huzursuz bacak sendromu

uykusuzluk sebebi olan lanet hastalık. lanet çünkü bildiğin uyutmuyor. hareket halindeyken elbette rahatsız etmiyor ama uyumak için yatağa girdiğinizde, bacağınız sanki yatağa sığmıyor gibi sürekli kıpraşık halde. bi' orada bi' burada, ağrıyor gibi ama tam olarak ağrı da değil gibi, hayır hayır kesinlikle ağrı değil (vurgula: ağır) geliyor bacaklarınız sanki. bacaklarınıza afakanlar basıyor lan!

uykuya dalma süresini uzatıyor, eğer huzursuzluk aşırı düzeye çıktıysa yataktan kaldırıp evde salak salak dolandırıyor. eğer şansa uykuya dalmayı başardıysanız, çok kısa bir süre sonra uyku daha derinleşemeden uyanıyorsunuz. çünkü hareket etmek istiyorsunuz. sonra gelsin kısır döngüler, uykusuz saatler.

hastalığın sebebi, demir eksikliği, b12 vitamini eksikliği, kansızlık, şeker ve strese bağlı diğer şeylermiş. halihazırda kullanılan antidepresanlar da bu hastalığa neden olabildiği gibi, hastalığın tedavisinde de çeşitli vitaminler ve yine antidepresanlar kullanılıyor.

sabaha karşı saat 4'te dahi yatağa girseniz, inadı tutmuşsa eğer, uyku yüzü göstermeyen bir llettir.

öyle bir huzursuzluk ki, beyin aracılığıyla kontrolü ele alıp da bacağı durdurursanız, 1 metrekarelik bir alanda sıkışmışçasına afakanlar boy verir. inat etmek yersiz, küfür etmek serbesttir.