çok eşlilik

bir felsefe biçimi olarak bir erkeğin birden fazla kadın ile evlenmesi durumudur.
bir kişinin birden fazla eşininin olması durumudur...kadın erkek ayırt etmez bu kavram...
hangi akla hizmet bir olaydır çözemediğim olgu.şimdi bir kadının 3 kocası olsa veya bir erkeğin 4 karısı* olsa değişecek olan ve hatta kazanılacak olan nedir?
cenneti dünyada yaşamaktır. her dakika vur vurdur, insan ayırma. olur mu la hiç öyle şey?
son moda tanımı sibel üresin olmakla beraber saçmalıklar silsilesidir.
http://www.bobiler.org/k.asp?id=4126
midesizlik olarak gördüğüm için karşı olduğum durumdur.

olayı müslümanlığa ya da dinin emirlerine bağlamak bence andavallıktan başka bir şey değil.
*bir kadın vardır; seviyorsundur; o da seni seviyordur. evlenmişsindir. olay burada biter. yok sen illa da tek kadın yetmez kafasındaysan gidersin gerçekten birileriyle yatmak isteyen, bunun için can atan kadınlardan bulursun onlarla ne istiyorsan yaparsın. ama bunu getirip getirip de islam'a, müslümanlığa bağlamak o kadar saçma geliyor ki bana anlatamam. arkadaş sen birden fazla kadınla sikişmek istiyorsun diye topluma 'çok eşlilik günah değil' dayatmasını niye yapıyorsun ki? günahtır ya da değildir. açıkçası günah olup olmaması sikimde bile değil. ancak bunu yapmak isteyip de kuran'ı dayanak olarak gösteriyorsan zihniyetine sokayım senin. olaya sadece dini açıdan bakıyorsan da kalıbına osurayım senin.
benim anladığım kadarıyla bazı kafasızlar olaya sadece dini açıdan yaklaşarak hem kendi onurlarını hem de kadınlık onurunu ayaklar altına alıyorlar ve bunun farkında bile değiller. ulan çok eşlilik istiyorsan ve bunun günah olmadığına inanıyorsan ve bu senin dünyaya bakış açına ters gelmiyorsa git kiminle ne yapıyorsan yap. karışan mı var? ama bunu yaparken kendi annenin, ablanın, karının, kızının gururunu ayağının altında paspas gibi çiğnediğini de unutma, görmezden gelme.
haa illa ki resmi olarak getirilsin çok eşlilik diyorsan; orada dur babayiğit. ya da durma git katıl cemaat saflarına; cemaatin parlayan çocuğu olarak otur akp sıralarına oralardan söyle işte. hem ne güzel bunun için dini, peygamberi, kuran'ı dayanak da gösteriyorsun. kesin önemli yerlere de getirirler seni. ama şunu da bir kenara not et bozuk zihniyetli yurttaşım; bu ülkede hala onura ve gurura değer veren insanlar var. yani umarım vardır. en azından ben yalnız olmadığıma inanmak istiyorum.

(b: not:) bu entry kesinlikle kişisel cevap niteliği taşımamaktadır. son zamanlarda yükselen "çok eşlilik gelsin. hem zaten günah da değil. peygamberimizin bilmem kaç tane karısı vardı bi kereeeee!!11!" gibi söylemlere cevap olarak yazılmıştır. kimse üstüne alınmazsa gagam koptu sira pencelerimde kulunuz size minnettar olur.

(b: not 2:) ulan dinsiz, ateist, allahsız dediğiniz adamların çok eşlilik istemesi daha normal gibi dururken en önde koşanların yıllardır 'allah, kuran, muhammed' diye avaz avaz bağıranlar olması da çok ilginç. lan anlayamadık ki nesiniz siz. "orduda dindarlara karşı bi ön yargı var" diye ortalığı ayağa kaldırırsınız sonra da "peygamberimiz de zamanında çok eşliymiş" diyerek çok eşliliği savunmaya çalışırsınız. hayır bir karar verseniz artık. hangisi gerçek görüşünüz arkadaş. anlayaydık iyiydi.
kuşkusuz insanı insan yapan en büyük niteliklerinin başında gelişmiş zekası sayesinde geliştirdiği toplumsal ve vicdani kurallar silsilesi gelir. insan salt dürtüleri ile yaşamaya çalışırsa sadece dürtüleri ile yaşayan hayvanlarla aynı noktada kesişmiş olur. bu bilgiler ışığında doğası gereği şiddet göstermek olan doğası gereği cinselliği barındıran insanın bir çok doğal içgüdüsünü bastırması gerekir. yani sırf kendisi daha güçlü diye başkasının sahip olduklarını almamalıdır, otorite kurmak için başkaları ile kavga etmemelidir. bu noktada doğası gereği olan birçok dürtüyü yani id ve ego sunu süper ego su ile dengelemelidir. polygami eğiliminde olan ve genlerini birden çok kadına dağıtabilme yetisine sahip olan erkeğin de bu dürtüsünü bastırması kontrol altına almaya çalışması doğal olandır. öteki taraftan dütrüleri doğrultusunda harem kurma eğiliminde olan insanımsı (bkz: humanoid) erkeğin ilkel akrabalarından (bkz: primatlar ) farkı kalmaz. iş bu dilekçe ile yüce yaratanın biz erkeklerin doğasında yapmış olduğu bug u düzeltmesini arz eder büyük cennet meclisine sunarız. dinimiz amin.
tecavüze uğrayan doğursun gerekirse devlet bakar ve her kürtaj bir uludere dir beyanatlarının yarattığı depremin etkileri dinmeye başladığında, gündeme hızlı bir giriş yapmasını beklediğim mevzu. şu an ön hazırlığı yapılıyor.
erkeğin doğasında çok eşlilik vardır diye 4 hatun olmayı meşru kılmak, her insanın doğasında şiddet de vardır diyerek kendisinden zayıf her bireyin elindekiler almasını normalleştirmek demektir. kuşkusuz her erkeğin içinde cinsellik de olduğundan tecavüzü ve ensest ilişkiyi de normalleştirmek demektir. insanoğlu insan doğasında genlerinde olan bir çok dürtüyü bastırmıştır, toplumsal yaşamda da bastırmaya devam etmek zorundadır, bundan mütevellit çok eşlilik gibi kadını aşağılayan harem kültürü de azalarak bitmelidir.
akıllı insan işi değildir.oğlum,kadın demek dert demek,ilgi göstermek,hayatını adamak demek,birini hallettin de dördüne nasıl yeteceksin,it!
bazı inanç saygısızları tarafında kur'an da bahsi geçen ayetleri bir taraflarından anlaşılmış konudur.

cahiliye döneminde her erkeğin ortalama 15-20 arasında (ki çok daha fazla eşi olanlardan olduğu söylenmektedir) cariyesi varken -bak eşi demiyorum, cariyesi diyorum- eş konusuna bir imtiyaz değil, bir "sınırlama" getirmiştir kur'an.

kur'an ın ilmine haiz olamama bahtsızlığı yaşayan cahiller, cahil cahil konuşacaklarına biraz geniş boyutlu düşünmelidirler.

zira o dönem karı* alma konusunda bir sınırlama yoktu. bunun ucu açıktı ve dileyen erkek dilediği kadar kadın alıyordu.

islam bu konuya çok ciddi bir sınırlama getirmiştir.

kaldı ki kur'an ayetleri bir yol göstericidir. kur'an bir rehberdir. ve o şekilde değerlendirilmesi "okunması" gerekir.

bu hususta algılanması gereken, tek eşliliğe geçiş yoludur.

kaldı ki olaya sadece erkek gözünden yaklaşmak ne beyinsizce ne ahmakça ne malca bir yaklaşımdır.

sanki manhattan'da büyümüş kızdan bahsediyoruz. bahsettiğimiz kadın, ninesinin ninesinin ninesi bile parayla satın alınmış, 30 tane kadınlar aynı evde yaşamaya alışmış, bir köpek hayatı yaşayan ve bundan başka bir hayat bilmeyen bir kadın. bütün ezberi ve algısı budur. sen sanıyormusun ki o kadına, "al sadece seni eş olarak alacak bir adam, başka kimseyle evlenmeyecek, varır mısın ona" dediğinde koşa koşa gideceğini? emin ol ki gitmeyecektir. çünkü o kadının ezberinde böyle bir olay yok. kadının hafzalasında yok.

her ne kadar ideal gibi görünse de bu adaptasyon onlar için dahi fevkalade zorlayıcı ve yadırgatıcı yaşanmıştır.

kur'an bir reformdur. bir devrimdir. ezberbozandır. tabu yıkandır. bir özgürlük ve devrim hareketidir. ve her devrim hareketi gibi fevkalade sancılar ve zorluklar yaşamıştır.

-----------------------------------------

şimdiiiiiiii gelelim asıl konuya... diyelim ki yukarda söylediklerimin hepsi yanlış, ben saçmalıyorum ve yanılıyorum.

insan hakları evrensel beyannamesine göre suç sayılan, bak en temel haklardan bahsediyorum, yani insani haklardan! onlara göre suç sayılan bir üslupla nasıl konuşursunuz?

bu ne cahillik, bu ne densizlik, bu ne edepsizliktir?

satanizm hakkında bile böyle konuşamazsın, zira inançtır. nokta.

kamuya açık yerde söylesen bütün ömrün bir celselik davaya bakar densiz!

bi de bütün bunları deyip tayyip'e laf atarlar. ne farkın var lan? aynı boksun. aynı bokun lacivert renkli olanısın. hatta daha betersin.

herşeyi geç, diyelim ki ben de yanılıyorum, sen de, herkes de.. bu nasıl yaklaşım, bu nasıl izansızlık ve cahiliyettir anlamak mümkün değil...

---------------------

konu hakkında fikir edinmek isteyenler, buradan fikir edinebilirler. yazan her cümleye kefil değilim ama en azından kafa yormaya sevkedebilir: http://www.facebook.com/notes/hz-muhammed/islamda-d%c3%b6rt-kad%c4%b1nla-evlilik-konusunda-bilinmesi-gerekenler/10150216660629132
beşiktaşlı bir erkeğin asla düşünmeyeceği durum.
başlığı yanlış anlaşılıp (islamiyet de çok eşlilik) dini minvelde tartışılsa da bir çok kültürde ve dinde var olan durum. insanoğlunun erkeğinde genetik eğilimi bulunan modern insan adına ilkellik olarak adlandırılabilecek kadın erkek ilişkisi türü.
batı'da metres, doğu'da kuma denen olgu.