada sosyal ortamlarda bu tur assagilikca saygisizlik yapmaya hic hakki yok. gelgelelim yuzyuze gelsek bana putperest demeyecek. bu birazda korkaklik tabiki.

sonuc olarak herkes istedigina inansin. biri gelsin karsima ben armuta tapiyorum desin adam gibi konusup dinlesin veya is saygisizliga gidecekse hic girmeyelim o konulara abi desin. gel arkadasim sarilalim derim bende. burda hakli haksiz davasi yok. gerekte yok zaten herkes biseylere inaniyor. burda saygi meselesi var. saygili olalim, olduralim.
bir süredir her konuda açıklama beklenen kişiler...
bir yaratıcının olmadığına inanan kişiler.çevremde bulunanları gözlemlediğim kadarıyla bunlar zamanla duygusuzlaşıyor.herhangi bir dine inanmadığı için,onu kimsenin izlemediğini düşündüğü için, zamanla sadece kendini düşünmeye başlıyor ve hayvansal içgüdülerle yaşamaya başlıyor.başlarda iyilik meleği olan bu kişiler zamanla bencilleşiyor.üstelik zamanla kötü bir insan olma yolunda ilerlediğinin farkına varamıyor.onlara göre her zaman karşı taraf kötü.kendi karakterini tartışmaz bile.o yüzden bu din konusunu fazla kurcalamayın işte.inanmak isteyen adama gerizekalı,cahil gibi yakıştırmalar yapmayın.birinin sizi izlediğini düşünmek iyidir.sizi dinç tutar,topluma faydalıdır.
iyi insan, mutlu insan vs. olmak için herhangi bir dine ihtiyacı olmayan insanlardır.
dünya mutluluk endeksine göre tahmin edin bakalım listenin dibi hangi ülkelere ait?
http://www.aksiyon.com.tr/dosyalar/dunyanin-en-mutlu-ulkesi-neden-danimarka_536468
  • /
  • 2