hayat güzeldir

nazi zulmünü çocuğuna hissettirmemek isteyen babanın oscarlık oyununu anlatır. filmin sonunda bir yerden babanın çıkacağını düşünür insan ama çıkmaz.
orijinal adı la vita e bella olan süper film. müthiş duygu yoğunluğu vardır.

(bkz: vizigotlar ve örümcekler giremez)
filmini bilmem ama sağlıklı ve etrafında seni sevenler olduğu müddetce böyledir arkadaş...güzeldir hayat...arkadaşlarla barda geçirilmiş bir akşamdan sonra hissedersin...ya da mabedden şarkılar türküler eşliğinde çıkarken...veyahut sevgilinin dizine kafanı koyduğunda....hayatın güzelliğ bazen bambaşka şekilde çıkar karşına...bazen seyyar satıcıdan aldığın bir köftenin tadında...ya da çok üşümüşken eline tutuşturulan sıcacık bir fincanda...binbir türlü hali vardır bu güzelliğin....bazen bir genç bir çiftin öpüşmesinde görürüsün tutkuyla...kıskanırsın biraz belki ama hem yaşanmışlıkları hem de yaşancakları hatırlayarak gülümsersin ....bazense yaz sıcağında kana kana su içen bir işcinin suratında çıkar karşına...güzelliği zamana ve sana göre değişir elbet...lisede boş ders olarak çıkar karşına...daha da büyüdüğünde ise torunun kollarını açıp sana doğru koşması olarak...hayat her yaşta güzeldir arkadaş...sen yeter ki yaşa!
izlenmesi gereken 20 film kategorisine kesinlikle giren bir filmdir.mizah ve şakayı en iyi ayıran,mizahın duygulu yönünü ön plana çıkartan bir filmdir.filmde "hayat güzeldir" mottosu üzerine yapılabilecek en müthiş kinayeler kullanılmıştır.
karar verilmeden önce nazan öncel e sorulması gerekn önerme.

(bkz:hayat güzelmiş)
kişiden kişiye göre farklılık gösterebilen bir söz.
yaşamayı bilene diye devam ettirilesi söz.
filmi izlemeyen bir kişinin sonunda ne olacağını öğrenebileceği başlık.
yönetmenliğini, senaristliğini ve başrol oyunculuğunu roberto benigni'nin yaptığı film. filmde benigni'nin sempatik ve komik tavırlarıyla alman faşizminin sertliğinin ahengi gerçekten güzel harmanlanmıştır.