faruk sağnak

1924 yılında istanbul’da doğdu. beşiktaş’ta yetişti ve 1944 ile 1956 yılları arasında, tüm kadrolarda eksiksiz görev yaptı. defans, orta saha ve hücum hattının sol kanatlarında tüm mevkiilerde aynı başarıyı göstererek oynadı. kelimenin tam anlamıyla bir “joker” oyuncusuydu.

top tekniği, oyunu okuyuşu, defansta oynarken ileri uçtaki arkadaşlarına attığı paslar, orta sahada oynadığı maçlarda ise yine önündeki gol adamlarına attığı milimetrik paslar, klasının aynasıydı.

milli maç organizasyonlarının iptal edildiği harp yıllarına rastlayan gençlik döneminde, bu şerefe nail olamamıştı ama üstün klasını sonuna kadar koruduğu son döneminde, milli takım’a davet edilmesi, o’nun ne çapta futbolcu olduğunun en somut örneğidir.

12 yıl aralıksız formasını taşıdığı beşiktaş’ta, 273 maçta yer aldı ve 25 gol kaydetti rakip kalelere.
futbolu bıraktıktan sonra muhtelif dönemlerde beşiktaş yönetim kurulları’nda görev aldı. tam bir oyuncu sarrafı olarak da tanınır. 1959-60 sezonunun şampiyon kadrosu oluşturulurken; birol pekel, şenol birol, arif ve tuncay demirtaş gibi genç oyuncuları keşfedip, beşiktaş’a kazandıran o’dur.
dün akşam * braga maçının başlamasından hemen önce vefat haberini aldığımız, unutulmaz futbolcumuz ve eski yöneticimiz. huzur içinde yatmasını dilerim.