bjk bisiklet şubesinin tarihi

vala somalı`nın 1978 basımı beşiktaş tarihi kitabından şimdi faal olmayan şubelerden :bisiklet şubesinin tarihi

bjk bisiklet tarihi
türkiye`de bisiklet
bisikletin türkiye`de oldukça eski bir geçmişi vardır. 1897 tarihinde selanik`te büyük bir deponun etrafında pisti topraktan ve yüksek virajlı ayrıca tribünleri olan bir velodram bulunuyordu.
işte osmanlı imparatorluğu zamanında yurdumuzun ilk bisiklet yarışları burada yapılmıştır.
o tarihte bu sporu yapan ilk isimler nobile, madyano ve enver paşazade mustafa beylerdir . işte o devir gerek bu yarışlarda ve gerek selanik kışlası önündeki yarışlarda en başarılı bisikletçi olan enver paşazede mustafa bey, meşrutiyet`in ilanından sonra istanbul`da düzenlenen yarışmalara da girmiş ve sık sık şampiyon olarak zamanının en iyi bisikletçisi olduğunu kanıtlamıştır.
enver paşazade mustafa bey , enver paşa`nın pederi sürre emini ahmet paşa`nın (ahmet paşa bjk kurucularındandır) aracılığı ile 1908 `de beşiktaş’a intisap etmiş ve siyah-beyazlı camianın ilk şampiyon bisikletçisi olmuştur.

enver paşazade mustafa beyden sonra beşiktaş`ta bir diğer şampiyon bisikletçi olarak fahrettin beyi görüyoruz.
aynı zamanda 200 ve 400 metre yüzme şampiyonu olan fahrettin bey 15 ile 30 km.lik yarışların bir numaralı elemanı olarak çok sayıda birinciliğe beşiktaş adını yazdırdı.
işte bunlardan bir tanesi: 11-ağustos-1938 anadoluhisar sahası -vefa spor müsameresi ( spor-alemi) 15km.lik bisiklet yarışı 37.7.1/5 ile beşiktaş`lı fahrettin birinci.
bazı araştırmacıların iddia ettiği gibi” türkiye`de ilk defa bisiklet sporu ile uğraşan kulüp” değil “kulüpler” vardır!
enver paşazade mustafa beyin beşiktaş`a giriş tarihi olan 1908-1909 yılları ile sabittir ki, türkiye`de bisiklet sporu ile uğraşan kulüplerden biri de beşiktaş`tır !
beşiktaşın şampiyon bisikletçileri
1908-1923
enver paşazade mustafa bey (uzun mesafeler şampiyonu)
yüzbaşı fehti bey (ilk şehit türk pilotu )
feyzi bey ( eski ank.merkez bankası müdürlerinden)
(rüzgara karşı 1000 m. sürat şampiyonu)
fahrettin bey(15 ve 30 km. şampiyonu)
aleksan efendi
vahan efendi
1924-1944
kirkor cambaz (milli- türkiye bisiklet mukavemet şampiyonu )
aşod mamigonyan (uzun mesafelerin bisikletçisi) : bisiklet kadar motosikleti de ustalıkla kullanan aşod , avrupa`da pekçok motosiklet yarışında başarılı sonuçlar aldı. 1947`de paris-rouen arasındaki mesafeyi rekor kırarak katettiği söylenir.
kirkor cambaz (bjk)
türkiye şampiyonu , milli bisikletçi. kazandığı yarışlardan bazıları:
26.4.1935 istanbul bisiklet heyeti` nin tertiplediği 3. teşvik yarışması
1. kategori şampiyonu kirkor (bjk)
5.9.1935 bükreş “romanya turu” 8 milletten 108 müsabıkın iştiraki ile yapılan romanya bisiklet turu`nda,beşiktaş`lı kirkor, bükreş-braşov etabını birinci,120 km.lik turu ise3. tamamlamış ve türk milli bisiklet ekibi`nin klasmandaki 3.lüğüne baş etken olmuştur.
6.10.1935 istanbul bisiklet mukavemet birinciliği 103 km.lik yarışta kirkor(bjk), 3 saat 15 dakika ile birinci olmuştur.
kirkor cambaz, ayrıca 1936`da berlin olimpiyat oyunlarında, rusya turunda ve balkan oyunlarında ay-yıldızlı forma ile çok başarılı yarışlar çıkararak beşiktaş spor tarihinin “ölmezler” arasındaki mümtaz yerini hakederek kazanmış bir süper sporcudur.