ergin

hukuk alanında borç ilişkisi için gerken şartlardan biri
hayatımda bir kaç saat barındırdığım, ankaradaki arkadaşı ziyarete giderken peşimize takılan, ankara dönüşünde hendek civarında otobana terkettiğim, sinir bozucu, adına manalı cümle kurduğum * şu anda yaşayıp yaşamadığı konusunda bilgim olmayan insan.
türk dil kurumuna göre;

1. olmuş, yetişmiş, kemale ermiş: ergin yemiş. ergin ekin. 2. huk. haklarını kendi kullanmak için yasanın gösterdiği yaşa gelmiş olan (kimse), reşit

anlamındadır.

peki hukukun gösterdiği yaş nedir bizim ülkemizde? 18.

demek ki neymiş 13-14 yaşındaki çocuğu ergin diye yutturmaya kalkarsan hem böyle rezil olurmuşsun hem de insanlar sana götüyle gülermiş.
türkçe'yi, tdk'nın bir kelimeyi 2 maddesinden öğrenip*, sadece 2. maddeyi kullanarak yorumlayanları gözler önüne sermiş olan kelime.

olmuş, yetişmiş kişi demek buluğ çağına ermiş kişi demektir. allah'ıma şükür bir sorunum yok ve 18 değil de 13'te girmişim. 18'inde girenler bir doktora gitsinler.
türk medeni kanunu

madde 11.- erginlik onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlar. evlenme kişiyi ergin kılar.
herşeyi kanunlarla açıklayıp, gezi'de her yeri yakıp yıkan sözde kanuncuların kendisiyle çelişmesini sağlamış olan kelime.

öncelikle bu kelimeyi anlamak için kültür kelimesinin anlamına bakalım.

1. isim tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin
2. bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütünü
3. muhakeme, zevk ve eleştirme yeteneklerinin öğrenim ve yaşantılar yoluyla geliştirilmiş olan biçimi
4. bireyin kazandığı bilgi
5. tarım
6. biyoloji uygun biyolojik şartlarda bir mikrop türünü üretme


vesselam; ergin kelimesini de sadece reşit kelimesi ile yorumlayamayız. türkçe'de bir kelime 3-5 hatta onlarca anlama gelebilir.