beşiktaş inönü stadyumu projesi

24 şubat 2013 tarihinde gerçekleşecek olan mali kongrede, yeni projesi açıklanacağı duyumları gelen stadımız.


2 senedir hayalden öteye geçemesede umutlu bekleyişlerimiz devam ediyor. bu süre zarfında adına bir çok başlık açılmış.

(bkz: 31 mayıs 2011 stada kazmayı vuruyoruz eylemi)

(bkz: geleneksel ilk kazma mayıs ayında vuruluyor şenlikleri)

(bkz: mayıs sonu kazmayı vuruyoruz)

(bkz: yılan hikayesine dönen yeni inönü stadyumu)
http://www.sabah.com.tr/sabahspor/sabahsporyazarlari/2013/02/23/bogazin-incisi

çatısı şeffaf demişler. acayip oldum, bir heyecan bastı.
stadla ilgili güzel bir yazı.-- spoiler--

beşiktaş inönü stadyumu ve bu stadda ilk golü, ne güzel tesadüftür ki efsane başkan süleyman seba atmıştır.

2000 yılında, eurosport tarafından, dünyanın en güzel 3 stadyumundan biri seçilmiştir. unutmadan burada eklemek gerekir ki; pele’ye göre de dünyanın en güzel stadıdır ve dünyadaki hiçbir stadda da boğaz manzarası yoktur. kim bilir belki de pele, boğazın eşsiz güzelliğine ve çekiciliğine kapılarak bu sözü söylemiştir.

çok güzel anılar, unutulmaz zaferler ve tabiî ki unutulmaz üzüntüler de yaşanmıştır bu stadda. barcelona, paris saint germen ve liverpool zaferleri yaşanmıştır bu stadda. aynı zamanda da 3-0 dan 3-3 olup, beşiktaş’ın valeranga’ya elenmesine yol açan ama john carew gibi, bir yıldızın tanınmasını sağlayan maç da oynanmıştır bu stadda. hatta bu maçtan sonra bir babanın, ‘ 3-0 olduktan sonra oğluma yarın okul var hadi yat oğlum artık dedim ben şimdi sabah uyanınca oğluma beşiktaş’ın elendiğini nasıl açıklayacağım’ diye yaşlı gözlerle sitem etmesi de hafızalardan silinmeyecek görüntüler arasındadır.

aslında sadece beşiktaş’ın değil herkesin stadyumudur beşiktaş inönü stadyumu... hababam sınıfı filminde kel mahmut, inek şaban ve arkadaşlarını burada yakalayıp götürür okula gerisin geri; salak milyoner filminde bu stadın tam ortasından çıkar himmet ile saffet aradıkları hazineyi bulmak için; mavi boncuk filminde bu stadın girişinde satar 4 kafadar maç sırasını; kaçırdıkları emel sayın’a güzel yemekler yapabilmek için...işte bu yüzden herkesin stadıdır bu stad…

bunun gibi yüzlerce sebep yüzünden istememekteydi beşiktaş taraftarı bu stadın yıkılmamasını. sonunda da istedikleri oldu.

her hafta binlerce kişi tepiniyor ve stad da bu yüzden kayıyor diyenler bile çark etti sonunda. bu, yeni yönetimin ve fikret orman’ın başarısıdır. bu yüzden yeni yönetimimizi tüm beşiktaşlılar adına tebrik ederim.

yeni stad için artık tüm engeller kalkmış durumda. tabiî ki aynı yere, yeni stad yapılması izninin alınması ile her şey bitmedi. bu, daha bir başlangıç. bundan sonra yapılması gereken, dünyanın en iyi stadlarının incelenmesi ve çok güzel yerde bulunan bu yere, hem beşiktaş’ın hem de türkiye’nin reklamının çok iyi yapılacağı bir stad inşa etmek. nasıl ki; tüm dünyada barcelona deyince akla nou camp, real madrid deyince akla santiago barnabeu, manchester united deyince akla old trafford geliyorsa; buraya öyle bir stad yapılmalıdır ki; beşiktaş deyince akla o stad gelmelidir. böyle bir stad yapıldığı takdirde, tüm beşiktaşlılar da üzerine düşeni yapacak ve alacakları kombine biletlerle tribünleri dolduracaklardır.
yazar: özgür akkaş
-- spoiler--

yazar: özgür akkaş
demir parmaklıklı halini sevmediğim keşke kartal kanatlarıyla her tarafı kapatılan olsaydı dediğim proje
kapalı tribünün hayal olacağı stad.

-- spoiler--

ligin bitimiyle birlikte ilk olarak yeni açık tribünün yıkımına başlayacağız. konserler yapacağız ve bize yakışır bir şekilde veda edeceğiz. amacımız 1 sezon dışarıda oynamak. 2014-2015 sezonu ekim ayında stadımızda oynamaya başlamak istiyoruz. stadımız 23 metre geriye çekilecek. stadımızın 3 tarafı locayla kaplı, bir tarafına ise loca yapmadık. bizi biz yapan taraftarımızın coşkusuna ayırdık.

-- spoiler--

merdivenden yukarıya kaçanlar'ın unutulmadığı proje.

http://c1302.hizliresim.com/16/t/kh8js.jpg
bu borçla nasıl yapacağımızı kara kara düşündüğüm proje.
http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleıd=1122911&categoryıd=77

orayı bize yar etmeyecekler. alışveriş merkezi ve otel sevdasına, tarihi binaların birer birer "yakıldığı" bir dönemde, orayı bize yar etmezler, etmeyecekler. yıkacaklar belki, sonra biraz oyalayacaklar ve sonra yukarıdaki haberdeki gerekçelerden biri öne sürülerek, inşaat durdurulacak. akp iktidarı sürdüğü sürece, bundan başka bir ihtimal yok bence. bu haberler de kasıtlı yapılıyor zaten, "alıştıra alıştıra" işte. ertuğrul günay ile başladı bu alıştırma süreci, böyle böyle devam edecek. akp'nin 10 senedir klasik taktiği bu zaten. yeni bir yasa düzenlemesi mi yapmak istiyorlar; önce ortaya bir spekülasyon atıp, nabız yoklarlar. uzunca bir süre, konu tartışılır. o kadar çok tartışılır ve o kadar çok kafadan ses çıkar ki, asıl konudan sapılır. ortalık sakinleştikten bir süre sonra da, bir gün * ansızın, apar topar yapılır o değişiklik. şu an stat konusunda da, bu sürecin "tartışılma" aşamasındayız işte...
resimlerini ilk gördüğümde içime pek sinmeyen ama daha sonra birkaç gün içerisinde estetik olarak çok beğendiğim proje. umarım gerçekten söylendiği gibi akustik konusunda özel bir çalışma yapılıyordur çünkü eğer proje resimlerindeki gibi kolonların arasında boşluklar olacaksa bu konuda uzman olmasam da akustik açıdan problem yaşarız gibi geliyor...
*
-- spoiler--

sadece istanbul'un değil, burası türkiye'nin en önemli lokasyonu. bir pergelin sabit ayağı. herkesin fikri var. herkesin fikrine saygı duyuyorum. ama bilinmesi gereken konu şudur; burada bir stat var. 1939 senesinde inşaatı başlamış ve 1947 senesinde açılmış bir stat. biz olmayan bir yerde stat yapmıyoruz.

ikincisi, beşiktaş kulübü'nde 40 sene daha tapusu var. burayı yıkmadığımız sürece stat olarak devam edecek bir yer. ancak 1998'deki deprem yönetmeliğinden dolayı, çağın ihtiyaçlarından dolayı buranın yenilenmesi lazım. biz de onu yapıyoruz, yenileme yapıyoruz. bir kısmını koruyoruz. çağın ihtiyaçlarına uygun şekilde bir stat yapıyoruz. yani olmayan bir yerde bir şey yapmıyoruz

-- spoiler--

yeni yapılacak stada şeref bey isminin verilmesi ile daha da anlamlı olacak proje
çimlerine büyük önem verilmesi gerektiğini düşündüğüm proje .tamam her şey çağımız gereği modern olur, otoparkı, mağazaları, ıvırı zıvırı... fakat çimleri çok çok iyi olmalıdır.
http://www.radikal.com.tr/radikal.aspx?atype=radikaldetayv3&articleıd=1126658&categoryıd=77

(bkz: yapacağın işi sikeyim )
yine yeniden anıtlar kurulu kararına bağlanan proje
bu sefer ciddi ciddi gerçekleşecek gibi görünen proje.

https://www.bjk.com.tr/tr/haber/55337/
https://www.bjk.com.tr/tr/haber/55538/bjk_inonu_stadi_yenileme_projesi_hakkinda_bilgilendirme.html
artık gerçekleşeceğine gönülden inandığımız proje.
yapımının 18 ayda biteceğini duydum . şeref bey stadyumu
https://www.bjk.com.tr/tr/haber/55601/
17 haziran 2013'te pazartesi günü yıkımına başlanacak proje. hafta sonu olsaydı keşke. orada bulunmak güç olacak ama orada olmak isterdim.
  • /
  • 3