aynı gözle bakıp farklı şeyler söylemek

özellikle son günlerde yıkılan insanlık anıtı ile ilgili enteresan durum. birçok forum ve sözlük sitesinde takip ettiğim konularda, bazı kişiler bu sanat eserini beton yığını olarak değerlendirmiş, bazı kişilerse gayet estetik olduğunu düşünmüştür.başımdan geçen bir olayla da bunu anlatmak istiyorum.

--- spoiler ---

bundan yıllar önce, dünyaca ünlü bir heykeltraşın heykellerini görmek için müzeye ailecek gittik.benim de yaşım küçük normal insan gözüyle bakıyorum hoşuma gidenlere güzel hoşuma gitmeyenlere ulan adam ne skim yapmış diyorum. adem ve havva heykeline geldi sıra. adem heykeline bir baktım kaslı maslı harika yapılmış bir heykel, daha sonrasında havva ya baktım yüzü berbat hafif balık etli ademin yanında berbat bir şekilde duran yakışmayan bir heykel. içimden geçirdiğim bu duyguları biraz sesli olarak düşündüm sonrasında. yanıma 50 li yaşlarda bir sanatsever geldi, ve şöyle dedi. "havva dünyadaki ilk kadın yani hepimizin annesi. burada bakman gereken onun doğurganlığını ön plana koyan detaylar. beline göbeğine kalçalarına baktığında nasıl doğurgan bir vücuda sahip olduğunu görebilirsin. yüz burada çok fazla önemli olmayan bir detay" daha sonrasında biraz daha konuştuk o dakika da heykellere recep tayyip erdoğan kafasıyla bakan ben. daha 15 yaşında bu 50 lik abiden birşeyler öğrenip yapılan şeylerin bazı durumlarda göründüğü gibi olmadığını öğrenmiştim. umarım yıkılmasını destekleyen insanlarda bir gün bu tür tecrubeleri yaşar.

--- spoiler ---
siyasi örneği çok olan ve kişisel menfaatlerinin uğruna konuşan insanları çok net ortaya koyan durum.

iran - saddam hüseyin ilişkisi kimine göre demokrasi adına bir katliam, kimine göre bölgesel bir yöentim şekli, kimine göre de petrol kaynaklarına ulaşmak için bir müdahele sebebi