formula 1

dünyanın en çok izlenen ve en yüksek bütçeli motorsporu organizasyonu.*

seneler içinde kurallarda yapılan zorlama değişiklikler, bernie ecclestone un mallıkları sayesinde bana göre değer kaybetmiş organizasyondur efem.
sözlüktekilerin hiç mi ilgisini çekmiyor dediğim motor sporu. yarışlarda açalım başlıkları yorumlayalım falan filan. ne güzel olur değil mi sözlük?
http://tinyurl.com/cxuv6ge

redbull araç üstü 360 derece kamerası. harika.
http://tinyurl.com/ck49jr2
hakinen ve schumaer sonrasında yapılaan abuk subuk kural değişikliklerininde katkısıyla ilgisi dünya üzerinde azalan, tabiri caizse balonu patlayan organizasyonlar. zamanında fitipaldileri,prostları ve sennaları izleyen brisi olarak artık yüzüne bile bakmıyorum.
mika hakkinenli ve david couldhard 'lı mclaren-mercedes takımının hastası olduğum yarış. artık eski tadı vermiyor. ben bu yarışı izlemeyi şu olaydan sonra bıraktım...

yarışta barrichello baştan sona kadar öndeyken ve michael schumaer peşinde onu kovalarken ( ikiside ferrari takımındaydı ki o zaman schumaer liderdi ve şampiyonluğa oynuyordu ) takım merkezinden barichello'ya son turda yavaşlaması emrediliyor, çünkü schumaer'in daha fazla puan alması gerekmektedir ve barichello finishe 50 metre kala yavaşlıyor schumaer kazanıyor barichello ikinci oluyor.

kupa töreninde her ne kadar schumaer 1. lik kürsüsüne barichello'yu çıkarıp kupasını ona versede ortada hakkı yenmiş bir adam , ipneliği görmüş yüz milyonlarca insan var...

mahallede bisiklet yarışları bile daha centilmen geçerdi...
yeni kural ile sürücüleri 12 puanla başlayıp, yaptıkları hatalar sonucu bu puanları düşürülecektir. böylece puanları bitince 1 karşılaşmaya çıkamayacaklar.

kaynak: trrspor.
ayrton senna ve mika hakkinen'i göremeyen bir neslin üyesi olarak benim için en güzel dönemleri michael schumacher'in son seneleri ve ferrari-mercedes çekişmelerinin yaşandığı dönem olarak ikiye ayrılan organizasyondur. *formula 1'de 2 kere çok büyük yıkıma uğramıştım, ilki kimi raikkonen'in son turda lider pozisyondayken süspansiyonunun kopup kaza geçirdiği an, ikincisi raikkonen'in mercedes'ten ferrari'ye gittiği gün. mercedes sempatizanlığının özel bir sebebi yok, tamamen renklerle alakalı.*

raikkonen'in son tur kaza anı: http://www.youtube.com/watch?v=4ımjmmdxvso

lewis hamilton'ın ilk geldiği dönemler ara ara sonuçlara bakıp yarışları izlesem de artık 2-3 sezondur şampiyonun kim olduğunu bile bilmiyorum. siktiler formula 1'i de siktiler.
(bkz: bu işyerinde grev var)


http://www.ntvspor.net/haber/motor-sporlari/90333/yariscilardan-boykot-sinyali

https://www.facebook.com/photo.php?v=695822903810015&set=vb.201982433194067&type=2&theater
2015 için sezon içerisinde kaskların tasarımında değişikliğe gitmek yasaklanmıştır.
meraklısına, şöyle keyifli bir soru-cevap var;

http://rosportaj.blogspot.com.tr/2015/06/bir-formula-1-sohbeti-yeni-kurallar-guc.html?view=magazine
bugün sezonun açılış grad prixiyle avusturalya'da start verilen organizasyon. eski popüler günlerine dönmesi dileğiyle...