dinci

dini görüşleri her alana yaymak isteyen kimse...
toplumun yaftalarından biri. en belirgin sınırlardan
din diye bir meslek olmadığından dinci diye birşey de yoktur dediğim başlık
islamiyette bu vasıfa irşad ve tebliğ denir, zira her müslümanın diğer müslümanda hakkı var onu kontrol etmesi gerekir zorla olmadan ona doğruları anlatması gerekir, tabi gel görelim günümüz türkiyesinde bunun adı şeriatcılık, cemaatcilik olarak adlandırılıyor bununda belli başlı sebepleri var, atatürkün arkasına sığınan sözde atatürkçüler ve cumhuriyetçilere göre din kötü bişey, oysa o çok özendiğiniz amerikalar fransalar almanyalar halen daha incilin etiki ile yönetiliyor, onlar iyide islamiyet mi kötü ?
ayrıca işine gelmeyen birşey söyleyen kişiye anında yapıştırılan yaftadır.
çok saçma bir tanımlamadır.zira semavi bir dine mensup herkes ister istemez bir dinden taraftır ancak bunun uygulama oranının az veya çokluğuyla insanları isimlendirmek saçmalıktır..
her haltı yiyip kendini dini butun olarak tanıtan kişilerin dışarıya görünümüdür
din kültürü ve ahlak bilgisi dersi hocası için yapılan kısaltmadır. *
ülkemizde eleştiri yapanlara verilen genel isim.

mesela a ya b demek dincilik miş.

1- dinci nedir?
2- bir görüşü eleştirmek neden dincilik? dünyada siz ve onlar mı var? biri bir görüşü eleştirince dinci mi oluyor?

bizim burada göte göt derler.
dindar olmayan. dini ağzından düşürmeyip , kendisini din uleması sanan, oysa bir kez bile kuran-ı kerim'i okumadan mahalleden ve kahveden aldığı bilgiler ile caka satan, namaz kılıp, yalan söyleyen, oruç tutup tutmayanlara bela okuyan, allahla kul arasına girip kendi kendine yargılamalar yaparak kararlara alan, dini kullanarak bundan rant sağlayan, dini kişisel çıkarları için kullanan, maalesef son 10 yılda mantar gibi türeyen zır cahillere verilen isim.