coca cola

kapitalizmin ve amerikan emperyalizminin simgesi. belirli dönemlerde tüm gelirlerini veya karlarının büyük bir bölümünü israil ordusuna bağışlayan - dünyanın en çok tüketilen alkolsüz içecek markası.
psikoloji biliminin gelişmesine katkıları olmuş, bazı reklam filmleri ve reklam taktikleri derslerde anlatılan ilk yıllarında içeriğinde ola kokoinin artık kafeinle yer değiştirdiği, bağımlılık yapan içecek markası.
bağımlılık yaratan,hakkında her türlü efsane üretilebilen hatta içine sıçıyorlarmış gibi saçma sapan şeyler bile söylenen ve asla hiç bir zaman yeri doldurulamayan içecektir.
reklamlarında kendi ürünlerini dünyanın en güzel içeceği olarak lanse eden firmanın ürünü.
1886 yılında eczacı john pemberton tarafından bulunmuş. yine 1886 yılında pemberton'un muhasebecisi frank robinson coca cola yazısını kendi el yazısıyla yazdı ve firmanın logosu oluştu. o günden bugüne aynı orjinalliğiyle korunarak aynı logo kullanıldı.

1964’te has gruba bağlı imsa coca-cola’dan lisans alarak şişeleme ve dağıtım işlemlerini türkiye’de yapmaya başlamıştır. türkiye'de 8 adet fabrikaları bulunmaktadır.

coca cola bana göre dünyanın marka değeri en yüksek firmalarından birisi, belki de en yüksek olanı. adamlar öyle bir marka algısı yaratmışlar ki helal olsun.

noel baba deyince hepimizin aklına kırmızı kıyafetlere bürünmüş, hediye dağıtan yaşlı şirin bir adam gelir. işte coca cola bu noel dayıya kırmızı kıyafeti giydiren markadır.

noel baba figürü evvelden yeşil kıyafetliydi sonra bir gün coca cola noel dayıyı kendi reklamında kullanmak istedi, e algı oluşturmak için de yeşil olan kıyafetini kırmızı yaptı. ilk zamanlar da filmlere bile paralar verdi haybeden, sırf noel baba kırmızı kıyafetler giysin diye. ve coca colanın uzun soluklu ciddi pazarlama stratejisi sayesinde noel baba kırmızı kıyafeti giymiştir.

üniversitede bir hocam anlatmıştı ;"çocuklar gezdiğim kola fabrikası müdürlerinden hiç birisi ne kendisi kola içiyor, ne ailesine kola içiriyor" diye. ürettiği ürünler kesinlikle sınırlı şekilde kullanılmalıdır. fazlası zarardır.

üniversitede bir proje hazırlamıştık. konu ; markanın kola tercihi üzerinde ki etkisi.

öğrencilere önce coca cola, pepsi ve cola turka yı içirdik. ama hangi marka kolayı içtiklerini bilmeden içtiler ve anketleri doldurdular.

sonra öğrencilere bu coca cola, bu pepsi, bu cola turka dedik ve tekrar içirdik aynı anketi bir de hangi kolayı içtiklerini bilerek doldurlar.

çıkan sonuçlar ilginçti buyrun;

markayı bilmeden kolayı içtiklerinde çıkan sonuçlar;

aroma tadı en güzelden en kötüye sıralama;
1-pepsi
2-cola turka
3-coca cola


şeker oranı en yüksekten en aşağıya doğru sıralama;
1-cola turca
2-coca cola
3-pepsi

asit oranı en yüksekten en aşağıya doğru sıralama;

1-cola turka
2-pepsi
3-coca cola


markayı bilerek kolaları içtiklerinden çıkan sonuçlar;

aroma tadı en iyiden en kötüye
1-coca cola
2-pepsi
3-cola turka


şeker oranı en yüksekten en aşağıya doğru sıralama;
1-cola turka
2-pepsi
3-coca cola


asit oranı en yüksekten en aza doğru sıralama;
1-coca cola
2-pepsi
3-cola turka


işte coca cola'nın pazarlama stratejisinin başarısı. şu yarattığı algıya bakın! bilmeden içince beğenmiyor insanlar ama insanlara "bak bu coca cola" deyince kana kana içiyor!!
az önce facebook ana sayfada bir şey gözüme ilişti. bir göz atayım dedim, kapatamıyorum yahu.

https://www.onunismine.coca-cola.com.tr/home/play
#345013 aynı dertten beni de muzdarip etmiş marka.

üstelik bana "ilayda"yı uygun bulmuşlar. sizsiniz olm ilayda! *
reklam, ürün tanıtımı adına başarılı işler yapan az sayıdaki firmalardan biri. kültür odaklı reklamlarını her ülkede başarılı bir şekilde gerçekleştiriyorlar.
spoiler--

• coca-cola şirketi 1998 yılından bu yana filistin’de faaliyet göstermektedir.
• coca-cola’nın filistin’de 3 fabrikası, biri gazze’de olmak üzere 7 satış ve dağıtım merkezi bulunmaktadır.
• coca-cola, 350 filistinliye iş olanağı sağlamakta, coca-cola faaliyetleriyle ilişkili yan sektörlerden ise 3,500 aile geçimini sağlamaktadır.
türkiye’de de doğrudan 3 bin dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlayan coca-cola olarak, 50 yıldır türkiye’de ekonomiye güç vermek üzere faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.
coca-cola’ya yönelik son günlerdeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu kamuoyuna duyurulur

spoiler--

#360799
israil ile ilgili her gerginlikte boykottan nasibini alan tek ürün.
(bkz: yazık lan kimin çocuğuysa)
beşiktaş'ıma sponsor olmuş.


alıntı--

"kulübümüzün son 2 yıldır yapmış olduğu sponsorluk ve reklam anlaşmalarına bir yenisi daha eklendi. dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi coca cola ile, çeşitli reklam kullanım hakları konusunda 3 yıllık anlaşmaya varıldı. buna göre kulübümüzün resmi içecek sponsoru olan coca cola, futbol a takımımız’ın şortu da dahil olmak üzere çeşitli reklam haklarına sahip olacak. bunun yanı sıra anlaşma süresi boyunca; coca cola markası ile ortak ürün çalışmaları yapılacak."


alıntı--

#kolkola hashtagıyla futbol takımları için reklam yapan marka. kapak altındaki şifreyi şu bölüme * girince kulübe 0,25 tl destek olunuyormuş. sonuçta damlaya damlaya göl olur.

https://twitter.com/cocacola_tr/status/682273294406389761
acilen yasaklanması gereken gazlı sıvı.

dünyanın en büyük silah tüccarı olan içecek markası.
ihtiva ettiği yüksek orandaki şeker sayesinde karaciğerimize düşman olan bir nevi zehir.

http://ilimkutusu.blogspot.com.tr/2011/01/coca-colann-zararlar.html

sıkılmadan okuyun. gerisine kendiniz karar verin.
kapaklarındaki kod ile kartal yuvasından %10 indirim, beşiktaş'a 1 tl katkı ve forma hediyeleri olan gazlı içeçek.
asitli içecek. aklıma kaldırımdan oluk oluk cola döken bakkal geldi de entrey gireyim dedim bu başlığa sahi o dayı hâlâ cola satıyor mudur?