dublin

irlandanın başkenti. 2011 senesi avrupa ligi final maçının oynanacağı şehir.
irlanda'nın en büyük kenti ve başkentidir. bana kalırsa dünyanın en güzel şehirlerinden biri olup mutlaka gidilmelidir. jonathan swift, maeve binchy, bram stoker, oscar wilde, william butler yeats, james joyce, j.m. synge, george bernard shaw, sean o'casey, samuel beckett, brendan behan ve roddy doyle gibi, birçok ünlü yazarın çıktığı bir şehirdir. james joyce'un yazdığı "dubliners", dublin'den esinlenerek yazılan en meşhur kitaptır.
hayranı olduğum enfes şehir. arkadaşların çağrısına uyup kısa bir tatil geçirmek istiyorum dublin'de. gitmişken guinness bira fabrikası'nı ziyaret edip bu esmer güzelliğin oluşumunu incelemek, temple bar'da birkaç içki yuvarlamak, yeni yapılan aviva stadium'u görmek istiyorum. büyük önder james connolly'nin kabrini ziyaret etmek; http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&grid=4276 , tabi arkadaşlara takılıp belfast'a geçmek, bobby sands'in kabrini ziyaret etmek, ardından felekten bir gece çalmak niyetim de var.
temple bar isimli caddesini görmeden istiklal caddesi' ne benzettiğim, james joyce' un memleketi aynı zamanda şatolar ve kaleler şehridir.