covid-19

2019 yılının aralık ayında çin'in wuhan bölgesinde ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi. bugün * itibarı ile dünya üzerinde 2,421,603 kişi bu hastalığa yakalanmış ve 165,903 insan hayatını kaybetmiştir.

türkiye'de ise son durum şu şekilde,

toplam vaka sayısı : 86,306
toplam vefat eden insan sayısı : 2,017
toplam iyileşen insan sayısı: 11,976


#evdekal
dünyayı saran virüs.

türkiye`de normalleşmenin 2020 mayıs sonu gibi olacağı öngörülüyor salgının tamamen kontrol altına alınması halinde bile daralan iç piyasa ve ihracatın kısıtlı sayıda olacağı düşünüldüğünde salgının ekonomik etkileri daha uzun süre sürecek gibi.

yönetenler salgını kontrol etmek adına önce 65 yaş ve üstünün sokağa çıkmasını yasakladılar ,bu yaş grubunun olası 2. hastalıkları da göz önüne alındığında virüse yakalandıklarında ölüm risklerinin daha fazla olduğu bilinmekte ,ardından 20 yaş ve altı na yasak geldi bu grup ise daha çok virüsü taşıma ve bulaştırma risklerinden kaynaklı "tecrit" altına alınmak istendi ancak hemen ardından yayımlanan bir genelge ile çalışan 20 yaş altı bu yasaktan muhaf tutuldular.

nihayetinde öyle veya böyle salgın nedeni ile işini kaybedenler dışında büyük bir kitle ekonominin çarklarını canları pahasına çevirmeye zorlanıyorlar.

bu arada başta chp olmak üzere bazı hdp li belediyelerinde halka yapacakları ayni ve nakdi yardımlar engelleniyor yinede her şeye rağmen başta ankara büyükşehir belediye başkanı mansur yavaş olmak üzere belediyeler ihtiyaç sahiplerine ulaşmak üzere seferber oldular.
dünyayı başımıza yıkan illet. koca koca siyasileri diz çöktürdü
4 mayıs 2020 pazartesi günü malum 2 günlük sokağa çıkma yasağından sonra malum yoğunluk oldu ancak 5-6 mayıs tarihlerinde bu durum devam ediyor vatandaş kendi normal hayatına hızla dönüyor sokaklar ve trafik yoğun bu durum umarım sıkıntılara neden olmaz...
neye uğradığımızı şaşırtan, bütün hayatımızı dengesizleştiren virüs.

evde çalışmaya alışan bünye, işe nasıl gidecek onu merak etmekteyim.