dirk nowitzki

nba de dallas mavericks takımında 41 numaralı formayı giyen alman yıldız basketbolcudur.lakabı dinodur.sebebi isminin baş harflerinin dn olması ve turnikeye girerken taş devri karakteri dino gibi dilini çıkarmasıdır.alman milli takımında oynadığı taktirde takımın seviyesini iki üç basamak arttırarak ispanya sırbistan yunanistan gibi ülkelerle birlikte ismi daha turnuva başlamadan madalya adayları arasında geçer.
dallas mavericks ile özdeşleşmiş 1978 doğumlu ve 2.13 boyundaki efsane alman power forward. adeta tek başına takımdır kendisi, büyük basketbolcudur vesselam.
nba tarihinde 22000 sayı barajını aşan 24 oyuncudan biri olarak tarihe geçen alman panzeri avrupaya gidebileceğinin sinyallerini vermişti açıklamalarında ıverson'ı getiren yönetim uyuma!

(bkz: yönetim uyuma basketbola sahip çık)
gönlümde kobe bryantı bile geçmiş ulu insan
8 haziran 2011 miami heat dallas mavericks maçına 39 derece ateşle çıkan ve takımının en skorer ismi olan basketbolcu.
şampiyonluk ateşini en yakından hisseden oyuncudur. özellikle serinin 3-2 ye geldiği maçta gerçek bir lider olduğunu göstermiştir.
hastalığıyla dalga geçen wade&lebron kapak olsun bu performansı.
eğer şampiyonluk yaşayabilirse uzun yıllar nba tarihinin en iyi uzunlardan biri olarak, belki de larry bird kadar hatırlanacak.
sadakatiyle(kontratı bitince menajeri kimseyle görüşme gereği bile duymamış) ve olağanüstü çalışma azmiyle(sol elin de gelişebileceğini göstermek) nba tarihini adını çoktan kazımış efsanelerden biridir. bir yazar arkadaşımın deyimiyle hitler'den sonraki en tehlikeli almandır.
hakkındaki en güzel tespiti murat murathanoğlu bu gece nba stüdyo'da yapmıştır. "dallas bu seriyi kazansa da kaybetse de mvp ödülü kesinlikle nowitzki'ye verilmelidir." aynen katılmaktayım bu tespite. birçok nedeni var ancak 39 derece ateşle sahaya çıkıp 39 dakika sahada kalıp 21 sayı atıp 11 rebound alması kendisine karşı olan sevgimi kat kat artırmış saygımı ise max düzeye ulaştırmıştır. kendi kendine "king" diye lakap takıp sahada liderlikten uzak, süper yıldızlıktan uzak performans sergileyenlere kapak olacak 5 maç oynamıştır ve min 1 maç daha oynayacaktır.

(bkz: gündoğdu hep uyandık aac'ye dayandık)

(bkz: dallas mavericks uğruna da bayraklarla donandık)
bu yaşında olağanüstü ve fizik kurallarına göre önlenmesi "imkansız", evet faul yapmadan imkansız olan kusursuz atışına rağmen hâla ısrarla holger geschwinder isimli 17 yıldır mentörlüğünü yapan eski alman milli basketbol takımı kaptanıyla şut çalışmaları yapan über alman'dır. şu yaptığını salt alman disipliniyle açıklamak, "bu almanlar da çok çalışıyor yæ" demek de nowitzki'ye haksızlıktır...
üzerinde yıllarca çalıştıkları, integral vs ile deli gibi kafa patlattıkları atışına bir arkadaşım tarafından "mucizevi bir atış bu yae" denilmiş ve kahkalar atmama sebep olmuştur bu laf.
bild gazetesinin haberine göre beşiktaşımızın da ilgilendiği süperstar. la lakers-dallas mavericks eşleşmesi gözümün önüne geldi de kobe bile sönük kalmıştı nowitzki'nin yanında.
adolf hitler'den sonra gelmiş geçmiş en tehlikeli almandır kendisi. bugün oynayacacağımız maçta da * kendisine dikkat etmemiz gerekli. formda bir nowitzki tek başına bile maç alabilir zira.
larry bird'ün alman menşeilisi. *
7 eylül 2011 ispanya almanya basketbol maçı'nda hücumda arkadaşları tarafından resmen unutulan superstar.
almanyada basketbolun herşeyi olan ve basketbol hayatını nba de sürdüren basketbol üstadı.
sol frame'de görünce "lan yoksa...saçma sapan konuşma la" dediğim; gelmiş geçmiş en uzun şutörlerdendir.
  • /
  • 2