cuma öğretmene destek kampanyası

kartal sözlük adından bağımsız olarak cuma öğretemene destek olmak isteyen yazarların bir araya gelip, cuma öğretemene destek olma çabasıdır. dediğim gibi ama, kartal sözlük adı bütün yazarları temsil edeceği için, sözlük karıştırılmamalıdır bu olaya.
destekçiler

dingoc
bir şekilde birilerinin bu yobazlığa tepki vermesi gereklidir..madem bizler de (en azından çoğumuz) aydınlığa inanıyoruz,cuma öğretmene destek vermeliyiz..
manisa il milli eğitim müdürlüğü'nü aradım.bir bayan bir işlemin henüz yapılmadığını söyledi,sürülme işleminden bahsettiğimde müdür yardımcısı olan şeraffettin bey'den bilgi alabileceğimi söyledi ancak kendisi telefonu da açmadı.taciz edebiliriz..
dahilisini de öğrendim: 0236 237 00 32-133
bir şekilde cuma toygar'ın cep numarasını vs. bulmalıyız gibi geliyor,arayıp konuşabiliriz de..
tacizden ziyade sakin bir kafayla oluşturulacak bir dilkeçe örneğinin gönderilmesinin daha faydalı olacağı eylem. hazrılayabilecek biri vasra başlasın
ne yapılması gerekiyorsa toplanıp, konuşup, yapalım...
ne tür bir protesto yapmak, tepki koymak daha mantıklı bize bu konuda primus inter pares yardımcı olabilir...
sözlük olarak ya da tekil hiç fark etmez...
bugün öğretmenin kulağındaki küpeye el süren...

yarın benim karımın eteğine...
kızımın başına karışır...
adamın da .......... o zaman işte..!
birilerini eleştirirken, eleştirilecek duruma gelmemek lazım, herkes münferit olarak yapmak istediğini yapabilir, sözlük olarak birşey yapılması gerekiyorsa bunu oturup konuşarak kararlaştırabiliriz.
sözlük olarak karar vermek demek bir organizasyon oluşturmak demek olacağından, hızlı harelet etmek için münferit başvurunun faydalı oalcağına inanmaktayım. bir başvuru dilekçesi ile durum sorulabilir.
il milli eğitim müdür yardımcısı şerafettin bey'le görüştüm, 45 km uzaktaki bir köye sürülme olayının olmadığını,görev yaptığı yerde devam edeceğini ancak soruşturmanın da sürdüğünü bildirdi..gazete haberi mi yanlış diye sorduğumda evet öyle dedi.
bununla beraber küpe yüzünden soruşturma başlatılmış olmasını da makul buluyor..
bu durumda önce cuma öğretmen le ve gazeteyle teyileşmek sonra buna göre tepki vermek gerekli gibi geliyor.
son durum:
cuma toygar adına kayıtlı 2 telefon da kapalı,ulaşılamıyor..
müdür yardımcısı'nın yalanlamasından sonra ezgi başaran'a ulaştım ve kendisi eğer küpe çıkartılırsa sürülmeyeceği ancak çıkartılırsa sürüleceği şeklinde bir kararın verilmiş olduğunu bildirdi.
cuma öğretmenin mail adresini aldım (telini veremedi) buraya bir destek maili yazabiliriz ve tabi il milli eğitim'e de uygun bir dilekçe/protesto yazılabilir..
bu durumda bir metin hazırlayıp destek verenlerin kendi isimleriyle bu metni il milli eğitime fax geçmeleri ve cuma öğretmenin mail adresine de yine destek maili yazılması yeterli olur..
destek malinin altını imzalamarımız atarak gönderelim derim ben
konuyla ilgili olarak yazmak isteyenler yarım saat içinde toparlayıp paylaşsın..sonra bir sentezini yapar göndeririz.
bu arada ben fax numarasını öğrenir,bildiririm herkese.
ayrıca toplu imza atmaktansa ayrı ayrı göndermel daha çok tepki varmış gibi gösterir kanımca (en azından psikolojik olarak)
il milli eğitimin e-mail adresi manisamem@meb.gov.tr

konuşkankartalın yazdığı metni kendi adıma bu adrese yolladım.faks imkanı olmayan arkadaşların da yollamasını rica ederim.
benim haricimde yazacak yazar arkadaşlarımız da var..bunlar da paylaşıldıktan sonra ortak bir metne karar verilecek..bundan sonra gönderirsek daha faydalı olur..
mail atılmıştır milli eğitim müdürünü kınıyoruz ulan..! *
faks numarası 0 236 231 12 51
manisamem@meb.gov.tr mail adresine ve 0 236 231 12 51 faks numarasına aşağıdaki yazıyı kendi isimlerimizle geçelim arkadaşlar : ( faks daha iyi olur)


04/11/2010 tarihli radikal gazetesi'nin haberinde cuma toygar isimli öğretmenin yasalara aykırı olmamasına rağmen küpe takması sebebiyle hakkında soruşturma başlatıldığı ve küpeyi çıkartmaması durumunda ceza alacağı yazılmıştır.
meslek hayatı boyunca öğrencilerini ideal bir şekilde eğitmek için çabaladığı ortada olan bir öğretmene verilecek olan mükafatın bu olmadığı kesindir.
memurların kılık kıyafet düzenlemesinde küpe takmayı yasaklayacak herhangi bir mevzuat hükmü yokken, üstelik dini ya da siyasi bakımdan herhangi bir simge olmadığı da açık olan küpenin,bir öğretmen tarafından takılmasının çocuklara "kötü örnek" olacağını düşünmek hiç de çağdaş bir bakış açısı olmayacaktır.
"yasal mevzuata uygun olarak giyinen bir öğretmene hukuki hiçbir dayanağı olmadan ceza verilmesi kamu vicdanını zedelemekte ve şahısların kendilerini kanunda üstün gördükleri izlenimi yaratmaktadır. “kanunsuz suç ve ceza olmaz” temel huku prensibine aykırı olarak suç işlemeyen bir kimseye ceza verdiğinize gore suç işleyenlere nasıl bir ceza verebileceğiniz de ayrı bir merak konusu..
bir öğretmenin bu şekilde cezalandırılmasının önce bir vatandaş olarak şahsımı ve sonra kamu vicdanını rahatsız edeceğini bildirerek,cezanın geri çekilmesini arz ederim.
her ne kadar kendisi küpesi ile ilgili olarak 2. selim örneğini vererek beni kendisinden uzaklaştırmış olsada, yapılan özgürlüğümüze bir saldırı olması sebebiyle destekleyeceğim, mesele sarı öküz ü kaybetmemek.
giyim-kuşam konusunda oda pek çok konuda olduğu gibi ikircikli davranmamak gerektiğini düşündüğüm durumdur. hukuksal bir kural tanımlanmışsa suç ve ceza da tanımlanmıştır. bunun dışında herhangi bir keyfi bir uygulama varsa hukuki mücadele yapılmalıdır.
memurun giyimi yönetmeliklerle belirlenmiştir, bu yönetmelikteki kurallar tartışılıp değiştirilebilir. diye düşündüğüm durumdur. ****
  • /
  • 2