david bowie

yalnızca bir müzisyen hatta yalnızca bir sanatçı demenin haksızlık olacağı fenomen. mükemmel bir ses tonu, yüksek nitelikli müzikalite, ayrıca oynadığı filmler... mükemmelliğine ithafen kendisi için yapılan "uzaylı" benzetmesinin hakkını, 40-45 senedir* yaptığı her işte görmek mümkün. yeni işlerinden birini örnek olarak göstermek gerekirse;

yapım adı: (bkz: the prestige)
canlandırılan karakter: (bkz: nikola tesla)
seyfi dursunoğlu'nun huysuz virjin'ininkine benzer bir alter ego olan (ziggy stardust) adında uzaylı karakter yaratarak rock müzik tarihine geçmiş abi. "doğduğu gün ölen iyi insandır" söylencesini doğrularcasına doğumgününden iki gün sonra vefat etmiştir.

the man who sold the world parçasını mtv unplugged programında kurt cobain, tom adında bir astronotun uzaya fırlatılışının hikayesinin anlatıldığı space oddity'sini de chris hadfield isimli kanadalı astronot uzayda seslendirmiş hatta bir de klip çekerek gözyaşlarımızın dökülmesine sebep olmuştur.
20.yüzyılda: müziğe ve sanata değer katan, bunlar üzerine kafa yorup fikirler üreten, popüler kültüre yön veren son kalelerden biri.
david bowie sayın david gilmour'un albert royal hall'da düzenlediği "remember that night" adlı performansda bir pink floyd klasiği olan "comfortably numb" adlı eserin sayın "roger waters" a ait olan dizlerini seslendiren sanatçıdır.

not kim seslendirirse seslendirsin (bkz: bir roger waters değil)