habersiz gelen misafirin ev halkında yarattığı telaş

yoldayken telefon açıp "evde misiniz yakınlardaydık bi uğrayalım" diyen misafirin yarattığı telaştır. her ne kadar günümüzde misafirlik kavramı yavaş yavaş tarih olmaya başlasa da, hepimiz mutlaka en az 1 kere yaşamışızdır. darmadağın olan evi mi toplasak, üstümüze başımıza çeki düzen mi versek yoksa ikramlık bir şeyler mi ayarlasak diyerek ne yapacağını şaşırır ev ahalisi. genelde annelerin bu telaşı daha da körüklediği görülür. sözlüğümüzde zaman zaman yaşanan ani misafir artışının, sözlük ahalisinde yarattığı telaşa benzer. hatta bizzat o telaştır bu başlığın ilham kaynağı.
misafirlik kültürünün yok olduğu aman dilimlerinde yaşanan en güzel telaşlardan biridir.
evin kadın eşrafında bir temizlik ve yemek yapma hareketine yol açar. acilen dolap kapakları açılır, misafirin önüne ne çıkarılacaksa eksikler belirlenir. erkek ahalisi ise biraz daha raha olmakla beraber, dışarıdan erzak takviyesi yapmak için her an tetiktedir.
telefonda konuşulmaya başlandığı an herkeste bir telaş uyandırır. evin odaları geçer gözünün önünden, ortalık toplanmaya başlanır. yemek sorunsalı vardır birde, telaşlı ama güzeldir.
umduğu değil bulduğu düşüncesi benimsenirse, yersizliği ortadan kalkacak davranış biçimi.