cezalı maçlara sadece kadın ve çocukların alınması

2011-2012 sezonunda seyircisiz maç cezasının kaldırılmasının ardından alınan karar. bana göre acilen kaldırılması gereken, dünya üzerinde görülebilecek en saçma uygulamalardan biridir. her şeyden önce ayrımcılıktır. bunun yanında, doğanın kanunu gereği tiz olan kadın sesi, bir stadyum dolusu kadın aynı anda bağırdığında, ne yazık ki ekran başındakiler için çekilmez oluyor. evet, organize bağırabiliyoruz, dişi kartallar başka, vs. ama bu, cezanın aptalca olduğu gerçeğini değiştirmiyor. hayatında hiç stadyumda maç izlememiş bir sürü teyze, çoluk çocuk oraya doluşuyor. bu akşam mesela * kapalı üst girişinde yaşanan izdiham, tam anlamıyla evlere şenlikti. millet bilete hiç bakmadan kapalı üst girişine yığılmış, salak salak bağırmalar, ittirmeler, güvenlik görevlilerinin çaresizce seslerini duyurmaya çalışıp, kapalı üst bileti olmayanları göndermeye çalışmaları... tam bir rezalet. bu eziyet, bu soytarılık artık son bulmalı. tarafsız sahada mı oynatırsınız, ne yaparsanız yapın ama bu saçmalığa bir son verin. bunu da bir kadın olarak söylüyorum.
futbolseverlere,eski tff başkanı mehmet ali aydınlar tarafından hediye edilmiş,vuvuzela'nın gözünü seveyim dedirten ayrımcı karar uygulaması.
kesinlikle vazgeçilmemesi gereken uygulamadır ama bundan daha iyi uygulanabilecek şey kadın ve çocukların stadlara bedava gelmesini sağlamak olur.
her şeyimiz çok güzel, kulüp süper yönetiliyor, oyuncular yürekleriyle oynuyor ama tek kusur oradaki kadınların tiz sesi değil mi?!
o sahada maç seçen, kafasına göre takılıp bencillik yapan ve bilinçli kart gören oyuncuların her birisi, stada gelen her bir kadının ses teline kurban olsun!!!
evet goygoydu, evet beste bilmiyorlardı, evet bıdıbıdı yapıyorlardı,an geldi ben de güldüm sinirlendim ama beğenilmeyen bu kadınlar arkalarında ailelerini bırakıp, o soğukta saatlerce ayakta, bestelere ayak uydurmaya çalıştı…ve o beğenilmeyen tiz sesleriyle 94 dakika durmadan takımlarına destek verdi.
küfüre çözüm oldu mu? hayır olmadı..ve evet olmasın anasını satayım…!milyonları cebine atıp oynamayan ve zaman geçiren her bir topçu küfrü hakeder…
şu uygulamadan çocuk yaşlarda maçlara gelip beşiktaş aşkını damarlarında hissedecek çocuk sayısını düşünün, tribünlerde gördüğü bu coşkuyu sevip maçlara eşiyle, babasıyla, kardeşiyle gelmeyi isteyecek olası bin kadını düşünün..asıl bunlar kazanımdır..
ayrımcılık falan da değildir..tiz sesinden dolayı tribünlerde çoğunluk olmasın diyenler ayrımcılık yapandır..televizyon karşısında seyredenler de dertlerine yansındır..o kadınlar maç 1-0 dan 2-1’e dönmüşken halen beşiktaş diye bağırıyorsa ve tv karşısındakilere tek batan bu ses ise tv’nin sesini kıssınlardır..
yeni sezonda son bulacağına dair dedikodular dönen uygulama. hadi hayırlısı, inşallah , maşallah âmin.
şahsen bu uygulamayı ilk duyduğumda ne alaka demiştim, uygulama sürecinde de gördük ki, tribünler kadınlarla güzel olsada çekilmez durumda.
yok ses, kadının çocuğun ceza olarak görülmesi değil olay. şöyle ki tribün kültürü denen birşey var * ve buna ayak uyduramayacak insanların o stada gelip saçma sapan hareket etmeleri zoruma gidiyor. tamam türkiye'de bu işi en iyi yapan kadın taraftarlara sahibiz hem fikirim, stadı dolduran herkese teşekkürler, helal olsun. ama sırf ilk maçta ses getirdik diye beş çayı kıvamında maça gelmek nedir ? kapris etrafa saldırmak nedir ?
neyse öyle işte son bulursa çok mutlu olacağım uygulama, öyle böyle değil acayip sevineceğim. yere göğe sığmam o derece..
linkte yer alan haber doğruysa -ki umarım doğrudur- seyircisiz maç cezasıyla birlikte tarihe karışacak olan uygulama.

http://www.kartalbakisi.com/haber/seyircisiz-maca-son/9453/
dönüp dolaşıp, tribüncülük erkek işidir lafına gelen uygulama. ilk dediğimde çok laf edilmişti.
bırakın renklileri trabzon maçında çoğunluk olmalarıyla dişi kartalların bile zamanla kötüleştikleri uygulamadır .
bazı feminist kadınların tepki göstermesine karşın, iyi bir uygulama olarak düşünüyorum. kim ne derse desin futbolla ilgilenen kadın sayısı yok denecek kadar az. ve kadınların futbola ilgisini artırmak için yapılan bu haraket bence çok olumlu. ayrıca, futbola ilgisi olupta para sıkıntısı çektiğinden maça gidemeyen kadınlarıda göz ardı etmemek gerek.

çocuklara gelirsek, o yaşlarda olsaydım ve beşiktaş maçlarına bedava gidebilme imkanım olsaydı, herhalde ceza almamız için sürekli dua ederdim,paramla maça gittiğimde taraftarı galyana getirip küfür ettirirdim. ( o yaşta... )

tanım yaparsak,her haliyle çok güzel bir uygulama.

edit : evet,binlerce kadının çığlıklarının maç izleme zevkimizin içine ettiğini kabul ediyorum. sene sonu kaldırılsa niye kaldırıldı demem.
şimdi benzetmek ne kadar doğru bilmiyorum ama,

olur ya, inönü de fener maçları... gençler birliği maçında bestelerle inleyen stad, fener maçına gelince ; bir uğultuyla kaplanır... sorarsın nedenini.. soramassın da.. kapitalizm, ah be medya diye geçiştirirsin, normal kombine sahipleri bile satıverir bu tür derby maçlarında... nitekim ; o maçlar büyük maçlardır dışardan gelen taraftarlar için... e buna da eyvallah.. adam konyadan geliyor. kasımpaşa maçı için gelecek değil ya.. malüm galatasaray maçı için geliyor... geliyor da, ne beste var hafızasında, ne bir bilmişlik...

ondandır ki, tribün hiç oturtamaz besteleri koltuklarına...sevdalı yüreklerde beyaz sürgünler desen, kulakları ilk kez aşina olan bir kitleyle karşı karşıyadır....o misaldir bu dişi taraftarlarımızın da yoğunluğunun bulunduğu cezai işlemler uygulanan maçlar..

bizim ortakoyden de bir sürü teyze abla gittii.. bir tek siyah beyaz çekmeye aşina... başka bildiği birşey yok... nası adapte edersin o teyzeyi bir maçta trübünsel şova?

olmaz, ne o yola gelir, ne sen ona kızabilirsin...


tavsiyem o dur ki, bu tazr cezai işlemler ; 3,5 kere üst üste olsun, teyzelerim de dışlanmadan ; bestelere vakıf olabilsin.
bitti denilen ama dün oynanan 21 nisan 2012 trabzonspor beşiktaş maçında, devam ettiğini gördüğümüz uygulama. bu durumda haftaya fener maçına gidebilecek miyiz, bilmek isterim.
sadece cezasız maçlarda bedava bilet dağıtımı uygulamasına son verildiğinden ve süper final süresince cezalı maçlara kadın ve çocuk seyirci alınmasına devam edileceğinden, inönü'de yerimizi almamızı sağlayacak uygulama.
http://spor.milliyet.com.tr/kufur-artik-onlara-da-yasak-/spor/spordetay/09.08.2012/1578659/default.htm
ayrımcılığın daniskasıdır
küfüre çözüm olarak alınan ancak hiçbir çözüm getirmeyen bir uygulama olup ayrıca cinsiyet ayrımcılığının yapıldığı bir uygulamadır, küfür ettikleri için erkeklerin stada alınmayıp ceza kapsamında kadınların ve çocukların alınması maçlarda küfür edilmesini önlemez dendiği halde federasyonun hala sürdürüp sürdürmeyeceği belli olmayan uygulama.
1 ekim 2012 beşiktaş sivasspor maçında da abuk subuklukları tekrar göreceğimizi düşünerek kaldırılması gerektiğini düşündüğüm uygulama. diğer takımlarla kıyaslandığında on basacak bir tribüne sahip olsak da hamam muhabbeti yapan insanları gördükçe sinir katsayısı yükselen biri olarak karşıyım. tribüne yakışmayan hareketler bunlar.
---------------alıntı---------------

maçtan sonra taraftarların çoğunun neşesinden bişey kaybetmedikleri semtte doğru şarkılar , tezahüratlarla yürüdükleri maç olarak da tarafımdan hatırlanacaktır...

---------------alıntı---------------

bir yazarımızın entrysinden alıntı yaparak söylüyorum işte sırf bu yüzden yanlış bir uygulamadır.

yenilirsin, üzülürsün ama dersin ki "sevinmek için sevmedik biz seni!" bağırırsın sevdanı, arkadasında olursun takımının "başın öne eğilmesin aldırma kartal aldırma!" dersin. ama yüzün gülmez kahkahalar atmazsın, durup fotoğraf çekinemezsin. benim mantığım almıyor bunu. orasını lunapark gibi görüp kafalarına taktıkları oyuncaklarla maça gidecek insan istemiyorum. devre arasında nossa nossa diye oryantellere taş çıkaracak hatunları gösteren - göstermeye meraklı- lig tv'ye malzeme çıksın istemiyorum.

bu yasa kaldırılsın istiyorum. hem de bir an önce.
başımıza gelen en saçma salak durumdur.

kabul edemediğim tek nokta; eğer 1 taraftar yüzünden o saha kapanıyorsa herkese kapanacak. cinsiyet ayrımı yaparak taraftarlık belirlenmez.
ocakta yemeğin altını kapatan, elişini bir kenara bırakan ablaların teyzelerin gelmesi ile saçma sapan bir uygulamadır." maç var dediler geldik" kıvamında fakat devre arası kalelerin yerlerinin neden değiştiğini soranlar, " yan dur ablacım bak herkes izleyecek" uyarısına "ben böyle durmak istiyorum dönmeyeceğim" çemkirişi ile cevap verenler, frikik kazanıldığında penaltı kazanmış gibi daha fenası gol atmış gibi sevinenler... tamam herkes ofsaytı bilmek zorunda değil de anacım futbol maçına geliyorsun az biraz bak ne nedir ne değildir. bu uygulama cezadır evet gerçek bayan taraftara bile cezadır.
stadlar askeri alanlar değildir ve istediği herkes istediğini giyerek ve takarak gelebilmelidir.
tribünün “erkekler” tarafından belirlenmiş kural ve kıyafet ritüeline her kadın kendi yorumunu katabilmelidir ve saçma da olsa siyah beyaz bir ürünü beşiktaş ile bağdaştırıp sembol olsun diye yolda bunu kullanıyorsa sadece gülerim ama aşağılamam.
ister oryantal ister roman oynasın..eğer birisi beşiktaş’ı yalnız bırakmamak için oradaysa istediği gibi oynasın, kıvırsın.
sesi her ne kadar tiz olsa ve birilerini rahatsız etse de takımı sahada yalnız bırakmamak adına ellerinden geldiğince marşlara katılıyorlarsa bundan şikayetçi değil, gurur duymalıyız.
hayatlarında hiç maça gelmemiş olmamaları, tezahurat ve futbol kurallarını bilmemeleri dalga geçilmeleri için bir sebep değildir.futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülkede birileri kadınları bu spordan bu kadar uzak ve bilgisiz tuttuysa bu başkalarının suçudur.bırak bu ülkeyi istanbul’daki tüm kadınların bizim gibi şanslı kafileden saymak, devekuşunun kafasını kuma gömmesinden farklı değildir.
haksız cezaları, kadınların stadlarda bulunma oranının arttırılmasını vs. her şeyi tartışalım kabul.ama kadınların gelmesindense tarafsız sahada oynansın demek bence aşağılamaların ve haksızlığın en büyüğüdür.
beşiktaş’ı(futbolu) sevme ve destekleme şeklini belirlemek epitopu on bin kişinin haddine değildir…
en önce kadınların karşı çıkması gereken uygulamadır. zira federasyon çok açıktan cinsiyet ayrımcılığı yapıyor. bir şeyleri eleştireceksek, sanırım önce bu ayrımcılığı eleştirmek gerekecek.
ayrıca kadınların bilerek geri bırakıldığı, futboldan uzak tutulduğu gibi sebepler asla takımının yenildiği maçtan sonra gülmeyi haklı çıkarmaz. nasıl sırf fotoğraf çektirmek için kapalıya gelenlere tepki gösterdiysek, maça giden kadınların da maçtan alakasız şeyler tavırlar sergilemesine tepki göstermeliyiz. göstermeliyiz ki, daha sonra ki maçlarda bu tür hareketler baş göstermesin.
son bir not; bunca yıldır tribünü takip eden kadınların mevcut olduğu kartal sözlük bu konuda yorum yapmaya en uygun mecradır. ve yine bu kadınların bir çoğu uygulamayı saçma buluyor, maçların içine sıçıldığını söylüyorsa; ben bu tespiti dikkate alırım. atalarımızdan bir hatırlatma;
(bkz: müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz)
  • /
  • 2