beşiktaş jimnastik kulübü müzesi

t.c kültür ve turizm bakanlığı özel beşiktaş jimnastik kulübü (bjk) müzesi, bir çok medeniyete başkentlik yapmış olan dünyanın en önemli kültür merkezlerinden istanbul un özel semtlerinden biri olan beşiktaş ta, bjk inönü stadı nın içinde bulunmaktadır. dolmabahçe sarayı nın karşısında konumlanan müzeye, denizden ve karadan kolaylıkla ulaşılabilmektedir. 11.11.2001 tarihinde bjk genel kurul üyelerinin katkılarıyla spor müzesi olarak açılmış olup, 28.06.2007 tarihinde t.c kültür bakanlığı na bağlı türkiye nin ilk özel spor müzesi statüsünü kazanmıştır.

müzenin bulunduğu bjk inönü stadı 19 mayıs 1947 de açılmıştır. eşsiz konumu ile benzersiz bir stadyum olan bjk inönü stadı nda ilk maç beşiktaş jk isveç aık takımları arasında oynanmıştır. inönü stadı nda karşılaşmanın ilk ve tek golünü kesintisiz 16 yıl kulüp başkanlığı görevini yürüten kulübün onursal başkanı dönemin kıymetli futbolcusu süleyman seba atmıştır. stad içinde çeşitli dönemlerde renovasyon çalışmaları yapılmış olmakla birlikte, şeref kapısı ve boğaziçi ne nazır dış cephesi orjinal olarak korunmaktadır. bu özelliklerinden ve ulaşım kolaylıklarından dolayı müze stadyumun içinde konumlandırılmıştır. yalnızca beşiktaş takımının maçlarına değil, pek çok ulusal ve uluslararası karşılaşmaya ev sahipliği yapması, hangi kulüp taraftarı olursa olsun sporseverlerin mutlaka bir karşılaşma izledikleri özel bir stadyum olması ve milli bayramlarda kutlamaların yapıldığı kitlesel bir buluşma noktası olmasından dolayı, bjk inönü stadı istanbul için birçok bakımdan bir landmark (kentsel işaret, referans, anıt) haline gelmiştir.

müze pazar günleri ve maç günleri dışında her gün saat 10:00-17:00 saatleri arasında açık olup ziyaretçilerden giriş ücreti alınmamaktadır. 250m2 sergi alanı bulunan müzede kulübün kuruluş tescil belgesi, kupalar, şiltler gibi ödüller, dünden bu güne kulüp rozetleri, tarihi fotoğraflar, efsane sporculara ait orjinal krampon ve formalar gibi türk spor tarihi geçmişine ışık tutan 420 adet tarihi belge ve obje sergilenmektedir. bunun dışında 370m2 depo alanında futbol dışı branşlara ait objeler tasnif edilmiş, kayıt altına alınmış ve müzenin yenileme ve genişletme projeleri sonunda sergilenmek üzere özenle muhafaza edilmektedir. stadın tarihe mal olmuş özelliğinden dolayı paha biçilemez manevi değeri ayrı tutulmakla birlikte, açılışında sergi alanı için 35.000 euro harcanmıştır. 2008-2009 döneminde 7.200 kişinin ziyaret ettiği müze, yerel ilk ve orta öğretim okulları ile de sıkı ilişkiler içindedir ve düzenlenen okul gezileri sayesinde her seviyeden öğrenci tarafından ziyaret edilmektedir.

kaynak : www.bjk.com.tr
bu yaşıma gelip halen bir kez bile ziyaret edememiş olmanın ezikliğini yaşadığım müzedir.

pazar günleri açık olsa kesin giderdim.
dün akşam, tarihinde ilk defa çok sayıda o.ç. gören müzemiz.
fenev taraftarının forma numarası ile simao+almeida yıldır göremediği kupayı görmek istemesi ile dün gece kapılarını mağaradan gelen ilk insanlara açmıştır. hatta insanlar o kadar evleşememiş,o kadar ilkelmiş ki geldiklerine kapının açılmasını bekleyemeden kırmışlar.
sonuç olarak;
(bkz: mağara kültürü)
http://www.bjk.com.tr/tr/haber/55510
29.4.2013 tarihinde müzenin 1.5.2013 tarihinde kapanacağı haber verilmiştir. sizin ben aklınıza tüküreyim. madem kapatacaksınız bunun tarihi bellidir. neden 2 gün önce haber veriyorsunuz. daha önceden haber verin de son bir kez görmek isteyenler gitsin görsün. bir işi de düzgün yapın arkadaş...

https://www.bjk.com.tr/tr/haber/55510/bjk_muzesi_hakkinda_bilgilendirme.html
şu an açık olup olmadığı hakkında fikrim olmayan müzedir. ziyaret etmek istiyorum.
süresiz olarak kapatılan müzedir. yıkım işlemleri için; içi boşaltıldı bile
http://www.bjk.com.tr/tr/haber/58481/aydin_da_acilan_bjk_muzesi_sergisi_ziyaretcilerini_bekliyor.html
"uzunsalı" uygulaması olan müze .

"gün bitiminde kendinize spor tarihinde keyifli bir yolculuk hediye edin!
beşiktaş jk müzesi her salı 20.00’a kadar açık!
müzemiz, 31 aralık 2017'ye kadar, salı günleri 18:00 - 20:00 saatleri arasında mobil uygulama üyelerine indirimli!"