franz kafka

dönüşüm sevdiğim eserlerinden biridir.
gayet ağır melankolikliği o kadar gerçek kelimelerle anlatır ki , karamsarlıktan öte; ciddi bi şükredersiniz halinize.
yani bende böyle oluyor.misal ;
anlamaya başlamanın ilk belirtilerinden biri ölme isteğidir diyerek ulan allahtan çok anlamıyorum ha herşeyi diyorum.
metamorfoz eserinin konusu cok acikli ve aslinda cok gercekcidir. insanlarin birbirlerinden farkilasmasini baz alir. lakin biraz yavas islenmis kisimlari insani cok bayiltir, buna ragmen okumaya degerdir.
"gregor!" dedi bir ses, annesiydi bu.
"saat altı kırk beş oldu. yola çıkman gerekmiyor mu?"
http://franzkafkatr.com/
ruhbilimciler çek yazar franz kafka?nın algı sınırlarını zorlayan metinlerini çalıştılar.
sonuç: kafka okumak mucizevi bir şekilde zihni geliştiriyor.
guardian
dünya edebiyatının en asosyal en otuzbirci yazarı. söylenene göre çavuşu günde üç defa tokatladığı oluyormuş. girdiği emo merkezli tripler neticesinde varoluşçu olmuş ve yazdığı boktan yazıların hiçbir şekilde yayımlanmamasını vasiyet etmiştir. mamafih, aylak bir arkadaşı kumar ve içki parası bulabilmek için bu yazıları yayımlatmış ve ne yazık ki insanlığın değerli zamanını haybeye çalmıştır.
çek cumhuriyeti almanya ve avusturya arası yaşayan babasından ödü kopan sevgililer gününe adını işleten yahudilik kavgası arasında kalan deli. mektupları da bu yüzden meşhurdur.
nerde bir böcek görsem, edebi yönümü harekete geçirten , çok değil bir 10 yıl sonra nietzsche gibi facebook durumlarında olacak olan yazar.
nietzsche'nin bir çaptan düşmesi lazım ama önce.
baba sevgisinden mahrum büyümüş, kadınlarla ilişkisi sıkıntılı, iç dünyası buhranlı bir adet yazar. ince bakıldığında metamorfoz'da tüm bu özellikleri görülebilmektedir. ayrıca tüm eserlerinin öldüğünde yakılmasını vasiyet ettiyse de yakın dostu max brod'un gönlü buna elvermemiştir. iyi ki de vermemiştir, dünya böylece kendisini tanımış oldu.

ayrıca istiklal caddesi'nde bir kafe. 13 liraya irish coffee içilebiliyordu yamulmuyorsam. entel eğilimli kızlarla flört ediyorsanız uğramanız gereken bir mekan.
"dava" adlı eseriyle 20. yüzyıl yazınını etkileyen çek yazar ve şair 3 temmuz 1883 de doğan kişi.
insanın varoluş ve yok oluş durumlarını en iyi tasvir eden çek yazar. dönüşüm, şato, dava, ceza sömürgesi gibi kitaplar insanın şirket,mahkeme, bürokrasi gibi kurumlar yüzünden kendisine yabancılaştığını anlatır. insan, sahip olduğu hiçbir insani değeri kamusal alanda temsil edemeyip kimliksel bir yok oluşa gider hikayelerinde.