eksik bir şey

hiç kimse tam olamaz be sözlük şu hayatta dedirten şarkı
terlikleri ile gelenleri hatırlatan şarkı. * *
(bkz: aşk varsa eksik yok)
ezginin günlüğü'nün en acıtan, en özel şarkısı desek yanlış olmaz.

eksik bir şey mi var hayatımda
gözlerim neden sık sık dalıyor
eksik bir şey mi var hayatımda
gökyüzü bazen ciğerime doluyor

öyle bir şey ki bu, kolay anlatamam
atsan atılmaz, satsan satamam
eksik bir şey mi var, anlayamam
bak çayım sigaram, her şeyim tamam

kalksam duraktan dolmuş gibi
arka koltukta unutulmuş gibi
terliklerimle, gelsem sana
sonunda aşkı bulmuş gibi

http://tinyurl.com/2fuljl
*
gecenin bir vakti, tekrar tekrar tokadı basmaktan çekinmeyen ezginin günlüğü şarkısı.
an itibariyle çaldığım ve iş arkadaşımın top 10 şarkı listesinde zirveyi kimseye kaptırmayan favorisi olduğunu öğrendiğim şarkı.
insanda terlikleriyle koşup aşkı bulma hevesi uyandıran şarkı.

---------------alıntı---------------

terliklerimle, gelsem sana
sonunda aşkı bulmuş gibi

---------------alıntı---------------


sahi ya terliklerimle gelsem?
mekân, ortam fark etmeksizin kulaklarınıza çaldığında uzaklara dalmayı garanti eden muhteşem parça.
leyla ile mecnun'da söylendikten sonra popülaritesi artan muhteşem şarkıdır.
leyla ile mecnun versiyonu da gayet güzel olan şarkıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=akew95x3d6g kartal sözlük gece tayfasına armağan olsun.
leyla ile mecnun dizisinde yer alan enstrümental hali apayrı bir vurgun olan parçadır.
ben size hüsnü arkan desem? ezginin günlüğü? birine, terlikleriyle gitmesi insanın? "evet" diye cevap verilesi soru cümlesi, göz yaşartan şarkı. on bin parçalık puzzle kıvamında, bir araya getirilmiş dokuz bin dokuz yüz doksan dokuz parçadan oluşan hayatların bir türlü bulamadığımız, evin altını üstüne getirdiğimiz parçası tadındaki şarkı. hani; kadife kutularda sevdiceğe verilecek türden...

ali atay yorumu şurada https://www.youtube.com/watch?v=ıwbx6e6ozl8

ulan iskender abi'ye nasıl kıydınız? ha? o öyle yıkılınca dağlar çöküyor içimde; sadık gürbüz'ün dediği gibi...

hüsnü arkan'ın sesinden ezginin günlüğü yorumu var bir de. orijinal kibi şurada https://www.youtube.com/watch?v=0l7i5ta53cg
var. bu kadar rahatsız insanlar oluşumuzun altında yatan şey, bir şeylerin eksikliği kuşkusuz.

insanoğlunun, psikolojik anlamda iki temel gereksinimi var: üretmek ve sevilmek. kulağa bencilce geliyor olabilir, lâkin durum budur.

üretmek... beynin içindeki soyutluklara bir vücut biçmek. "yaratma" duygusu belki, belki "bir iş yapabilmenin saadeti"; fakat üretmeyen, kendisini tüketiyor bir noktadan sonra. sadece hayallerle, düşlerle yaşayamaz insan, gerçeğe dönüşmeyen umutların ardından kendi varlığı soyutlaşmaya başlar. eksiğin ta kendisi olur sonunda.

sevilmek... sevmekten çok daha farklı bir motivasyon. birileri için "gerçekten" büyük anlam ifade ediyor olmak... tabii bunun için, öncelikle, sevebilecek kadar terbiye edebilmiş olması gerekiyor insanın kendisini. şu içi boşaltılmış on üç harften bahsetmiyorum, bilakis, sevdiğin için yapabildiklerinin ölçütü... karşılıklı olana denmiyor sevgi diye elbette ama, ondan sonra böyle şarkılar söylerken buluyorsun kendini işte.
paradoks.
her zaman bulunmadığın yer en güzel değil midir zaten? yaşayamadığın zamanlar ya da kazanılmamış zaferler, hep keşke ile başlayan cümlelerin öznesi değil midir hayatın içinde? eksik bir parça hep yok mudur yaşamın puzzle'nda? kalabalıklar, aslında en büyük yalnızlıkların toplanma yerleri değil miydi yüzyıllardır ve aranan hep biraz eksiliğin parçaları değil miydi meydanlarda? yahut bir annenin aç kalan çocuğunu düşünerek aç kalktığı sofralar hep bir tabak eksik değil miydi? eksik değiliz aslında, çünkü hayat asla 'tamam'lanamayacak cümlelerin gizli öznesi olarak kalacak.
madem gidiyoruz açık açık takılalım buradan... sonra demeyin siktin formatı eyledin viran (bkz: swh)

seni çok seviyorum selin! aptal ve kapital bulduğum sevgililer günü bile seninle paylaşamadığım için acı veriyor şu saatlerde. lan harbiden seviyorum; eksik bir şey mi var?

hani tanıştığımız kurs var ya, arada hoca yok diye derslere benim girdiğim gitar kursu orası benim hapishanem oldu, her taraf sen... biliyor musun o grup derslerinde diğer tüm öğrencileri erkenden postalamaya çalışmam sadece seninle ilgilenmek istediğim için. aptal bir adamım biliyorum ama ne yaparsın; insan kaç kere aşık olur ki?

sigara içtiğimiz o merdivenleri her gün ziyaret ediyorum, ne gülüyorduk beraber be... yürüdüğümüz yollar, karşılaştığımız köşeler çok tuhaf be kızım... hem bilmiyorsun odamın penceresinden senin yaşadığın binayı görüyorum her gece; uykusuzluğumun sebebi ne şimdi anlıyor musun?

iyi zamanlar geçirdik seninle selin...

merak etme ısrar etmek gibi bir niyetim yok, istesem de yapamam gücüm yok...

bir şey diyeceğim selin, beni neden sevmedin?