evrim teorisi

darwin amcanın dediğine göre biz daha önceleri yani insancık olmadan önce maymunmuşuz . vay arkadaş bizim kuyruğumuz varmış. yok efenim omurgamız öne eğikmiş vs. ama tabi adından da anlaşılacağı gibi hala teori. ama maymun kardeşlerimizin bu kadar zeki bazı insancıkların da bu kadar aptal olduğunu düşünürsek inanılması zor değil hani.zaten genetiğimiz de benziyormuş.
halen yaşayan maymunları görünce daha düşünmeden tırt olan teori.

(bkz: destekli salla)
insanın maymundan geldiğini savunan değil, insanın maymunla aynı atadan geldiğini savunan teori. tabi koca evrim teorisini "insan maymundan gelmiştir diyor ya!!!1!11!" minvalinde incelemek biraz garip.
müslüman ülkelerde geçersiz olduğunu zekeriya beyazdan öğrendiğimiz teori.
içeriğinin ne olduğunu hala bilemediğim teoridir. sebebi bu teoriyi 'biz maymun olabilir miyiz ya' şeklinde özetleyen insanlardır.
cahil insanların aklına direkt olarak maymundan geldiğimiz düşüncesini getiren ve siktir lan dedirten ama gerçekte öyle olmayıpta hayatımızın her anında karşı karşıya olduğumuz durumdur.
evrim olayına genel olarak, yani kabaca bakarsak eğer anlatmak istediği şey değişimdir. yani değişmeyen tek şey değişimdirdeki temel taş aslında evrimdir. evrim milyonlarca yıldır süregelen bir değişimin bilimsel izahıdır aslında. kimse insanlar maymunlardan geldi, aslında köstebekler sadece farelerin kaktüsle sevişmesiyle oldu demiyor. anlatılmak istenen tek şey türlerin yani tüm canlıların zaman içinde bulundukları ortamın gerekliliklerine ayak uydurmak zorunda oldukları ve bunun sonucunda eğer başarılı olurlarsa yeni bir takım özellikleri yeni nesillere aktardıkları ya da ayak uyduramayarak yok olduklarıdır.
ee peki o zaman bu maymun olayı ne yahu ? maymundan geldiysek niye hala maymun var ? demek az bilgiyle gayet normal bir tepki olacaktır. anlatılmak istenen şey aslında insanın maymunun orangutanın ve birçok ayakta duran türlerin (canlı gruplarının) yakın akraba olduğu yani bundan çok ama çok uzun zaman önce saydığımız türlerin akraba olduğudur.
bu konu için şöyle düşünebiliriz: "a" bireyi ortak ata olsun. a bireyi 1. özellik bakımından birkaç bireyi değişir ve b canlısı türemesi başlar. aynı a bireyi 2. özellik bakımından değişime uğrayan birkaç ferdi olur ve c bireyi oluşur. tabloyu geniş açıdan incelersek a bireyi değişmez ama a bireyinden türeyen başka bireyler farklı bir türü oluşturur. sonuçta a bireyinin yaşam şartları çok zora girmediği sürece hem a türü hem b türü hemce c türü hayatta kalabilir.

sonuç olarak evrim değişimdir değişenler ve yeni oluşanlar aynı anda varolabilir.
insanın maymundan geldiğini değil, insan ile şempanzenin 6 milyon yıl önce aynı olduğunu söyler. darwin'in teorisidir. aynı zamanda bilim insanlarının çoğunun kabul ettiği bir teoridir. mutasyonlar ile evrim olur.(her mutasyon evrim yapmaz) ancak bu milyonlarca yıllık bir süreçtir. gece uyuyup sabah kalktığında kertenkele olmak gibi bir şey değildir. tüm canlılarda geçerlidir.
mantıklı bilimsel teori. avrupa da teori olmaktan çıkartıp bilimsel anlamı ile kanun olması tartışılmaya başlanmışken bizde hala yok len maymunda nmı geldik, sen maymunmusu bakiim gibi saçmalıklar üzerinden tartışılmaktadır. bulunan fosillerle kanıtlandığı şekli ile evrimin kendisinin var olduğu kabul görmüştür lakin insanın evrim geçirip geçirmediği konusu ülkemizde tartışılmaktadır. bir dönem "maşşalah adnan" istanbulun her yerinde evrim geçirmiş fosilleri sergileyip "bunlar binlerce yıldır evrim geçirmedi ki" diye saçmalasa da evrim vardır, gerçektir.