enflasyon

nominal milli gelirin, bu gelirle satın alınan mal miktarına (gerçek milli gelire) nazaran artması yani şişmesi demektir.(bkz: deflasyon)un tersidir.
fiyatlar genel seviyesindeki değişimdir. bugün için, parasal bir olgu olduğu ve uzun dönemde parasal bir büyüme olmadığı sürece enflasyonun artmayacağı genel olarak kabul görmektedir. toptan eşya fiyat endeksleri, tüketici fiyat endeksleri, üretici fiyat endeksleri ve özel kapsamlı tüfe göstergeleri gibi çeşitli endeksler aracılığı ile ölçülmektedir...
beşiktaş başkanı yıldırım demirörenin değişik bir hesaplama yöntemi ile hesapladığı artış oranı. 1350 tl den 1800 tl ye çıkış, çok olası değil başka türlü
temmuz 2011 rakamlarına göre tüfe'de 041 üfe'de 0,03 oranında düşmüştür.

normal şartlarda işsizlikle ters orantılı olandır. stagflasyon durumu hariç enflasyondaki artış işsizliği düşürür, işsizliğin artması enfasyonu arttırır.
hükumetin düşük göstermek için 40 takla attığı fiyatlar genel seviyesi. gıdanın enflasyon sepeti içindeki payını azaltarak enflasyonu küçük göstermeye uğraşıyorlar. soba borusunu, flüt, bakır teli baz alarak enflasyon hesaplıyorlar. yabancı yatırımcı, yerli firmalar vs görüyor her şeyi. ekonomi çökmüştür. sanal ekonomi yaratarak nasıl geciktirebiliriz diye uğraşıyorlar. yakın zamanda kredi notumuzu düşüren kredi kuruluşları, bizi değerlendirmeye bile almayabilir.

(bkz: winter is coming)