enginar

yorgunluğu giderici,karaciğere iyi gelen,kanı temizleyen bikbikbik....özellikleri olan tipi çok güzel ama tadı iğrenç olan en sevilmeyen yemeklerin ilk sırasında yazılabilecek sebze.
karaciğer hastalığına faydalı olduğu tıp çevreleri tarafından kabul edilen, tadının kötülüğünden dolayı tablet formları satılan sebze.
her gün 1 adet yendiği takdirde 1 ay içerisinde karaciğeri ayna gibi yapacağı söylenen sebze.
karaciğer'in açık ara en iyi dostu. zeytinyağlı tüketilmesinin yanı sıra, çiğ olarak limon sıkarak da tüketilir. ama çiğ olarak ikinci enginarı yemeyin yoksa ağzınız uyuşur.
akdeniz ve benzer iklimlerde yetişen son derece lezzetli bir bitki.
rivayet odur ki! cynara adında çok güzel bir kız varmış. bu kız zinari adasında ailesiyle birlikte yaşıyormuş. kızı gören zeus kıza aşık olmuş. kız da zeus'a aşık olmuş. zeus kıza kendisiyle birlikte olimpos dağında yaşamayı teklif etmiş. kıza ölümsüzlük verip kızı tanrıça yapacakmış. ancak bir şartı varmış. bir daha ailesinin yanına dönmeyecek ve fanilerle görüşmeyecekmiş. kız teklifi kabul etmiş ve tanrıça olmuş.
aradan zaman geçmiş. kız ailesini yaşadığı çevresini özlemiş. zeus'tan gizli gizli ailesini ziyaret etmeye başlamış. birgün zeus bu durumu öğrenmiş ve kızı cezalandırmış. zeus kızı sonsuza dek ailesinin bulunduğu toprağa bağlamış ve kızı enginar bitkisine dönüştürmüş.
sağlığa sayısız faydası olduğu kanıtlanmış sebzedir.

lakin ortadoğulu genlerimin bana verdiği yetkiye dayanarak kendisini ağzıma sürmüyor, yiyenleri de yeriyorum efendim. neden? çünkü arap asıllıyım, sebze yiyenleri küçümseyebilirim.
annemin, dolmasını çok güzel yaptığı sebzedir. bulursam affetmem. istanbul'da da var pazarlarda ama bizim oralardaki tat yok ne yazık ki.