eğitim durumuna göre referandum tercihleri

eğitim düzeyi azaldıkça evetlerin artması olarak yorumlanabilecek tercihlerdir. ayrıntılı hali aşağıdaki gibdir.

üniversite: (evet – %41.7) – (hayır – %58.3)
yüksekokul: (evet – %41.4) – (hayır – %58.6)
lise: (evet – %47.9) – (hayır – %52.1)
ortaokul / ilköğretim: (evet – %47.9) – (hayır – %52.1)
ilkokul: (evet – %62.0) – (hayır – %38.0)
mezun değil: (evet – %65.1) – (hayır – %34.9)
dağdaki çobanla benim oyum bir mi?
sorusunun akıllara geldiği durumdur.

mmm o zaman şöyle yapalım "okumakla adam olmuşlar" için bu tür önemli seçimlerde üniversite ve yüksekokul mezunlarına oy hakkı tanıyalım,hatta ege ve akdenizde kullanılan oylar sayılıp 2 ile çarpılsın, bakın buda mantıklı ! çünkü aydın kesim orda onlar herşeyin doğrusunu bilir!
ben bilmem kocam ne derse o, ya da tayyip erdoğan ne derse haklıdır müslüman adam ne de olsa diyen bi dünya insana anayasa hukuku bilgileri varmışcasına anayasa değişikliklerinin sorulmasıdır. ayrıca burda bahsedilen seçim değil referandumdur, tamamen teknik ve spesifik bir konunun halka sorulması doğru değildir. cahil insanı kandırmak kolaydır, öyle olmasa kömüre oy satmazlar . ama asla niye o kömüre muhtaç olduklarını düşünmezler hele biraz da müslümanlıktan dem vurursan tamam zaten.

benim ülkem bir çuval kömüre bir kaç paket makarnaya satılacak kadar ucuz değil.
hukuku oylarken okuma yazma dahi bilmeyen birine "beyaza bas" şeklinde telkin ve yönlendirmelerle anayasada değişiklik yapmak, 3 yaşındaki çocuğa "baban işini değiştirsin mi?"diye sormaktan farksızdır. tabiki yönetim ve siyaset olunca soru çobanın oyu da okuma yazma bilmeyen birinin oyu da en az profesörünkü kadar değerlidir bu daha çok çocuğa bu okulda mutlu musun diye sormaktır mutlu olup olmadığını bilir tabiki çocuk da ama o konuda hiçbir fikri olmayan insanlara sırf paçayı kurtaracağını düşündüğü için uzmanlık gerektiren bir konuda evet mi hayır mı demek abesle iştigaldir.