israil

dünya barışı için potansiyel tehlike durumundaki ülke
filistin'e yardıma gelenleri talan etmiş ülke.
yaptığı büyük şerefsizlik onda hemfikiriz de, şimdi dibimize kadar gelip "pkk ya yardıma geldim" diyen birine biz ne kadar insanlık dolu hareketlerde bulunmalıyız ? gerçi biz bulunuruz o ayrı mallıkla yönetilmemiz yüzünden..
ama mantıken, sınırını çiziyor adam her seferinde. en ufak noktayı atlamadan..
isminde hayır olmayan ülke
(bkz: is-ra-il)
amerika birleşik devletleri ortadoğu şubesi...
dünya'daki tek yahudi ülke.
mavi marmara gemisine düzenledikleri saldırının üzerinden 3 yıl geçtikten sonra özür dileyen ülke
barack obama'nın ziyaretinden hemen sonra mavi marmara baskını için türkiye'den özür dileyen ülke. çanlar ortadoğu için çalıyor.
abede'nin ortadoğu'daki franchise şubesi. prensip olarak abede'nin bölgedeki bir başka franchise şubesiyle arası limonidir ama patronun gözünde şubelerin bir farkı,özgünlüğü yoktur.
israilli oyuncuların boykotu nedeniyle basketbol liginin normal sezonunun son haftası üçüncü kez ertelenen ülke. sebebi takımlarda bulunan yabancı oyuncu sayısı. israil takımlarının bizde olduğu gibi ligde oynadıkları maçların kadrosunda beş yabancı bulundurma hakları var ve bunların üç tanesi aynı anda sahada olabiliyor.

israilli oyuncuların talebi, iki sezon sonra sahada en az üç israilli oyuncunun olması ve takımların kadrolarında en fazla üç yabancı oyuncu bulundurabilmesi yönünde.
gazze'de çocuk öldürmeye devam eden ülke.
http://www.milliyet.com.tr/sahilde-oynayan-cocuklari-vurdular/dunya/detay/1912970/default.htm
koskoca dünyada bir allah'ın kulunun dur diyemediği katil ülke.
filistin'de soykırım yapan ülke.
zamanında soykırıma uğradıkları halde acımasızca başka bir millete zulmeden terör devleti. bundan keyif alan tüm destekçileri aşağılık birer sürüngendir.
hamas ile karşılıklı olarak 12 saatlik ateşkes ilan eden ülke.
"yıkılasın israil ! enkazını göreyim... sana ülke diyenin, yüzüne tüküreyim! " ne de güzel demiş necip fazıl.
recep tayyip erdoğan başkanlığında ki türkiye cumhuriyet'inin kadim dostu. özellikle 2016 yılı haziran ayından sonra aramızdan su sızmıyor
cumhurbaşkanı tayyip erdoğan’ın “terör devleti” ve “işgal devleti” nitelemeleri yaptığı ülke , ancak türkiye ile israil arasındaki ticari ilişkiler artarak sürüyor. son bir yılda iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi yüzde 14 artarken, israil’den türkiye’ye doğalgaz boru hattı projesi için de görüşmeler sürüyor. uzmanlar kudüs geriliminin bu projeyi etkilemeyeceği görüşünde.