hem laik hem müslüman olunmaz

balık hafızalı yurdum insanının unuttuğu rte söylemi. 1993 te bursa mitinginde sarfedilmiştir. en iyi ihtimalle talihsiz bir söylemdir. bu söz öbeğini kullanan her kimse beyin yerine bir bulaşık süngeri taşıyor olabilir.

(bkz: göte girecek entryler) *
hatta şunu da eklemiştir -ya müslüman olacaksın ya laik- dediğim başlıktır...
beynini biplediğim herifin söylemi.
yardan mı geçmiştir serden mi acaba dediğim durumdur...
zira referandum uğruna hac vazifesini yerine getirmek isteyenlere yasak çıkaran bir başbakanın müslümanlığından da allaha imanından da şüphe ederim...
sonuna kadar katıldığım söylem zira günümüzde ki laikliğin tanımında dine dair hiç bişey yok.
bu düşünceye katılanın da bu cümleyi söyleyenin de zekasından şüphe ettiğim söz öbeği.
ulan senin laiklik dediğin şey ne önce onu öğren !
basit anlamı : din ile devlet işlerinin ayrılması.
peki açıklaması ne ?
yüzyıllarca hem halifesi hemde padişahı aynı kişi olmuş , yüzyıllarca ülken şeriata göre yönetilmiş ve bir gün delinin teki gelmiş demiş ki ;
durun ey türk milleti. durun ve beni dinleyin. hele bir elmalılı şu tefsirini yapsın. alın elinize yüzyıllardır kulaktan duyma yaşadığınız dinin aslolan kitabı ne diyor. okuyun ve öğrenin.
durun ey türk milleti. okuduğunuz kitapta alevilik varmı ? sünnilik varmı? ya tarikatlar ?
e peki o kitapta son peygamberim ve elçim muhammed dir demiyor mu?
durun ey türk milleti. görmediniz mi koskoca halife cihad ilan etti. osmanlı paramparça halde dört yandan kuşatılmış , her gün binlerce müslüman katlediliyor. tek suçları vatanları savunmak değil mi ki? ve cihada kim uydu ki? araplar değil mi bizi ingilizlere satan ? kürtler değil mi ilk isyan eden ve fransızlara kucak açan. ya balkanlar da ki durum ? ya ermeniler , ya yunanlılar , ya kuzey afrika?
durun ey türl milleti. durun ve görün gerçekleri.
din ile dindarlık ile ümmet ile olmaz devlet idaresi. devletin dini olmaz. devlet dediğin her dine eşit mesafede olmalıdır. nedir bu mesafenin ölçüsü. işte o mesafenin ölçüsü laikliktir.
ey türk milleti.
kapatıyorum tekkeleri zaviyeleri. halifelik yetkisi sadece büyük millet meclisinindir. sürüyorum yurdumuzdan da son halifeyi. dini yaşamak mı istiyorsunuz. önce dininizi öğrenin. fetvaya mı ihtiyacınız var. buyrun size diyanet işleri.

e e e yanii ?
yanisi beyhude söylemlerime rağmen bir ihtimal beyinsizlere bir deliyi tasvir etmek istedim.
o deli ki bugün kü devletin ve dahi cumhuriyetin temeli.
ve laikliği dinsizlik sananlaradır sözüm. laiklik devletin idare şeklidir. insanın kendini idare etmesi değil. sen kendini tanıyamamış isen bulaşma ilişme benim devletimin idare şekline. senin ne dinin umrunda benim laik devletimin ne de dinsizliğin.
senin ne halt olduğun değil aslolan. bir halta yaramadığın da belli. nereden mi belli !
dindar olmayı laiklik düşmanı olmak sanarak sen ve senin gibiler sayesinde aldı akp %46 yı % 50 yi.
sen verdin ona bu gücü. sen verdin ona hakkı.
lanet olsun sana da senin gibi bu milleti yanıltanlarada.
ey türk milleti.
inanma bu safsatalara.
ben laik demokrat milliyetçi bir türk genciyim. ve ben elhamdülillah müslümanım.
haddine mi benim dinime karışmak laik devletimin. haddime benim laik devletime dini sokmak dini karıştırmak.
ulus devlet olarak mı kalacağız yoksa ulusal bir devlet olarak coğrafyamıza hakim mi olacağız ?
önemli olan soru budur.
sapır saçma söylemlere kulak asmamak lazımdır.
ve unutmamak gerekir ki ;
laikliği dinsizlik sananların dillerine pelesenk edip ota boka malzeme etmeye çalıştığı o deli var ya o deli. ki o deli bugün kü devletimin de , ailemin de , namusumun ve şerefimin de temeli , o yüce deli ki iyi ki deli , ruhu şad mekanı cennet olsun ki o deli , allah ondan razı olsun. bu dine kur-anı türkçeye çevirterek en büyük hizmeti etmiştir. o deliyi saçmalıklarınıza alet etmeyiniz.
ve unutmayınız ki o deli çizmelerinin altına bir devletin bayrağını almayacak kadar şerefli ancak sözde dindar yahut din tücccarlarını da çizmesinin altında ezecek kadar da yürekli idi.
o deli de bende ve bizde ,
umarım en az onun kadar deli , umarım en az onun kadar milliyetçi , onun kadar müslüman ve onun kadar laik olabiliriz.
laiklik kişileri ilgilendirmez benim cahil ama cehaletini asabiyet ve hadsiz bir cüret ile saklamaya çalışan kardeşlerim. laiklik devletin yönetilmesi ile ilgilidir.
o yüzden de
hem laik hem müslümanız elhamdülillah...
bunu söyleyen şunlarıda söylemiştir
-askerlik yan gelip yatma yeri değildir

-'sayın' öcalan sadece aldığı 'kelle'lerin hesabını veriyor
bunları söyleyenin atamın kurduğu ülkede başbakanlık yapması en büyük utancımdır hatta intihar sebebidir
niye bu kadar tepki çektiğini anlayamadığım başbakanımız recep tayyip erdoğan beyanatı. laiklik kabaca din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. kuran-ı kerim ise dini kuralları düzenlemekle birlikte aynı zamanda bir yönetim ve ekonomi modeli de içeren bir kitaptır. şimdi bir tarafta allah tarafından indirilmiş bir kitap var sana bu kitaptaki yönetim ve ekonomik modeli uygulaman emredilmiş. sen bu emre karşı gelip ben allah'ın sistemini değil insanların yazdığı sistemi uygularım dersen o zaman bu müslümanlıkla bağdaşmaz. o yüzden ya laikliği kabul etmeyeceksin ya da müslümanlığı.
islamiyetin dini inanış kısmında ayrılarak siyasi yönetim biçimi olması ile doğrulanacak söylem. şayet islamiyeti devleti yönetecek model olarak düşünürsek, laiklik otomatikman boşa çıkmaktadır
bugün hoca derse girerken öğrencilerine selam verdikten sonra laf arasında kendisine gönderilen bir mailden söz eder ve devam eder..
" hayırlı işler ve/veya hayırlı günler " denilmiyceğini bunu gönderen kişinin başbakanlıkta olduğunu ve altında şuan da ülkemizi yavaş yavaş eline geçirmekte olduğu "r.t.e" imzası olduğunu söyledi.bir öğrenci neden sorusuna yanıtı ise içinde 'hayır' kelimesi geçtiğini bu yüzden kullanılmıycağını söyler.
bu durum da "r.t.e" sen her ikisinide seçmemiş oluyorsun ki kalkıp bunu ülke insanlarına söylüyorsun..
(bkz: ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol..)
hem kur'an'ı ve dolayısı ile müslümanlığı hemde laikliği anlamamış ve hatta ikisi üzerindede bilgi sahibi olmayan bünyenin söylemleri olsa gerek.ikisininde çakışmadığını hatta alakasız kavramlar olduğunu,bu çatışmasının birileri tarafından;kendi işlerine yaranacak şekilde derlendiğini bilmeyen bünyenin de desteklediği söylemdir.
tayyör ün saçmalıklarından biri.
sor şimdi,yeminle inkar eder.
yanlış bir önermedir. günümüzde iki farklı kutbun oluşması için yeterince uğraşılmış ve istenilen kıvama gelinmiştir.
devletler laik olur, insanlar değil dedirten söylem. bu kadar saçma bir beyanat verdiğine inanamıyorum tayyip'in. bu kaçıncı pot?