bogdan tanjevic

12 dev adamın her şeyi. 2004 yılında başladığı baş antrenör görevini, kah geri de kalarak danışman; kah yine benche gelerek koç olarak devam ettirmektedir.
yine yeni yenişden görevi bırakacağını açıklamış türk dostu antrenör!
ne zaman mı döner? ben diyeyim üç gün, siz deyin 3 ay
milli basketbol takımımızın başarılarında büyük pay sahibi olan koç.
koraç kupası tarihinde başında bulunduğu takımlarla dört kez final görmüş olup; üç tanesi üst üste olmak üzere (1994, 1995, 1996 - stefanel trieste ve stefanel milano takımlarının başında idi) tamamını kaybetmiştir. bu açıdan bakıldığında hector cuper ile ruh ikizi olmaları muhtemeldir.
ağzı öpülesidir.

-- alıntı--

"amerika beyninizi kaybetmek için en doğru yer. birinci nedeni hiçbir şeyden anlamayan koçlar. son 100 yıl içinde nba'de 3-4 iyi koç dışında isim yoktu. diğerleri, enes'in koçu tyrone corbin de dahil olmak üzere salak. onu aramak istemedim. üstünden para kazandığı oyunculardan birini daha iyi hale getirerek ona yardım etmek istemiyorum. ne yaptığını bilmeyenlerle konuşmayı beceremiyorum."

-- alıntı--

#285756

"bogdan tanjeviç ile 2014 dünya şampiyonası sonuna kadar yeniden anlaştık. nihat iziç, ertuğrul erdoğan ve ömer uğurata yardımcı." * *
http://www.youtube.com/watch?v=0whzpwrcrpc
4 eylül 2013 türkiye finlandiya maçı için;

-- spoiler--

2013 avrupa basketbol şampiyonası’nın d grubu’ndaki maçta, finlandiya’ya 61-55 mağlup olan a milli takım’ın başantrenörü bogdan tanjevic, yenilginin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

tecrübeli çalıştırıcı, maçın ardından yaptığı açıklamada, rakibe baştan saygı göstermek gerektiğini belirterek, “devre arasında saygı duyarak maçı çeviremezsiniz. en büyük sorun bu” dedi.

hücumda kötü olmalarından çok finlandiya’nın savunmada çok iyi olduğunu savunan tanjevic, “hücumda akışkan olamadık” ifadesini kullandı. milli takım oyuncusu oğuz savaş ise ilk karşılaşmaların her zaman zor geçtiğini vurgulayarak, “finlandiya çok iyi oynadı. bundan sonraki karşılaşmaları kazanmak için savaşacağız” diye konuştu.

-- spoiler--

yerini kaybetmesi muhtemel koç. sanırım en büyük aday da; fatih terim olacak.
yıllar önce stefanel trieste mucizesini yaratan adam, gregor fucka, dejan bodiroga gibi isimleri dünya basketboluna armağan eden adam, 1-2-3 oynayan uzun geleneğini basketbola sokan adam.

şimdi geldiği hâle bak. bir insan bunca yıl dişiyle tırnağıyla oluşturduğu kariyerini ancak böyle yer bitirir.

ne kadar hazin.

(bkz: eurobasket 2013 avrupa basketbol şampiyonası)
her turnuva öncesi kankası turgay demirel tarafından gerekirse hasta yatağından kaldırılıp bormio'ya sürüklenen adam. basketboldan az anladığım için soruyorum; ulan basketbol koçluğu çok mu zor bir şey? adam mı kalmadı dünyada? ama yok, hem istediklerimizi yapsın, yumuşak huylu olsun hem de kariyerli olsun dersen böyle garip bir şey çıkıyor ortaya. tanjevic de bu yaşta bu işlerle uğraşmasın gitsin memleketinde temiz havanın keyfini çıkarsın, torunlarına basketbol anlatsın.
vedalaşmaya erken başlayan koç.

-- spoiler--

kerem gönlüm'ü de takdir ediyorum. 2010'da kendi pozisyonunda oynamamasına rağmen önemli işler yapmıştı. bu maçta da kısa forvetle başlayıp başarılı oldu

-- spoiler--

sen iyi oynayı tebrik etmek için değil; onun gibi adamları kadroya seçmek için ordasın.
muhasebesini çok geç yapan koç. emeklilik ikramiyesini de aldıktan sonra; artık istifa edebilir.

-- spoiler--

"durum çok açık. benim durumumdaki birinin görevini bırakması gerekir. ancak burası bunun konuşulacağı yer değil. perşembe günü bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. gerekli açıklamaları türkiye'ye dönüşümde yapacağız

-- spoiler--

9 yıl boyunca basketbol milli takımımızın koçluğunu yapmış insan. ancak artık bu işi yapmak istemediği her halinden bellidir. yoksa yaptıklarının başka açıklaması yoktur. anlaşılan futbol işlerin yolunda gitmediği tek spor değil.
*
-- spoiler--

başarısızlığın tüm sorumluluğunu üzerime alıyorum. çünkü federasyon bana çalışmam için en iyi imkanları sundu. açıkcası maç programı dahil her şey bizim için en ideal düzeydeydi. buna rağmen başaramadık. çok iyi bir teknik ekibimiz var. hazırlıklarımızı yaparken bu seviyede eleneceğimizi düşünmemiştik, üst turları nasıl geçeceğimizin planlarını yapıyorduk. oyuncularımın ilk turdaki rakiplere saygısında sorun yaşadık. bu turnuvaya fiziksel olarak olarak iyi hazırlandığımızı ancak psikolojik açıdan sıkıtınlar yaşadığımızı düşünüyorum. hidayet türkoğlu çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdi. takıma müthiş liderlik yaptı ve bana çok yardımcı oldu. her şey için herkese tekrardan teşekkür ediyorum. türkiye'yi çok seviyorum

-- spoiler--

a milli basketbol takımımızla yolları ayrılan koç.
ülkesi karadağ'ın basketbol milli takımının koçluğuna getirilmiştir.