genel sağlık sigortası

bu sisteme ve devlete muhalif olmak için başlıbaşına bir sebeptir.
konu şudur ki; 25 yaş üstünde olan (öğrenci bile olsa) ve herhangi bir sağlık sigortası olmayan herkes asgari gelir kazanıyor gibi varsayılıp 213 tl gibi bir prim ödeyip, sağlık sigortalı olacaklar.
bunu ödeyemeyen kişiler ise sosyal güvenlik kurumu’na başvurup, mağduriyetini dile getirecek sonra uzmanlar gelip evinizde hakikaten “fakir” olup olmadığınızı kontrol edecek.
nereden baksan saçma, nereden baksan aptalca bir uygulama şöyle ki;

1 25 yaş üstünde doktora öğrencilerini yök öğrenci sayıyorken, ssk neden saymıyor? halihazırda zaten zor şartlarda doktorasını tamamlamaya çalışan bu kesim bu ek harcamayı nasıl karşılayacak?
2 bu ülkenin başbakanı “ her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” diyebilirken, işsiz kalmakla zaten mağdur olmuş insanlara bir de ek gelir eklemek ne kadar adil bir durum?
3 taşeron firmalarda veya merdiven altı atölyelerde ssk’sız karın tokluğuna çalışan işçilere ve ailelerine devletin yapamadığı mali kontrolün yükünü bindirmek hangi sosyal devlet uygulaması?
4 evlerinde çocuklarına bir tas çorba yapmak için didinen ev hanımları bu parayı nerelerden bulsunlar?
5 diyelim ki bu insanlar “fakir” olduklarını beyan etti..ne olduğu belirsiz bir görevli gelip bu insanların mahremlerine girip fakirliğini neye göre tescil edecekler? tv ve buzdolabı sahibi olmak zenginlik alameti midir?
gibi gibi..
tam bir “ne sıçtın avucuma, ne sıvayıyım suratına?!” durumu..

bu adamlar 11.000 tl ile bile zor geçindiklerini iddia ederken, işsizlikle ve çılgın vergilerle mücadele eden vatandaş ne yapsın?
part-time çalışanların faydalanmaları için gelir tespiti yaptırmaları yada eksik kalan günleri isteğe bağlı yatırmaları durumunda yararlanacağı sağlık hizmeti