bjk halat çekme tarihi

beşiktaş spor tarihi kitabında bjk halat çekme tarihi başlığı ile 375-376 sayfalarda yayınlanan yazı :

tamamen kol kuvvetine ve dayanıklılığa dayanan bir spor olduğu için,daha ziyade askeri güçler tarafından benimsenen halat çekme ilk defa 1909 yılını takiben beşiktaş ve galatasaray kulüpleri tarafından benimsenmiştir .1912 yılında galatasaray kulübü, iskenting plas`ta ingilizlerle iddaalı bir halat çekme müsabakası yapacağını beyanla beşiktaş kulübüne müracaat etmiş ve siyah beyaz renklerin komple sporcularından kenan ve kemal beyleri takviye olarak istemişti. bu olay, her iki kulübün tarihinde ilk dayanışmayı sağlıyan önemli bir sportif hadisedir.

beşiktaş`lı kenan ve kemal beylerle takviyeli,ahmet robenson,abdurrahman robenson,emin bülent, e. oberlo ve süleyman`dan kurulu galatasaray halat takımı, bu çok güçlü kadro ile o gün ingilizleri yendiği gibi,müteakip, pek çok karşılaşmaya da yine bu takviyeli kadro ile çıkmış ve rakiplerini alt etmiştir. bu dayanışma nedeniyle beşiktaş ile galatasaray halat çekme takımları hiçbir zaman karşı karşıya gelemediler .

müsabakalar,tertip edilen spor müsamerelerinde ve ayrı ayrı gruplar arasında yapıldığı için tüm halat çekme takımlarını bir araya getirip bir şampiyona düzenlenemedi o devrede..

nitekim ,1913,1914 ve 1917 yıllarında ,beşiktaşlı kenan ve kemal beyler takviyeli galatasaray takımı , etrafına topladığı,istanbul sultanisi,sen benoit,imojen,darulmuallimin,nişantaşı ve vefa sultanıleri takımlarını yenerek şampiyon olurken, hemen hemen yine aynı yıllarda bahriye gücü,iskorpiyon,itfaiye ve anadolu idman yurdu gibi takımlardan oluşan bir başka grup arasında da beşiktaş şampiyon oluyordu sıksık.

beşiktaş`ın 1911 ile 1918 arasındaki şampiyon halat çekme takımı ,şu oyunculardan oluşuyordu:

kenan, hattal şevket,danyal(mızıkacı),sait, hüseyin hüsnü,kemal ve ahmet fetgeri beyler...