bekaret

saflık, temizlik, masumluk...
toplum içinde ellenmemiş, dillenmemiş kız olarak da tabir edilen hatunların sahip olduğudur. bozulmamışlık anlamını taşır.
her kızın evlenene kadar koruması gereken en büyük değeridir. fakat ne yazık ki günümüzde kültürümüzün yozlaşması sonucu bazı hatun kişilerin bu önemli değeri muhafaza edemediklerini görebiliyoruz.
sahip olmak veya olmamak tamamiyle bir tercih meselesidir.var olması bir övünç kaynağı olmayacağı gibi yokluğu da bir eksiklik olarak değerlendirilmemelidir.
insanoğlunun birşeyi "ilk yapma" içgüdüsünden beslenen ve ödül gibi sunulan bir durumdur..işin acı yanı ise bunu -ödül- olarak sunan kadının ta kendisidir.
esasen üzerinde tartışılması bile bir değer vermektir oysa sadece tercih durumu olarak kalmalıdır.
ayrıca namus bekaret,bekaret te kızlık zarı değildir.aradaki masumiyet algısı yok sayılmaktadır.
yani birçok ilişkide "zar korkusu" sebebiyle birleşme yaşanmadan hatun kişinin bekareti korunmaktadır.bu tür bir ilişkilerden kazançlı çıkan hatun mudur veya sonrasında eşim her ne yapmışsa yapmış yeter ki bir zarı olsun diyen erkek midir?
bahsedilen şey zar ise tekrar dikilenebilir olduğundan bir önemi yoktur.* sizin için bir namus simgesiyse yukarda belirttiğim nedenden ötürü artık farklı bir yere bakmak sizin için daha yararlı olur.
(bkz: beyin)