geleneksel gazetecilik ve internet gazeteciliği arasındaki farklar

geleneksel gazetecilikte okur tek yönlü enformasyona maruz kalır. yani okur gerçekten sadece okurdur. ancak internet gazeteciliğinde interaktif iletişim söz konusu olmaktadır. yani okur hem okur hem de yazardır. yorum yapabilir, tartışabilir.

geleneksel gazetede geçmişten haber verilir. internet gazeteciliği zaman tanımaz. her an güncel haber bulabilirsiniz. yani hız farkı vardır.

ancak şöyle bir durum vardır: geleneksel gazetecilikte haberler elenir, dokunur ve okuyucuya sunulur*. fakat internet gazeteciliğinde bunun denetimi çok düşüktür. yani aldığınız her habere inanmamalı ve iyi araştırmalısınız. yani gazetecinin başta yapacağı işi okuyucu yapmak durumunda kalmaktadır.

internet gazeteciliğinde yazının kaynağını her zaman bulamayabilirsiniz. ancak geleneksel gazetenin sahibi, yeri, yurdu bellidir.

internet gazeteciğilinde kullanılan malzemeler daha ayrıntılıdır. fotoğrafın yanında ses ve hareketli görüntüler de kullanılabilmektedir. geleneksel gazetenin bu tip imkanları yoktur.

internet gazeteciliği birçok geleneksel gazetenin de elini attığı bir alandır. fakat şimdilik bu internet sayfaları fazla kar etmiyor olsa gerek. öyle olsa çoktan geleneksel gazeteleri kaldırmışlardı.
gazetecilik mesleğinde esas farkı yaratan şey namus kavramı olduğundan, esasen hiç bir farkı yoktur. bir kalem satılmışsa sanal ya da gerçek arasında bir fark yoktur