gs taraftarının delikanlılık seviyesi

deniz seviyesi ile eşit düzeydedir. bunu binlerce konu da incelenir diğerlerini siz sözlük yazarlarına bırakıyorum ama ben tek konuda yazayım. mühendis oktay vakasında.

tarih 14 aralık 1991.
yer asy
bir galatasaray beşiktaş derbisi.

maç esnasında iki takım taraftarı arasında kavga çıkmış, iki takım taraftarı kavga için sözleşmiştir.
beşiktaşlılar maçtan sonra; 15 dakika önceden buluşma noktasına topluca gitmiş galatasaray taraftarını beklemeye başlamıştı. buçuk saat kadar bekler beşiktaşlılar. fakat galatasaraylılar gelmez.

gelmezler çünkü o esnada o onlar sözleştikleri yerde değil mecidiyeköy sokaklarında caddeden geçen insanlara saldırmakla meşguldür.
o esnadan oktay da durakta beklemektedir. italya'da yaşadığı için boynunda juventus atkısı sarılıdır. 25-30 galatasaraylı oktay'ı önce siyah beyaz kaşkolundan tutup yere düşürür. daha sonra ellerindeki sopalar; mühendis oktay'ın cansız bedenine defalarca iner. oktay artık beşiktaş şehididir.

o günle ilgili bir kaç alıntı:

--spoiler--
6.tribün (dergi) kasım 2001 sayı : 3
çarşı röpartajı
o röpartajdan bi-iki bölüm..

inci baba'ya (selim abi) soruyor..

-unutamadığın bir olay var mı o dönemlerden ?

-unutmadığım , keşke olmasaydı diyeceğim tek olay oktay'ın öldürülmesidir herhalde. yılını hatırlamıyorum, 1992'ydi galiba. biz galatasaraylılarla ali sami yendeki maçtan sonra şişli camiinin karşısındaki sokakta randevulaşmıştık. biz gittik , nereden baksanız 200-300 kişiyiz. 45 dakika falan bekledik galatasaraylıları. polisler geldi bizi dağıtmaya çalıştı, aşağı yolladı bizi. biz aşağıya indik ama hemen geri döndük. bir yarım saat 45 dakika da öyle bekledik. çünkü hesaplıyoruz, o saate kadar gelmeleri lazım. ali sami yenin çok yakınındayız çünkü. baktık gelen yok, ayrıldık. meğer galatasaraylılar grup halinde stattan çıkmışlar, durakta otobüs bekleyen bir kardeşimizi boynunda kaşkol var diye dövmeye başlamışlar. öyle bir iki kişi değil yani, 25-30 kişi girişmişler arkadaşa. kardeşimizi orada kaybetmişiz. yanlış yapıldı, kahpelik yapıldı. tek başına duran adama o kadar adam girişilmez.
tek adamı azat et , bir işin varsa gel şişliye paylaşalım kozlarımızı. o çok gücüme gitti. keşke olmasaydı. hala çok üzülürüm. ama haber gelmemişti bize. gelseydi başka olurdu.
-daha sonra konuştunuz mu galatasaraylılarla bunu ?
-özür olsa ne olur ki ? cinayet işlenmiş. o çocuğun annesine ve ailesine yazık. kahpece gitti. galatasaraylılar daha sonra inönüdeki bir kaç maça korkarak geldiler. istesek misilleme yapardık, biz de tek başına maça gelenin üzerine saldırırdık. ama bize yakışmaz. bizim kitabımızda yazmaz öyle şey...

(forzadan...)
--spoiler--

--spoiler--
"..bir anda binlerce insan doluştu mecidiyeköy caddelerine. önce beşiktaş taraftarı çıktı dışarıya. kalabalığın arasına karışarak buluşma noktasına gittim. epey sonra galatasaray taraftarları göründü. süreyya erken davrananların arasında, çabucak geldi sözleştiğimiz yere.

geldiğimiz gibi, yürüyerek dönmeye karar verdik. biraz arkamızda yaklaşık elli kişilik bir grup, ellerinde sopalar ve demir çubuklarla küfürler ederek ilerliyordu. gurubun liderliğini uzun boylu, sarışın ve yüzünü atkıyla örtmüş bir genç yapıyordu.

elinde kalas gibi kalın bir sopa vardı. arkamızdan geldiklerini bilerek, ama hızlanmadan, dikkatle yürüyüşümüzü sürdürdük. şişli yolu üzerindeki bir durakta, demirlere yaslanmış sessizce duran genç bir adama şöyle bir gözümüz takılmıştı ama hemen arkamızdan gelen ve artık yoldan geçen araçları taciz etmeye başlayan grup ona vahşi hayvanlar gibi saldırdı. sopalar çoktan yere serilmiş adamın üzerine inip kalkıyordu.

adamın hareketsiz duran bedenine sayamadığımız kadar çok tekme indirdikten sonra çemberi genişlettiler. ..."
sarışın genç, elindeki sopayla son darbeyi vurduktan sonra, izlendiğinin bütünüyle bilincinde olarak, başını kaldırdı ve çevresini süzdü. o nefretle bakan gaddar gözleri unutmak kolay olmayacaktı--spoiler--

bu olaydan sonra itten post cimbomdan dost olmaz sözü beşiktaş kültürüne yerleşmiştir. bir sonraki maçta oktayın öcünü almak için 20-30 beşiktaşlı, mecidiyeköyde cimbomluları çil yavrusu gibi dağıtsa da, çarşı grubu misillemenin olayı daha da kötü boyutlara taşayıcağı için öcünü almaya kalkmamıştır. sonraki derbiye inönüye az sayıda galatasaraylı korka korka gelse de beşiktaş tribünü karşılık vermemiştir.

peki bu olayın sorumluları ceza aldı mı? hayır. hatta bir hafta sonra sami yende aynı grup yerini almıştır.

--spoiler--
sarışın genç, elindeki sopayla son darbeyi vurduktan sonra, izlendiğinin bütünüyle bilincinde olarak, başını kaldırdı ve çevresini süzdü. o nefretle bakan gaddar gözleri unutmak kolay olmayacaktı
--spoiler--

peki bu son darbeyi indiren sarışın genç kim biliyor musunuz? delikanlı galatasaray taraftarının delikanlı (!) reisi sebahattin şirin. itlerin deyimiyle sebo reis.

edit: ekilemezsen en az oktayın katilleri kadar orospuçocuğusun. sizden adam olmanızı bekleyen yok.
edit2: galatasaraylıların olay eski olduğu için geçersiz kabul ettiklerin de görmüş olduk. bir kaç beşiktaşlı maça sarhoş geliyor diye alayımızı tinerci sanan beyoğlu yosmaları, bir katile abi diyenlerin ta kendisidir.

leedsli taraftarları taksimde beşiktaşlılar vurdu yanılmıyorsam. ankaragücü maçında tribünden adamı beşiktaşlılar aşağıya attı.