çarşı niye gericiliğe karşı

---------------alıntı---------------

türkiye’de "ne sağcıyız ne solcu, futbolcuyuz futbolcu" klişesini yıkan, toplumsal konulara duyarlı bir taraftar grubu var: beşiktaşlı çarşı grubu. tribüne ünlü devrimci che posteri de asıyorlar; 1 mayıs’ta taksim’e de yürüyorlar. nükleer santrallara da, ırkçılığa da karşılar. son galatasaray maçında açtıkları "türkan saylan onurumuzdur" pankartı ise polis engeline takıldı. peki çarşı niye devrimci? bu tavırları hangi siyasal hareketten miras kaldı?
---------------alıntı---------------


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/11761707.asp
öncelikle çarşı bir köşe yazarı gibi işliyor özellikle türkiyede;çarşı için pankartlar köşe yazıları,kapalı tribün gazeteleri sanki..."futbol sadece futbol değildir" görüşüne yeni bir bakış açısı katmıştır çarşı,futbol hakikatten sadece futbol değildir..süregelen yorum "holiganlık,futbol mafyası,para" gibi kavramları çağrıştırırken akıllarda;çarşı'nın yorumu futbol sevgisinin,beşiktaş aşkının yanısıra duyarlılık,açık görüşlülük ve hatta nezaketi akıllara getirmektedir(inönüdeki porto maçının sonunda bilindiği üzere porto alkışlandı).netice olarak çarşı sadece bir tribün grubu değil bir "toplum yazarı" olmuştur aslen...çarşıya bütün bunları katan herbir bireyin açık görüşlü,ilerici insanlar olmasındandır sanırım gericiliğe de karşıdır sevgili kartalsözlükçüler...
faşizmin her zaman paranın yanında olması ,
gerici diye tabir ettiğimiz ; kendinden başka gruplara yaşama şansı vermeyen kitlenin de faşizmi ellerinden bırakmamaları ;
çarşı'nın ise insana değer veren yapısı gereği gericilere karşı olmasını zorunlu kılmıştır.
insana; dini,ırkı,dili ya da zenginliği için değil insan olduğu için değer verir beşiktaş'lı.

o yüzden kızılay'a litrelerce kanlar verilir,o yüzden hakkı yenen işçilerin yanında olur, o yüzden nükleer santrallere karşı olur, o yüzden tiyatroların yıkılmasını istemez... ve bir ton..
gericilik faşizmin ürünüdür, çarşının yazılışındaki a harfine dikkatli baktığınızda anarşiyi simgelediğini görürsünüz, ha anarşi kötü bişey değildir, zira (b: "haksızlığa karşı susan dilsiz şeytandır") çarşı muhalif sestir, o yüzden mantık hatası olmaksızın karşı olunabilecek herşeye karşıdır, yeri gelmiş kendine bile karşı olmuştur.