ihsan bayülken

1984 - 1988, 1992-1994 ve 1996-1997 yılları arasında (vurgula: beşiktaş)'ta oyun kurucu; 2003-2005 yılları arasında ise yine aynı takımda koç olarak görev yapmış basketbol adamı. profesyonel basketbol yaşamına beşiktaş'ta başlayan ihsanımız henüz bıyığının yeni terlediği dönemlerde efe aydan, erman kunter, burak bıyıktay gibi bu sporun kitabını yazmış ama kalın diye kimsenin okumadığı dişli abilerle forma giyme fırsatı bulur. biraz yapılı olduğu için topu karşı alana aheste bir şekilde taşıması ile tanınır. ancak pota ile arası çok iyi değildir. genelde dış oyunculara şut imkânı yaratmayı tercih eder.

1988-1989 yılında (vurgula: paşabahçe)'ye transfer olur. sözleşmeyi imzalar imzalamaz evine üç kristal vazo, dört takım altılı çerez tabağı ve bir tane de ince kulplu sürahi götürür. 1989-1990 sezonunda orhun ene ile birlikte paşabahçe'nin oyun kuruculuğunu üstlenir. 1990 yılında o sıralar (vurgula: çukurova) ile anlaşmaya çok yakın olan (vurgula: erman kunter)'in "yahu ihsancım burada bir ciğer yapıyorlar michael jordan yese sütten kesilir birader" telkini üzerine (vurgula: mersin)'in yolunu tutar. iki sezon çukurova forması giydikten sonra tesislerdeki klima yetersizliğini ileri sürerek yeniden beşiktaş'ta soluğu alır. bu sefer bir numara pozisyonundaki mesai arkadaşı çağatay çırpıcıoğlu olur. herhalde türkiye basketbol ligi tarihinde mecbur kalmadıkça potayı hiç düşünmeyen iki guardın aynı takımda oynamasının başka bir örneği yoktur.

tarihler 1994 yılını gösterdiğinde bir akşam evinde televizyon izlerken "aynı malı deme corc aynı malı deme" mottosundan etkilenerek (vurgula: mavi jeans ortaköy ) klubüne transfer olur. ve burada bambaşka bir ihsan bayülken izlemeye başlarız. hele ortaköy formasıyla öyle bir türkiye kupası serisi oynar ki david stern tribünde olsa (vurgula: draft) aşamasını filan boşverip beş yıllık garanti kontratı içeren a 4 kağıdını uçak yaparak kendisine fırlatırdı demek mümkündür. ancak beşiktaş daha erken davranarak 1996 yılında kendisini yeniden göreve çağırır. önce çetin yılmaz daha sonra erman kunter'in çalıştırdığı beşiktaş 1996-1997 sezonunda küme düşer. bayülken de 1997-1998 sezonunda bu sefer (vurgula: emlakbank) sponsorluğundaki ortaköy klubüne geçerek, aktif sporculuk yaşamını burada noktalar.

2003-2004 sezonunda ahmet kandemir'in görevden ayrılması ile yıllarca oyuncu olarak emek verdiği beşiktaş'a bu sefer koç olarak gelir. khalid el amin ve elias lary ayuso gibi taraftarın sevgilisi olacak iki oyuncuyu takıma kazandırır. o sezon müthiş bir performans gösterir ve beşiktaş yarı finale kadar çıktığı play off'larda (vurgula: ülkerspor)'a elenir. 2004-2005 sezonunda ise (vurgula: thomas ellis ) ve ratko varda gibi iki önemli isimle ekibini takviye eden bayülken yönetimindeki beşiktaş pek de iyi bir sezon geçirmez. ligin ikinci yarısında alınan bir banvit mağlubiyeti sonrası görevinden istifa eder. hayatın acı bir cilvesidir ki istifa ettiği gün babasını da kaybetmiştir.

uzun süredir ntv/ntvspor çatısı altında basketbol yorumculuğu yapmaktadır. en hatırda kalan sözü "hidayet'in artık devreye girmesi lazım" şeklindedir. khalid el amin'i dünya gözüyle bu insanlara seyrettirdin ya, helal olsun sana kaçırdığın turnikeler. seni seviyoruz.

not: iş bu entry dün akşam oynanan olimpiakos - galatasaray medical park euroleauge maçı öncesinde murat kosova'nın kendisine hitaben "koç sen bu maçları çok oynadın" demesi suretiyle şahsımın gözlerinin yuvasından fırlayıp "nasıl yani ya? ihsan bayülken? euroleauge?" şeklinde mırıldanması üzerine klavyeye alınmıştır.
beşiktaş erkek basketbol takımı'nın euroleague maçlarını yorumladığı zamanlarda çok güzel "erman abi"* diyen eski oyuncumuz, koçumuz.
-- alıntı--

habertürk’ten esat yılmaer’in bugün kaleme aldığı köşe yazısına göre; fikret orman, ntv spor’da yorumculuk yapan ve bir dönem siyah – beyazlıların hem formasını giyip hem de antrenörlüğünü yapan ihsan bayülken’i ceo yapmak istiyor.

-- alıntı--

http://www.kartalbasket.org/2013/01/31/fikret-ormanin-aklinda-ihsan-bayulken-var/#more
"otomatikman" "devreye girip" bu işi "na kadar" güzel yapabileceğini "erman abi"sine ispatlamasını dilediğim koca beşiktaşlı.
beşiktaş basketbol camiası içinde; ismi yüksek tondan anılmaya başlanan; şirketleşecek basketbol branşının ilk ceo adayı.
beşiktaş'ın euroleague maçları başlarken; hava atışı öncesi ismail şenol'un, genel bir çerçeve çizdikten sonra "senin notlarında neler var koç?" sorusunu yönelttiği kişidir aynı zamanda.*
-- alıntı--

“dün başkanımız sayın fikret orman ile bir görüşme gerçekleştirdik. basketbol aş yaptığımız zaman takımımıza sponsor olacak olan firmanın parasını nereye vereceğini daha iyi bilecek. bu bizim için avantaj olacak. mali kongreden sonra basketbol aş için düğmeye basacağız. ceo olarak düşündüğümüz isimler arasında ihsan bayülken bulunuyor.”

-- alıntı--*
hayırlısı olsun. umarım beşiktaş'ımıza faydalı olur. daha doğrusu umarım bu a.ş. işi hayırlısıyla gerçekleşir ve bayülken başarılı olur.
-- alıntı--

”basketbol şubesini profesyonel yapacağımızı söylemiştik. artık burayı profesyoneller yönetecek. başına basketboldan gelen birini koyacağız. ihsan bayülken, ceo konusunda en büyük adaylardan biri. ama karar verilmedi. şirketin başına gelecek yönetim kurulu karar verecek. ihsan bayülken sevdiğimiz biri.”

-- alıntı--*
yorumculuk azmine hayran kaldığım kişidir. takımı coşturan bir hareketten sonra televizyondaki bütün sesler birbirine girdiğinde bile pozisyon bilgisi vermeye çalışır. mesela:

ismail şenol: vidmar muhteşem bir blok! vidmar bir blok daha!
tribün: oooooleeey saldır beşiiiktaşım! oooooleeey...
ihsan bayülken: bu arada! bu arada barcelona alan savunmasına döndü!
itü kimya mühendisliği mezunudur.
11 nisan barcelona regal panathinaikos maçı'nda imalı imalı pana'yı desteklemiştir. na kadar çaktırmamaya çalışsan da ben yakalarım müdür.*
12 eylül 2013 slovenya italya maçında heyecandan bayılacak gibi olan basketbolsever. adam cidden seviyor basketbolu aga, her turnikede, iyi savunmada, ribaund mücadelesinde sesi yükseliyor
30 ağustos 2014 türkiye yeni zelanda maçının anlatıcısı. son saniyelerde heyecanına yenik düşerek çıkardığı ses ile güldürdü. bence geğirdi.